• Start
  • Wiadomości
  • Jest zwycięzca konkursu Uczelni Fahrenheita „Energia przyszłości”

Jest zwycięzca konkursu Uczelni Fahrenheita „Energia przyszłości”. Jaki pomysł najlepszy?

Innowacyjny projekt wykorzystujący odnawialne źródła energii - słońce i wiatr - do produkcji wodoru wygrał konkurs „Energia przyszłości”, zorganizowany przez związek Uczelnie Fahrenheita, który tworzą Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Gdański. W nagrodę młodzi naukowcy pojadą na zagraniczną konferencję poświęconą tematyce zrównoważonej energii.
07.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się grupa osób podczas oficjalnego wręczenia nagrody. W tle widoczna jest niebieska ścianka z logotypem Związek Uczelni Fahrenheita , w skład którego wchodzą Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska oraz Gdański Uniwersytet Medyczny. Dwie osoby z grupy trzymają duży, niebieski czek z napisem:  Nagroda za najlepszą prezentację projektu pt. ELEKTROWNIA PRZYSZŁOŚCI podczas finału konkursu Energia Przyszłości,  a data podana na czeku to 7 listopada 2024.  Z lewej strony stoi mężczyzna w garniturze, obok niego kobieta ubrana w jasny garnitur. Po prawej stronie znajdują się młode osoby w niebieskich koszulkach z logo projektu. Część z nich uśmiecha się, co wskazuje na radość i dumę z otrzymanej nagrody.
Zwycięski zespół oraz wręczający nagrodę: Jarosław Kobus - prezes Aramco Fuels Poland oraz prof. Adriana Zaleska-Medynska - dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
fot. "Gregmar"

Jaka była idea konkursu "Energia przyszłości"?

Wyniki konkursu, którego partnerem była firma paliwowo-energetyczna Aramco, ogłoszono w czwartek, 7 listopada, w budynku Hydromechaniki Politechniki Gdańskiej.
 
- Uczelnie Fahrenheita nie po raz pierwszy zachęcają społeczność studencką do tworzenia projektów międzyuczelnianych. Część z nich dofinansowujemy. Za to po raz pierwszy ten konkurs został ukierunkowany na zawężoną tematykę i dotyczy wyłącznie rozwiązań z zakresu zrównoważonej energii. Ten konkurs to doskonała okazja, by młodzi naukowcy mogli pokazać swoje umiejętności i pomysły, ale także, żeby nawiązali współpracę interdyscyplinarną. W Gdańsku mamy wiele talentów, które mogą przyczynić się do wprowadzenia realnych zmian w naszej codzienności - powiedziała prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.

Parada Uczelni przeszła ulicą Długą. Tak uczczono rozpoczęcie nowego roku akademickiego

Zgłoszenia do udziału w konkursie „Energia przyszłości”, adresowanego do studentów i doktorantów Uczelni Fahrenheita, były przyjmowane do 30 kwietnia br. roku.  

Jakie projekty trafiły do finału?

Następnie kapituła konkursu wytypowała do finału trzy pomysły. Każdy z nich został dofinansowany kwotą 30 tysięcy złotych, co pozwoliło zespołom na rozwinięcie pomysłów w prototypy. 
Na zdjęciu widzimy grupę młodych osób w niebieskich koszulkach z logo projektu Elektrownia Przyszłości.  Stoją oni przy swoim projekcie, który prezentuje model elektrowni przyszłości. Na model składają się różne elementy technologiczne, takie jak panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe oraz dodatkowe urządzenia umieszczone na wózku. Z tyłu znajduje się duża tablica z opisem projektu, zatytułowana  Elektrownia Przyszłości,  oraz rysunki techniczne. Widać także większy model turbiny wiatrowej na stojaku, co sugeruje, że projekt związany jest z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Cała scena ma charakter profesjonalny, a uczestnicy wyglądają na zadowolonych i zaangażowanych.
Młodzi naukowcy UG i GUMed z dumą prezentują swój zwycięski prototyp "Elektrowni przyszłości"
fot. "Gregmar"
 
Do ostatniego etapu rywalizacji dostały się: 
 
  • Elektrownia przyszłości – zespół z Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w składzie: Mateusz Baluk, Damian Makowski, Dawid Strzelecki, Julia Dunajska, Aleksandra Kotz oraz Aleksandra Kierczak, który wymyślił zintegrowany prototyp fotoelektrochemicznej celki, wykorzystującej energię odnawialną ze słońca i wiatru do produkcji zielonego wodoru.
  • TIGO Trash-in-Gas-Out – zespół z Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego, w składzie Michał Dominów, Rafał Kowalski, Łukasz Arcimowicz i Dzmitry Dauhalevich, który opracował innowacyjny reaktor do przetwarzania odpadów organicznych i tworzyw sztucznych, wykorzystujący nowoczesne procesy, takie jak piroliza, reforming i efekty synergiczne, co może zrewolucjonizować podejście do gospodarki odpadami i produkcji wodoru.
  • SolarHealth Hub – zespół Koła Naukowego Medical Intelligence Lab z Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego stworzył przenośny hub zdrowotny zasilany energią słoneczną. Projekt ma na celu zapewnienie mieszkańcom rejonów o utrudnionym dostępie do opieki medycznej możliwości wykonywania podstawowych pomiarów zdrowotnych, łącząc nowoczesną technologię z potrzebami społeczności. 

Finał konkursu. Jak studenci trzech uczelni wyobrażają sobie przyszłą linię PKM Południe

Zanim ogłoszono w czwartek wyniki konkursu trzy finałowe zespoły zaprezentowały publicznie swoje dokonania i odpowiadały na pytania z sali. Potem kapituła konkursu udała się na naradę i po kilkunastu minutach ogłoszono laureata. Została nim grupa młodych naukowców, która przygotowała prototyp "Elektrowni przyszłości". 

Jak działa zwycięski projekt "Elektrownia przyszłości"?

O tym, na czym polega to rozwiązanie, opowiedział nam członek zwycięskiego zespołu doktorant Uniwersytetu Gdańskiego, Damian Makowski.  
Na planszy zatytułowanej „ELEKTROWNIA PRZYSZŁOŚCI” znajduje się opis innowacyjnego projektu opracowanego przez studentów i doktorantów z Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Projekt dotyczy prototypu wykorzystującego technologie odnawialnych źródeł energii do produkcji wodoru, który jest zasilany energią słoneczną i wiatrową. Opis projektu:  Urządzenie bazuje na działaniu fotokatalitycznym, gdzie tlenek tytanu (TiO₂) i tlenek żelaza (Fe₂O₃) pełnią rolę fotokatod, aktywowanych przez promieniowanie słoneczne. Proces ten powoduje rozszczepienie wody na tlen (O₂) i protony. Katoda (z platyną) umożliwia redukcję wody do wodoru, który jest magazynowany jako czyste paliwo. Zasilanie:  System zasilany jest panelami fotowoltaicznymi oraz turbiną wiatrową, co zapewnia energię odnawialną i bezemisyjną produkcję wodoru. Wodór ten może być wykorzystywany jako ekologiczne paliwo przyszłości, o zerowej emisji CO₂. Znaczenie projektu:  Projekt podkreśla znaczenie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii i wodoru jako paliwa bezemisyjnego, które ma potencjał, by zastąpić paliwa kopalne. Plansza zawiera również schemat urządzenia z symbolami paneli słonecznych, turbin wiatrowych, elektrod oraz produkcji wodoru i tlenu. Na dole znajdują się kody QR prowadzące do mediów społecznościowych projektu na platformach: Facebook, LinkedIn, Instagram i TikTok.
Jak widać laureaci konkursu zadbali też, aby swój pomysł masowo rozpowszechnić w mediach społecznościowych
fot. "Gregmar"
 
- Nasz projekt tworzy mobilna platforma, która wykorzystuje energię odnawialną do zasilania całego systemu. Składa się z turbiny wiatrowej i paneli słonecznych. Dostarczają one energię do akumulatora, który następnie daje napięcie do dwóch elektrod, które są w sercu układu czyli fotoelektrochemicznej celki. To nic innego jak reaktor, który jest zbudowany z dwóch komór, w których znajduje się odpadowa woda morska jako elektrolit. W elektrodach jest katoda oraz fotoanoda, która wzmacnia cały proces pod wpływem promieniowania słonecznego. I zachodzi tutaj proces fotoelektrokatalityczny, w którym wydziela się wodór. Jest on zanieczyszczony wilgocią i dlatego kierowany jest do osuszacza, zbudowanego z innowacyjnych materiałów. Na końcu procesu uzyskujemy czysty wodór - wyjaśnił Damian Makowski. 
Młody naukowiec z UG przyznał, że produkcja wodoru metodą elektrolizy jest dziś znana i powszechnie używana. - My jednak wzmacniamy ten proces stosując fotoelektrolizę w formie działania promieniowania słonecznego - dodał.  
 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna