Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 9. Od 70 lat uczy i podnosi na duchu chore dzieci w szpitalu

W Gdańsku są tylko cztery szkoły podstawowe, które działając przy szpitalach pomagają chorującym dzieciom kontynuować naukę. Funkcjonująca w Śródmieściu Szkoła Podstawowa nr 9 obchodzi właśnie 70-lecie istnienia. W ubiegłym roku szkolnym 2022/2023 do SP 9 uczęszczało ok. 2700 uczniów. Swój jubileusz placówka świętowała w czwartek, 14 września.
14.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta w białym fartuchu szpitalnym uczy dziecko przy łóżku szpitalnym
W każdym roku szkolnym w SP nr 9 uczy się przeciętnie od 2000 do 2500 uczniów
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Historia SP 9 w skrócie

Początki SP 9 w Śródmieściu, przy dawnym szpitalu wojewódzkim przy ul. Świerczewskiego 3/5 (dziś ul. Nowe Ogrody 1/6), sięgają 1 września 1953 roku

Dawna “budowlanka” na Przymorzu, dziś Zespół Szkół Kreowania Wizerunku, kończy 50 lat

Powstała wówczas jako nieobwodowa szkoła podstawowa przy Klinice Ortopedii i Chirurgii Dziecięcej w wyniku przeniesienia oddziału chirurgii dziecięcej z Akademii Medycznej.
 
Sześć lat później otrzymała nazwę: Szkoła Podstawowa Specjalna (SPS) nr 1. Przy placówce funkcjonowało również przedszkole. 
Czarno białe zdjęcie, dwie kobiety w chustach z dziećmi oraz lekarka
Szkoła Podstawowa nr 9 w latach 50. ub. wieku. Warto mieć świadomość, że dzieci z tego i kolejnych archiwalnych zdjęć są dziś w wieku około 70 lat
mat. SP 9
 

W następnych latach placówka ulegała wielu przekształceniom i zmianom w numeracji.

W roku szkolnym 1959/1960 została podzielona na SPS nr 1 w Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika i Szkołę Podstawową nr 3 w Szpitalu Kolejowym. W 1962 r. otwarto filię szkoły w szpitalu w Nowym Porcie. Funkcjonowała ona do 1986 r.

Szkoła Podstawowa nr 46 fetowała swoje 65-lecie

W latach 1999-2017 działała w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 30, w którego skład wchodziło również Gimnazjum nr 42. 

SP 9 współpracuje z fundacjami „Trzeba marzyć”, „Mam marzenie” i „Doktor Clown”. Logo placówki przedstawia słoneczko czytające książkę.

Gdzie uczą nauczyciele SP 9?

Szkoła Podstawowa nr 9 to dziś placówka działająca na terenie Szpitala im. Mikołaja Kopernika (dawny szpital wojewódzki - przyp. red.) przy ul. Nowe Ogrody oraz w Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie. Obie placówki są częścią Podmiotu Leczniczego Copernicus.
Zdjęcie czarno-białe, dziecko stojące przed dużym liczydłem i tablicą szkolną, obok nauczycielka i troje uczniów siedzących w ławkach
Lekcja arytmetyki w szkole, lata 50. XX wieku
mat. SP 9
 
W szkole uczą się dzieci, które trafiają na leczenie szpitalne. Mimo kłopotów zdrowotnych dzięki nauczycielom SP 9 nie tracą one kontaktu z edukacją.
 
- Przekazywanie wiedzy to podstawa. Ale naszą dodatkową rolą jest też, aby zająć tym dzieciom czas wolny, żeby nie skupiały się tylko na chorobie i pobycie w szpitalu. Dlatego też prowadzimy dużo programów terapeutycznych - mówi Izabela Stankiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9.

Morska szkoła z charakterem. SP 67 na Żabim Kruku świętowała 60 urodziny

22 nauczycieli z SP 9 kształci dzieci przebywające na oddziałach pediatrycznych - gastroenterologii, ortopedii i chirurgii - Szpitala im. Mikołaja Kopernika oraz na oddziale pediatrycznym w Szpitalu św. Wojciecha i należącym do niego Pododdziale Leczenia Zeza i Niedowidzenia, przy ul. Wejhera 12A, na Żabiance. 

Jak odbywa się nauka w SP 9?

Na każdym wymienionym oddziale szpitalnym są klasy łączone I-III oraz IV-VIII, a także roczne przygotowanie przedszkolne tzw. zerówka.
Czarno-białe zdjęcie, kilkoro dzieci w szpitalu z lalką
W przyszpitalnej szkole był też czas na zabawę, lata 50.
mat. SP 9
 
- Nauczyciele prowadzą zajęcia indywidualnie przy łóżkach pacjentach lub w małych grupach w świetlicach szkolnych zlokalizowanych na oddziałach. Inaczej wyglądało to podczas pandemii COVID-19. Zgodnie z zaleceniami lekarzy, nauczyciele pracowali wówczas w warunkach izolacji, czyli jeden na jeden - tłumaczy Izabela Stankiewicz.
Zdjęcie czarno-białe, kilkoro dzieci uczących się w sali szpitalnej
Lekcja biologii w latach 60. ub. wieku
mat. SP 9
 
Inaczej natomiast nauka zorganizowana jest w Pododdziale Leczenia Zeza i Niedowidzenia, gdzie dzieci przyjeżdżają na zabiegi w poniedziałek, a wyjeżdżają w piątek. To właśnie w tej placówce w czwartek, 14 września, odbyła się uroczystość z okazji 70-lecia Szkoły Podstawowej nr 9.  

Nie tylko zwykłe przekazywanie wiedzy

W zależności od rodzaju choroby dzieci uczą się w przyszpitalnej szkole od kilku dni do kilku miesięcy. Są to głównie uczniowie z Gdańska i innych miejscowości województwa pomorskiego. Ale zdarza się też, że opieką pedagogiczną objęte są też dzieci z innych stron Polski, które podczas pobytu na wakacjach nad morzem nagle zachorują i trafią do szpitala. 

W rytmie disco i w czynie społecznym - powrót do przeszłości podczas 50 urodzin Szkoły Podstawowej nr 79

- Staramy się szukać mocnych stron w każdym uczniu. Często bowiem bywa, że nasi podopieczni zmagając się z chorobą cierpią też na wykluczenie w środowisku rówieśników. Mają niską samoocenę. Wielokrotne pobyty w szpitalu sprawiają, że nie mają wielu kolegów i koleżanek - tłumaczy Izabela Stankiewicz.
 
TAK DZISIAJ WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA W SP 9:

 
 
SP 9 prowadzi całoroczne specjalne działania opiekuńczo-wychowawcze, które przypominają zajęcia świetlicowe i kółka zainteresowań w placówkach ogólnodostępnych. 

Gdzie są w Gdańsku szkoły przyszpitalne?

Szkoła Podstawowa nr 9 to nie jedyna w Gdańsku przyszpitalna placówka oświatowa. Szkoły podstawowe służące chorującym dzieciom działają też przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, Szpitalu Psychiatrycznym oraz Szpitalu Dziecięcym Polanki. 
 
NASZA FOTOGALERIA Z UROCZYSTOŚCI 70-LECIA SP 9:

 
 

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord