• Start
  • Wiadomości
  • Jest porozumienie samorządów z rządem ws. ustawy o dochodach JST

Jest porozumienie samorządów z rządem. Wspólny projekt ustawy o dochodach JST

Jeszcze niedawno było rozczarowanie i ostra odpowiedź liderów samorządowych na nie dość dobre rządowe propozycje, zawarte w projekcie ustawy o dochodach Jednostek Samorządu Terytorialnego. Potem doszło do twardych i trwających do samego końca negocjacji. Ostatecznie obie strony - rządowa i samorządowa - uzgodniły projekt ustawy (UD90) z odpowiednimi zmianami. To pierwszy krok na drodze do naprawy systemu finansów samorządowych.
22.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
NegocjacjeRządSamorząd1b
Po zakończeniu negocjacji między przedstawicielami stron. Od prawej: Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej KWRiST; prezydent Lublina Krzysztof Żuk; prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski; wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Szymański; minister finansów Andrzej Domański
fot. Fb Unii Metropolii Polskich

Rząd już szykuje kroplówkę

Przedstawiciele rządu zadeklarowali m.in., że jeszcze w tym roku zrealizują najpilniejszy postulat strony samorządowej: przekażą pulę 10 miliardów złotych “kroplówki” na wsparcie samorządów, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji finansowej.

Jak podkreślił minister finansów, Andrzej Domański, łącznie ze środkami już przekazanymi JST w roku bieżącym (czyli z subwencją rozwojową, ze środkami na wynagrodzenia w przedszkolach oraz środkami, które przekazaliśmy na podwyżki dla tzw. pracowników socjalnych) oznacza to wsparcie dla samorządów (w 2024 r.) w wysokości 17 mld zł.

- Chcę podziękować panu ministrowi za tę deklarację dotyczącą tegorocznego wsparcia. To bardzo ważna dla samorządów informacja i cieszymy się, że ona pada już teraz. To pozwoli nam zamknąć tegoroczne budżety, zbilansować dochody i wydatki bieżące i także myśleć o przyszłości, o przyszłej perspektywie - odpowiedział sekretarz strony samorządowej KWRiST, Marek Wójcik.

Wzmocnić samorządową Polskę

Głównym i długofalowym celem jest naprawa i udoskonalenie systemu finansowania Jednostek Samorządu Terytorialnego po stratach, poniesionych przez ostatnie lata w związku z polityką centralizacji państwa, prowadzoną przez poprzednią koalicję rządową. 

- Jest dla nas niezwykle istotne, aby finanse samorządu były silne, żeby polskie samorządy odzyskały swoją siłę, odzyskały swoją sprawność - zapewnia minister Andrzej Domański.

W związku z tym, strona rządowa - jak podkreśla minister finansów - wsłuchała się w głos strony samorządowej i deklaruje cztery obszary współpracy: 

  • po pierwsze, że w 2026 roku dokonamy przeglądu funkcjonowania reformy bazując na doświadczeniach roku 2025
  • po drugie zgadzamy się na wydłużenie - do końca 2029 roku - obowiązujących obecnie, złagodzonych reguł limitowania zadłużenia oraz równoważenia budżetu w części bieżącej, wynikających z art. 242 i 243 ustawy o finansach publicznych
  • po trzecie zgadzamy się na waloryzację tak zwanej kwoty uzupełniającej, będziemy chcieli tutaj wspólnie wypracować odpowiedni mechanizm
  • po czwarte zdecydowaliśmy się na zwiększenie rezerwy ogólnej o 700 milionów złotych, między innymi w związku z tymi postulatami dotyczącymi opieki społecznej tzw. pieczy zastępczej, ale nie tylko 

- wyliczył minister finansów Andrzej Domański. 

Miasta, gminy, powiaty i regiony do rządu: Dość odbierania nam pieniędzy, naprawcie to!

Po twardych negocjacjach

Do uzgodnienia stanowisk i treści projektu ustawy doszło w środę, 21 sierpnia, w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Zaplanowane tam na godz. 12. spotkanie przedstawicieli rządu oraz jednostek samorządu terytorialnego rozpoczęło się z niemal półtoragodzinnym opóźnieniem z powodu twardych negocjacji pomiędzy Ministerstwem Finansów, a stroną samorządową Komisji Wspólnej. Wypracowanie ostatecznego stanowiska strony samorządowej wymagało dodatkowej przerwy w obradach. 

Ostatecznie rozmowy, które prowadzili m.in. minister finansów Andrzej Domański, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Szymański, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz sekretarz strony samorządowej KWRiST, Marek Wójcik, doprowadziły do uzgodnieniem projektu, który strona samorządowa zaopiniowała pozytywnie.

Strona samorządowa pozytywnie 

Treść tej opinii na posiedzeniu przedstawił sekretarz Marek Wójcik:


Strona Samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego pozytywnie opiniuje projekt ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, oparty na przyjętych wcześniej założeniach i oczekuje ich pełnej realizacji w toku dalszych prac legislacyjnych. Projekt ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego uznajemy za pierwszy etap prac, zmierzających do opracowania „Programu naprawy finansów JST”, nie tylko w ich części dochodowej, lecz także umożliwienia samorządom racjonalizacji wydatków ponoszonych na świadczenie usług publicznych.

Przedstawiciele strony samorządowej pozytywnie oceniają deklarację Ministra Finansów, że do ustawy wprowadzony będzie mechanizm monitorowania skutków jej wdrażania już po pierwszym roku obowiązywania. Ich zdaniem, elementem tego monitoringu powinny być doświadczenia z obowiązywania ustawy oraz postulaty strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, definiowane w trakcie konsultacji projektu ustawy.

Marek Wójcik podkreślił:

Za konieczne uważamy rozpatrzenie tych postulatów w trakcie monitorowania ustawy oraz na tej podstawie przygotowanie niezbędnych zmian legislacyjnych.

Długie i niełatwe rozmowy czy negocjacje zakończone zostały rozwiązaniem satysfakcjonującym zarówno dla strony rządowej, jak i strony samorządowej - komentuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina i współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. -  I to jest właśnie zaleta Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, że ta dyskusja i w zespołach i na posiedzeniach plenarnych KWRiST konfrontuje argumenty obydwu stron, pozwalając zbudować kompromis.

Publikacja na podstawie relacji portalu internetowego Unii Metropolii Polskich

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord