Jaka była idea konkursu "Energia przyszłości"?
Wyniki konkursu, którego partnerem była firma paliwowo-energetyczna Aramco, ogłoszono w czwartek, 7 listopada, w budynku Hydromechaniki Politechniki Gdańskiej.
- Uczelnie Fahrenheita nie po raz pierwszy zachęcają społeczność studencką do tworzenia projektów międzyuczelnianych. Część z nich dofinansowujemy. Za to po raz pierwszy ten konkurs został ukierunkowany na zawężoną tematykę i dotyczy wyłącznie rozwiązań z zakresu zrównoważonej energii. Ten konkurs to doskonała okazja, by młodzi naukowcy mogli pokazać swoje umiejętności i pomysły, ale także, żeby nawiązali współpracę interdyscyplinarną. W Gdańsku mamy wiele talentów, które mogą przyczynić się do wprowadzenia realnych zmian w naszej codzienności - powiedziała prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.
Parada Uczelni przeszła ulicą Długą. Tak uczczono rozpoczęcie nowego roku akademickiego
Zgłoszenia do udziału w konkursie „Energia przyszłości”, adresowanego do studentów i doktorantów Uczelni Fahrenheita, były przyjmowane do 30 kwietnia br. roku.
Jakie projekty trafiły do finału?
Następnie kapituła konkursu wytypowała do finału trzy pomysły. Każdy z nich został dofinansowany kwotą 30 tysięcy złotych, co pozwoliło zespołom na rozwinięcie pomysłów w prototypy.
Do ostatniego etapu rywalizacji dostały się:
- Elektrownia przyszłości – zespół z Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w składzie: Mateusz Baluk, Damian Makowski, Dawid Strzelecki, Julia Dunajska, Aleksandra Kotz oraz Aleksandra Kierczak, który wymyślił zintegrowany prototyp fotoelektrochemicznej celki, wykorzystującej energię odnawialną ze słońca i wiatru do produkcji zielonego wodoru.
- TIGO Trash-in-Gas-Out – zespół z Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego, w składzie Michał Dominów, Rafał Kowalski, Łukasz Arcimowicz i Dzmitry Dauhalevich, który opracował innowacyjny reaktor do przetwarzania odpadów organicznych i tworzyw sztucznych, wykorzystujący nowoczesne procesy, takie jak piroliza, reforming i efekty synergiczne, co może zrewolucjonizować podejście do gospodarki odpadami i produkcji wodoru.
- SolarHealth Hub – zespół Koła Naukowego Medical Intelligence Lab z Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego stworzył przenośny hub zdrowotny zasilany energią słoneczną. Projekt ma na celu zapewnienie mieszkańcom rejonów o utrudnionym dostępie do opieki medycznej możliwości wykonywania podstawowych pomiarów zdrowotnych, łącząc nowoczesną technologię z potrzebami społeczności.
Finał konkursu. Jak studenci trzech uczelni wyobrażają sobie przyszłą linię PKM Południe
Zanim ogłoszono w czwartek wyniki konkursu trzy finałowe zespoły zaprezentowały publicznie swoje dokonania i odpowiadały na pytania z sali. Potem kapituła konkursu udała się na naradę i po kilkunastu minutach ogłoszono laureata. Została nim grupa młodych naukowców, która przygotowała prototyp "Elektrowni przyszłości".
Jak działa zwycięski projekt "Elektrownia przyszłości"?
O tym, na czym polega to rozwiązanie, opowiedział nam członek zwycięskiego zespołu doktorant Uniwersytetu Gdańskiego, Damian Makowski.
- Nasz projekt tworzy mobilna platforma, która wykorzystuje energię odnawialną do zasilania całego systemu. Składa się z turbiny wiatrowej i paneli słonecznych. Dostarczają one energię do akumulatora, który następnie daje napięcie do dwóch elektrod, które są w sercu układu czyli fotoelektrochemicznej celki. To nic innego jak reaktor, który jest zbudowany z dwóch komór, w których znajduje się odpadowa woda morska jako elektrolit. W elektrodach jest katoda oraz fotoanoda, która wzmacnia cały proces pod wpływem promieniowania słonecznego. I zachodzi tutaj proces fotoelektrokatalityczny, w którym wydziela się wodór. Jest on zanieczyszczony wilgocią i dlatego kierowany jest do osuszacza, zbudowanego z innowacyjnych materiałów. Na końcu procesu uzyskujemy czysty wodór - wyjaśnił Damian Makowski.
Młody naukowiec z UG przyznał, że produkcja wodoru metodą elektrolizy jest dziś znana i powszechnie używana. - My jednak wzmacniamy ten proces stosując fotoelektrolizę w formie działania promieniowania słonecznego - dodał.