Jubileusz 25-lecia powołania samorządu województwa. Uroczysta inauguracja obchodów

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, 6 czerwca, zainaugurowane zostały obchody 25-lecia samorządu województwa pomorskiego. Podczas tego wydarzenia Jerzemu Grzywaczowi wręczono honorowe wyróżnienie za zasługi dla naszego regionu. Aż 78 proc. uczestników badania socjologicznego przeprowadzonego ostatnio w regionie twierdzi, że są dumni z bycia mieszkańcami Pomorza.
07.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
srebrne statuetki, figury gryfa - hybrydy drapieżnego ptaka z lwem
Statuetki Gryfa Pomorskiego z okolicznościową plakietką 25-lecia
Fot. Karol Stańczak

Inauguracja  jubileuszu samorządu województwa pomorskiego

W uroczystościach rocznicowych wzięli udział członkowie Zarządu Województwa Pomorskiego na czele z marszałkiem Mieczysławem Strukiem, radni obecnej i minionych kadencji Sejmiku Województwa Pomorskiego, parlamentarzyści i samorządowcy z całego Pomorza - Gdańsk reprezentowała prezydent Aleksandra Dulkiewicz oraz kierownicy wszystkich instytucji, których organem założycielskim jest samorząd województwa pomorskiego.

Obecni byli także przedstawicieli świata nauki, kultury i życia gospodarczego oraz organizacji pozarządowych, w tym środowisko Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Więcej pracujemy? Czy PKB wzrosło? Pomorskie na tle Polski i Unii Europejskiej

Niezmiennie zwróceni „Twarzą ku przyszłości”

25 lat temu, 5 czerwca 1998 r. Sejm przyjął ustawy, które zmieniły podział terytorialny naszego kraju. Po kilku latach dyskusji, sporów i przetargów politycznych, przeprowadzona została kompleksowa reforma, ustanawiająca m.in. 16 samorządnych regionów, w tym województwo pomorskie w obecnym kształcie.

- Troska o jak najlepszą pozycję Pomorskiego w Polsce i Europie, to szczególne zadanie nie tylko dla elit regionalnych: politycznych, gospodarczych czy kulturalnych, ale dla wszystkich Pomorzan - mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podczas uroczystej gali. - Naszym obowiązkiem jest dalsze pomnażanie zasobności naszej nadmorskiej małej ojczyzny. Oblicze regionu w przyszłych dekadach zależy od naszych pomysłów, konsekwencji, zaradności i umiejętności współpracy. Minęło już 25 lat od powołania samorządu województwa. Sztafeta pokoleń biegnie dalej, więc jak pisał Lech Bądkowski, patron pomorskiej samorządności i patron sali obrad naszego Sejmiku, powinniśmy być niezmiennie zwróceni „Twarzą ku przyszłości”.

mężczyzna przy mikrofonie na scenie
Mieczysław Struk marszałek województwa pomorskiego podczas gali
Fot. Karol Stańczak

Jak działa samorząd terytorialny w Polsce?

Grzegorz Grzelak, były przewodniczący Sejmiku Samorządowego Województwa Gdańskiego i Sejmiku Województwa Pomorskiego, a obecnie jego wiceprzewodniczący, przypomniał na jakich zasadach zbudowany został samorząd terytorialny w Polsce:

Samorząd stał się niezbędnym elementem demokratycznego państwa prawnego, a jego istnienie w tej formie jest zasadą ustrojową państwa polskiego. Po 25 latach musimy jednak wrócić do pewnych podstawowych pojęć, m.in. do zasady subsydiarności, o której mówi Europejska Karta Samorządu Terytorialnego. Ta zasada jest jak diament wśród innych zasad towarzyszących rozwojowi naszych samorządów. Polega na tym, że obywatele rządzą się swoimi sprawami w granicach prawa, a państwo podejmuje tylko te działania, których sami obywatele wykonać nie potrafią lub nie mogą.

W takim rozumieniu samorząd regionalny to ważny element decentralizacji systemu zarządzania państwem. Niestety, w ostatnich latach pojawiło się w naszym kraju zjawisko zwane recentralizacją. Dotyczy ono m.in. ograniczania kompetencji samorządów, ograniczania ich dochodów własnych (w szczególności miast i gmin), a także zastępowania ubytków w dochodach samorządów przy pomocy rządowych funduszy celowych. Można więc powiedzieć, że nic nie jest dane raz na zawsze… 

mężczyzna przy mikrofonie
Grzegorz Grzelak, były przewodniczący Sejmiku Samorządowego Województwa Gdańskiego i Sejmiku Województwa Pomorskiego
Fot. Karol Stańczak

Współcześni Pomorzanie. Jacy jesteśmy?

Inauguracji obchodów 25-lecia samorządu województwa pomorskiego towarzyszył okolicznościowy wykład prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego zatytułowany „Współcześni Pomorzanie – tożsamość, postawy, przekonania (o sobie i innych)”, przygotowany w oparciu o badania socjologiczne przeprowadzone w ostatnim czasie wśród mieszkańców regionu. 

To nie Pomorskie, lecz PiS sprzyja Rosjanom. Marszałek Struk ostro odpowiada posłowi Płażyńskiemu

Co z nich wynika?

- Przede wszystkim bardzo wysoki stopień identyfikacji z Pomorzem. Kiedy przypomnimy sobie, że nasz region złożony jest z wielu społeczności, wielu różnych nowych kultur, które stworzyły się po 1945 roku, to fakt, że wszędzie na Pomorzu jest tak silna identyfikacja, stanowi w jakiejś mierze sukces 25 lat samorządu województwa - stwierdził prof. Cezary Obracht-Prondzyński. - Dodatkowo, aż 78 proc. osób twierdzi, że są dumni z tego, że są mieszkańcami Pomorza. Jest to bardzo wysoki wskaźnik. Generalnie jesteśmy zadowoleni z jakości życia w tym województwie oraz przekonani, że u nas po prostu żyje się lepiej niż w innych regionach kraju.

Co jest ważne dla mieszkańców Pomorza?

Dla mieszkańców Pomorza najważniejszymi wartościami jest wszystko to, co jest związane z rodziną, zdrowiem i uczciwym życiem. Liczy się też samorządność, rozumiana nie tylko jako sprzeciwianie się centralizmowi, ale również jako wiara we własne możliwości, sprawczość działania i poczucie udziału w decydowaniu o losach naszych małych ojczyzn.

- Chciałbym, żeby to zapadło głęboko w pamięć wszystkim samorządowcom. Musicie zapomnieć o byciu tylko sprawnymi menedżerami. Dla ludzi ważniejsze są konsultacje, dialog i rozmowa niż najszybsze podejmowanie decyzji. Jeśli nie będziecie rozmawiali, nie będziecie traktowali mieszkańców w sensie podmiotowym, to ten technokratyzm zabije demokrację, nie tylko w wymiarze lokalnym - przestrzegał prof. Cezary Obracht-Prondzyński.

mężczyzna z mikrofonemw ręku
Prof. Cezary Obracht-Prondzyński
Fot. Karol Stańczak

Honorowe wyróżnienie dla Jerzego Grzywacza

Ważnym punktem uroczystości rocznicowych było wręczenie Jerzemu Grzywaczowi najwyższego odznaczenia w naszym samorządzie regionalnym, czyli Honorowego Wyróżnienia za Zasługi dla Województwa Pomorskiego. Uchwałę o jego przyznaniu Sejmik podjął jednomyślnie - ponad wszelkimi podziałami.

Jacy będziemy? Cezary Obracht-Prondzyński o przyszłości polskiego społeczeństwa

Życiorys Jerzego Grzywacza

Jerzy Grzywacz urodził się w 1929 r. w Grudziądzu. W czasie okupacji należał do Szarych Szeregów i walczył w powstaniu warszawskim. Po wojnie ukończył fizykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i tam też obronił doktorat. Aż do emerytury był kierownikiem Zakładu Fizyki Ogólnej na Uniwersytecie Gdańskim. W grudniu 1970 r. uczestniczył w protestach robotników na ulicach Gdańska. Od września 1980 r. był członkiem władz „Solidarności” na Uniwersytecie Gdańskim. Po wprowadzeniu stanu wojennego aktywnie działał w konspiracji. W 1984 r. objął stanowisko prodziekana Wydziału Matematyczno-Fizyczno-Chemicznego UG, z którego po roku został zdjęty z przyczyn politycznych. W 1989 r. uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Był współtwórcą Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Sopocie i z jego listy został w 1990 r. radnym, a także przewodniczącym Rady Miasta Sopotu.

W latach 1998-2002, czyli w pierwszej kadencji Sejmiku Województwa Pomorskiego, Jerzy Grzywacz był radnym z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Otwierał pierwsze posiedzenie Sejmiku pełniąc funkcję radnego seniora, a następnie kierował Komisją Współpracy Zagranicznej i Międzyregionalnej. Szczególnie zaangażował się w nawiązanie współpracy pomiędzy województwem pomorskim a Środkową Frankonią w Niemczech. Jest ona kontynuowana do dziś i wiele gmin pomorskich współpracuje z samorządami Środkowej Frankonii.

- Jestem wdzięczny sejmikowi pomorskiemu za to wyróżnienie, bo dwunastoletnia działalność w samorządzie była dla mnie ważną rzeczą - podkreślił Jerzy Grzywacz. - Serdecznie dziękuję i życzę wszystkim satysfakcji z waszej ciężkiej pracy na rzecz naszego regionu.

starszy pan na scenie w fotelu
Jerzy Grzywacz laureat najwyższego odznaczenia w naszym samorządzie regionalnym, czyli Honorowego Wyróżnienia za Zasługi dla Województwa Pomorskiego
Fot. Karol Stańczak

Wyróżnienia z okazji 25-lecia samorządu województwa

Samorządowcom, którzy od wielu lat sprawują swoją funkcję i cieszą się zaufaniem mieszkańców Pomorza, wręczono wyróżnienia z okazji 25-lecia samorządu województwa pomorskiego.

Statuetki Gryfa Pomorskiego odebrali wójtowie:

  • Tadeusz Kobiela z Sierakowic (wójt od 1990 r.),
  • Jerzy Lewi-Kiedrowski z Tuchomia (wójt od 1990 r.),
  • Zbigniew Walczak z Gniewina (wójt od 1990 r.),
  • Jarosław Wejer z Luzina (wójt od 1992 r.),
  • Roman Brunke z Karsina (wójt od 1994 r.),
  • Leszek Kuliński z Kobylnicy (wójt od 1998 r.),
  • Andrzej Wyrzykowski z Przodkowa (wójt od 1998 r.)
  • oraz Tadeusz Puszkarczuk z Pucka (wicewójt gminy wiejskiej od 1994 r., wójt od 2000 r.).

Burmistrzowie:

  • Andrzej Krzysztofiak z Kwidzyna (burmistrz od 1998 r.)
  • Leszek Tabor ze Sztumu (burmistrz od 1998 r.),
  • prezydent Gdyni Wojciech Szczurek (prezydent od 1998 r.)
  • starosta człuchowski Aleksander Gappa (starosta od 1998 r.).

Gryfa Pomorskiego otrzymali również byli szefowie samorządu województwa:

  • Jan Zarębski - marszałek województwa pomorskiego w latach 1998-2002,
  • Jan Kozłowski - marszałek w latach 2002-2010 oraz
  • Grzegorz Grzelak – przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego w latach 2000-2002.
zdjęcie grupowe na scenie gali
Uroczystość 25-lecia samorządu województwa pomorskiego odbyła się w Filharmonii Bałtyckiej
Fot. Karol Stańczak

Na zakończenie uroczystości uczestnicy wysłuchali koncertu orkiestry symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wraz z solistą – skrzypkiem wirtuozem Konstantym Andrzejem Kulką.

autor tekstu Marcin Szumny/pomorskie.eu

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!