Bogate doświadczenie w służbie publicznej
O tym, że Jolanta Banach, liderka Nowej Lewicy w Gdańsku, zasiliła klub Wszystko dla Gdańska poinformowano w poniedziałek, 6 maja, na konferencji prasowej na parkingu Nowego Ratusza, siedziby Rady Miasta Gdańska.
Jolanta Banach jest jedyną radną z listy Wspólna Gdańska Droga 2050, która uzyskała mandat do 34-osobowej Rady Miasta Gdańska.
- Podczas posiedzenia klubu Wszystko dla Gdańska w ubiegłym tygodniu długo rozmawialiśmy o pani radnej i jej bogatym doświadczeniu. Myślę, że większości gdańszczan i gdańszczanek sylwetka Jolanty Banach jest doskonale znana - mówiła Katarzyna Czerniewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska.
Przypomniała, że Jolanta Banach była już radną Gdańska w latach 2010-2014 oraz zasiadała w sejmiku pomorskim. Ma też za sobą trzy kadencje w Sejmie oraz pełnienie funkcji wiceministra w dwóch resortach: pracy i polityki społecznej oraz gospodarki, pracy i polityki społecznej.
- Tak duże doświadczenie jest wielkim bogactwem dla naszej wspólnoty. Doszliśmy do wniosku, że nadrzędną wartością naszego stowarzyszenia, którego założycielem był śp. prezydent Paweł Adamowicz, jest różnorodność i szacunek dla różnorodności. Podczas klubu podjęliśmy jednomyślną decyzję o tym, że bardzo chcemy ściśle z panią radną współpracować. I dlatego spotykamy się dzisiaj. Chcę przekazać informację, że w wyniku rozmów pani radna elekt Jolanta Banach dołączy do klubu Wszystko dla Gdańska w Radzie Miasta Gdańska. Jolu, bardzo się cieszę. Witaj w klubie - oświadczyła Katarzyna Czerniewska.
Jako symbol wstąpienia do klubu Katarzyna Czerniewska wpięła radnej w kurtkę znaczek z napisem Wszystko dla Gdańska.
Co łączy programowo radną Banach z WdG?
Radość z przystąpienia do klubu Jolanty Banach wyraził też Piotr Grzelak, prezes stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska i zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.
We wtorek pierwsza sesja nowej Rady Miasta Gdańska. Kto będzie nas reprezentować
- Cieszymy się dlatego, że mamy wiele wspólnych punktów programowych. Przypomnę: mieliśmy program “Gdańsk dla wszystkich” składający się z siedmiu punktów. Kluczowym wyzwaniem dla miasta jest mieszkalnictwo, dostępności mieszkań w szczególności dla młodych rodzin. W przedstawionym podczas kampanii wyborczej programie mówiliśmy o 2 tysiącach mieszkań - mówił Piotr Grzelak.
Wyjaśnił, że wspólnym postulatem programowym jest też kwestia zieleni: - Musimy wzmocnić zaplecze administracyjne dla poprawy jakości zieleni w mieście. Ten proces już się rozpoczął, w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni powstał specjalnie dedykowany temu pion - dodał.
Jakimi sprawami zajmą się radni Wszystko Dla Gdańska w nowej kadencji Rady Miasta?
- Podobnie rozumiemy też wyzwania związane ze starzejącym się społeczeństwem i ofertą dla seniorów. Pani Jolancie Banach i nam stowarzyszeniu Wszystko dla Gdańska zależy na wartościach. Bardzo często w kampanii wyborczej spieramy się na temat tego, w jaki sposób dążyć do tych wartości i realizować stawiane sobie cele. Ale bardzo ważne, że mamy też punkty zbieżne - podkreślił Piotr Grzelak.
Trzy obszary wspólnych działań
Jolanta Banach przyznała, że zaproszenie do wstąpienia do klubu Wszystko dla Gdańska otrzymała od prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, jej zastępcy Piotra Grzelaka i Katarzyny Czerniewskiej.
- Nie ukrywam, że jest to dla mnie powód do satysfakcji. Jest to zaszczyt, dlatego, że wszystkie te osoby wyraziły uznanie dla mojej dotychczasowej pracy aktywistycznej dla Gdańska. Przyjęłam to zaproszenie dlatego, że jest ono gwarancją realizacji części postulatów programowych, w którymi szliśmy do wyborów samorządowych i które są bliskie Nowej Lewicy - powiedziała Jolanta Banach.
Wyjaśniła, że uzgodnione zadania do realizacji obejmują trzy obszary:
- politykę mieszkaniową
- politykę społeczną
- sprawy dotyczące zazieleniania, zadrzewiania i pielęgnacji zieleni
- Mam wielką przyjemność ogłosić, że rozpoczynamy w tej kadencji pilotażowy program budowy miejskich mieszkań na wynajem o bezpiecznym i stabilnym czynszu, konkurencyjnym wobec wynajmu komercyjnego. Program adresowany jest głównie do osób, które nie spełniają kryteriów na mieszkania z zasobu komunalnego i nie stać ich na kredyt - wytłumaczyła Jolanta Banach.
Dodała, że w kwestiach zieleni w mieście niezbędna jest zmiana organizacyjna, która już na etapie planowania pozwoli myśleć o tym zagadnieniu w sposób systemowy.
Wspólna Gdańska Droga 2050 rozczarowana. Andrzej Pecka, kandydat na prezydenta z wynikiem 6,6 proc.
- Gdańsk jest miastem, które nie staje się coraz młodsze. Dlatego w ciągu kadencji powstaną przynajmniej cztery domy dziennej pomocy w starzejących się dzielnicach. Podejmiemy też szereg działań, które będą udostępniały w sposób szerszy usługi opiekuńcze i opiekę środowiskową - zapowiedziała Jolanta Banach.
Zaznaczyła, że ma jeszcze dobrą wiadomość dla rowerzystów. - Do taryfy metropolitalnej zostanie dołączony system Mevo - wyjaśniła.
Owocna współpraca sprzed kilku lat
Jolanta Banach przyznała, że stowarzyszenie Lepszy Gdańsk i Nowa Lewica mają dobre doświadczenia we współpracy z władzami miasta. Przypomniała, że 2018 r. zawarte zostało porozumienie z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem, dzięki czemu udało się już spełnić część postulatów wysuwanych przez lewicowe środowisko.
- Decyzja Jolanty Banach wpisuje się w strategię ruchów miejskich, żeby mieć realny wpływ na rzeczywistość. To jest naturalna konsekwencja wcześniejszej współpracy między Lepszym Gdańskiem a Wszystko dla Gdańska - powiedział Jędrzej Włodarczyk, prezes stowarzyszenia Lepszy Gdańsk.
Czy i kiedy będzie koalicja WdG z Koalicją Obywatelską?
Dziennikarze pytali też, czy Wszystko dla Gdańska, podobnie, jak w mijającej kadencji będzie współrządzić miastem z Koalicją Obywatelską
- Podobnie jak w przypadku utworzenia wspólnych list do Rady Miasta z Koalicją Obywatelską, tak i co do koalicji z Koalicją Obywatelską jestem optymistą. Oczywiście, musimy przejść te negocjacje. Kolejne spotkania się odbywają i będziemy rozmawiać o szczegółach. Na ten moment tej koalicji jeszcze nie ma. Ale myślę, że to jest kwestia kilku, kilkunastu dni, abyśmy się w tej kwestii porozumieli. To jest naturalne, każdy do tego dąży - odpowiedział Piotr Grzelak.
Dodał, że szczegóły współpracy między WdG a KO są dopracowywane.
- W naszym klubie zasiada teraz 10 osób. To bardzo silny klub. Drugi w Radzie Miasta Gdańska. I myślę, że w sposób partnerski wkrótce powołamy pełną koalicję z Koalicją Obywatelską - zapowiedział Piotr Grzelak.
Wyjaśnił, że, jak na razie, pracę zastępców prezydent miasta kontynuują też Monika Chabior i Piotr Kryszewski. Podobną propozycję otrzymał też Piotr Borawski z Koalicji Obywatelskiej, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
- Zobaczymy, jaka będzie ostatecznie decyzja Piotra Borawskiego. Wiem, że prezydent Aleksandra Dulkiewicz zadeklarowała, że chce go widzieć w swoim teamie - dodał Piotr Grzelak.
Oficjalne wyniki PKW. W Gdańsku wygrała Aleksandra Dulkiewicz - 57,95 proc.
W 34-osobowej Radzie Miasta Gdańska zasiada też 8-osobowy klub radnych Prawa i Sprawiedliwości.