W uroczystości będzie uczestniczyć rodzina Lecha Bądkowskiego, a także Donald Tusk, który w młodości był jednym z jego najbliższych współpracowników.
W inauguracji Roku Lecha Bądkowskiego może wziąć udział każdy, kto odbrał bezpłatne zaproszenie w sekretariacie NCK w Gdańsku. Dla tych, którzy zostaną w domach, nasz portal przygotował transmisję na żywo z wydarzenia.
CZYTAJ: KIM BYŁ LECH BĄDKOWSKI
Na uroczystość zapraszają Mieczysław Struk, marszałek województwa Pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Larry Ugwu, dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.
Wieczór przygotowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury poprowadzi profesor Cezary Obracht-Prondzyński, a oprawę muzyczną zapewni CHÓR DISCANTUS z Gowidlina pod dyrekcją Sławomira Bronka. Ze sceny krótkie wspomnienia o Lechu Bądkowskim, jego teksty i myśli wygłoszą Donald Tusk, Mieczysław Struk, Aleksandra Dulkiewicz, prof. Józef Borzyszkowski i Miłosława Kosmulska (wnuczka Lecha Bądkowskiego).
Teksty Lecha Bądkowskiego zinterpretują:
- Donald Tusk: Polityka - bycie politykiem
- Mieczysław Struk: Idea krajowości - region - samorząd
- Aleksandra Dulkiewicz: Jaki powinien być lider i jak budować relacje
- Józef Borzyszkowski: Obowiązek pamięci, pojednanie, konieczna otwartość
- Miłosława Kosmulska: Znaczenie opinii publicznej i wolnej debaty
W ciągu roku 2020 zaplanowano wiele wydarzeń poświęconych Lechowi Bądkowskiemu w instytucjach kultury i placówkach oświatowych. M.in:
3 lutego, o godz. 20.00 - Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie przygotowuje spektakl teatralny na motywach dramatu Lecha Bądkowskiego pt. „Sąd nieostateczny”. Premiera odbędzie się w Teatrze Wybrzeże. Późniejsze spektakle będą prezentowane w miastach powiatowych na Kaszubach.
18 lutego o godz. 17.30 - Sławina Kosmulska, córka Lecha Bądkowskiego, dzięki stypendium kulturalnemu Miasta Gdańska napisała książkę „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”. Spotkanie wokół książki odbędzie się w Filii Gdańskiej (ul. Mariacka 42). Książka dostępna jest też w sprzedaży w bibliotecznym sklepiku internetowym. Biblioteka planuje także publikacje komiksu poświęconego Bądkowskiemu.
22 lutego - Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Autorytety: Lech Bądkowski” autorstwa Krzysztofa Kordy. Wernisaż będzie połączony z sympozjum „Działalność i idee Lecha Bądkowskiego”.
Na skwerku u zbiegu ulic Świętojańskiej i Minogi, tuż przy kościele św. Jana ma stanąć pomnik Lecha Bądkowskiego. Z inicjatywą postawienia pomnika Lecha Bądkowskiego wystąpiły wspólnie trzy organizacje, w tym Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, które złożyło formalny wniosek zgodny z procedurą i podjęło się sfinansowania pomnika. Na listopadowej sesji gdańscy radni przegłosowali uchwałę o jego wzniesieniu. Projekt plastyczny pomnika zostanie wybrany w drodze konkursu, który zostanie ogłoszony niebawem.
Przypominamy, że od roku 2000 w Gdańsku przyznawane są nagrody im. Lecha Bądkowskiego, które zarówno upamiętniają jego zasługi dla Gdańska jak i są formą docenienia i promocji społecznych działań w naszym mieście. Nagrody przyznaje się w trzech kategoriach: Gdański Społecznik Roku, Gdański Darczyńca Roku i Gdańska Organizacji Pozarządowej Roku. Z wnioskiem o przyznanie Nagrody im. Lecha Bądkowskiego mogą występować instytucje, organizacje pozarządowe lub mieszkańcy Gdańska (minimum 10 osób).
WIĘCEJ O INICJATYWACH UPAMIĘTNIAJĄCYCH POSTAĆ LECHA BĄDKOWSKIEGO - TUTAJ