• Start
  • Wiadomości
  • Jest oświadczenie Gdańskiego Festiwalu Muzycznego ws. agresji Rosji - zmiany w programie

Jest oświadczenie Gdańskiego Festiwalu Muzycznego ws. agresji Rosji - zmiany w programie

„Fundacja Gdański Festiwal Muzyczny, solidaryzując się z bohaterską postawą społeczeństwa ukraińskiego, nie widzi możliwości współpracy z artystami i instytucjami w jakikolwiek sposób powiązanymi z krajem agresora” - poinformowali organizatorzy ważnego corocznego wydarzenia muzycznego o charakterze międzynarodowym. W związku z oświadczeniem zaszły zmiany w programie koncertu zaplanowanego na 20 maja.
04.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fundacja Gdański Festiwal Muzyczny jasno sprzeciwia się rosyjskiej agresji na Ukrainę. Podobnie uczyniła większość trójmiejskich instytucji kultury
Fundacja Gdański Festiwal Muzyczny jasno sprzeciwia się rosyjskiej agresji na Ukrainę. Podobnie uczyniła większość trójmiejskich instytucji kultury
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl


Dyrektorzy największych pomorskich instytucji kultury zrywają współpracę z artystami agresora


Oświadczenie Fundacji Gdański Festiwal Muzyczny:

W obliczu brutalnej agresji Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę, w obliczu tragedii z jaką spotyka się Naród Ukraiński, w obliczu bezsensownej śmierci ludności cywilnej, niewinnych dzieci - Fundacja Gdański Festiwal Muzyczny, solidaryzując się z bohaterską postawą społeczeństwa ukraińskiego, nie widzi możliwości współpracy z artystami i instytucjami w jakikolwiek sposób powiązanymi z krajem agresora.

 

W przypadku tegorocznej edycji dotyczy to koncertu, który odbędzie się 20 maja 2022 roku. Zamiast planowanego wcześniej solisty wystąpi laureat ostatniego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie, hiszpański pianista - Martin Garcia Garcia.

 

Ukraina i jej niepodległość pojawiają się w historii Festiwalu po raz drugi. Po aneksji Krymu zorganizowaliśmy koncert, który poprowadził kompozytor, dyrygent, Bohater Ukrainy - Mirosław Skoryk. Nie przypuszczaliśmy, że ledwie po kilku latach przyjdzie nam zmierzyć się z jeszcze tragiczniejszą sytuacją.

O komentarz do oświadczenia poprosiliśmy Konrada Mielnika, dyrektora Gdańskiego Festiwalu Muzycznego:

- Nie ukrywam, że decyzja o odwołaniu koncertu pierwotnie zaplanowanego na 20 maja została podjęta przez nas z bólem serca. Miała wystąpić młodziutka artystka pochodzenia rosyjsko-ormiańskiego. W czasie, gdy odbywać się będzie nasz festiwal, skończy 18 lat - mówi Konrad Mielnik. 

Tłumaczy, że powodów wydania oświadczenia było kilka. - Pomijając oczywisty powód, robimy to, m.in. także po to, żeby ochronić artystkę - dlatego też nie podaję jej nazwiska. Jednocześnie przypominamy poprzez to oświadczenie, że Alexandre Kantorow jest Francuzem, Sascha Maisky jest Belgiem, i nie mają nic wspólnego z Federacją Rosyjską, podobnie jak inni, którzy wystąpią podczas tegorocznej edycji festiwalu.

Co do zapraszania artystów z Rosji na kolejne odsłony wydarzenia w przyszłości, organizatorzy są ostrożni. Na razie na pewno nie ma takich planów.

- Jest wielu znakomitych artystów w Rosji. Gościliśmy orkiestry z Moskwy i Sankt Petersburga, a także Filharmonię z Kaliningradu. W tej chwili to nie wchodzi w grę. Wszyscy sobie zdajemy sprawę, że Czajkowski nie jest winien temu, że Putin przyszedł na świat. Ale uważamy, że odizolowanie się w tej chwili od Rosji, to jedyny sposób, żeby rozsadzić to zło od środka. Nie ma innego wyjścia. Ukraińcy walczą za nas.


Tegoroczna odsłona Gdańskiego Festiwalu Muzycznego odbędzie się w dniach 13-22 maja. Będzie to jubileuszowa edycja z okazji 15-lecia Festiwalu.

Gdański Festiwal Muzyczny - to wydarzenie o charakterze międzynarodowym, z wieloletnią tradycją, na które co roku oczekują melomani. Jego początki sięgają 2008 roku - przez ten czas w wielkim święcie muzyki udział wzięli m.in. tak wybitni artyści z Polski i zagranicy, jak kompozytorka Elżbieta Sikora, pianistka Ewa Pobłocka, śpiewaczka Stefania Toczyska, skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, pianista i saksofonista Włodzimierz Nahorny, dyrygent Daniel Reuss, skrzypek Maxim Vengerov, wiolonczelista Misha Maisky czy pianista Christian Zacharias.

Festiwal upamiętnia najistotniejsze muzyczne postaci i ważne rocznice, m.in. rok Fryderyka Chopina, Giuseppe Verdiego i Witolda Lutosławskiego. Pierwsza odsłona wydarzenia była poświęcona pamięci dwóch wielkich gdańskich pedagogów - profesora Stefana Hermana i profesora Zbigniewa Śliwińskiego. W 2020 roku, Beethovenowskim, podczas Gdańskiego Festiwalu Muzycznego wykonany został m.in. Koncert potrójny Beethovena z udziałem artystów związanych z Deutsche Grammophon, natomiast z okazji Roku Konkursu im. Fryderyka Chopina wystąpili laureaci tego konkursu z lat poprzednich, kandydaci i laureaci innych konkursów o światowym znaczeniu.

Zobacz też: Kultura dla Ukrainy. Artystyczne wydarzenia w Trójmieście dla naszych sióstr i braci. LISTA

TV

Mniej bruku - więcej drzew!