Od lewej budynki: Technikum nr 4, V LO, Gdańskiego Liceum Autonomicznego
fot. gdansk.pl
Jakie ogólniaki w Pomorskiem są najlepsze?
Uroczysta gala XXVI Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2024 z udziałem minister edukacji Barbary Nowackiej odbyła się w czwartek, 11 stycznia, w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
W pomorskim rankingu liceów ogólnokształcących 2024 zwyciężyło III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej w Gdyni. To absolutny fenomen. Gdyński ogólniak wygrał ranking po raz 26. z rzędu. Jest na topie pomorskich ogólniaków od pierwszej edycji zestawienia “Perspektyw”.
Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO w Gdyni uważa, że choć coroczny ranking “Perspektyw” oparty jest na bardzo rzetelnych danych, to nie oznacza wcale, że szkoła zajmująca dalsze miejsca jest gorsza od innych.
- Jak przychodzą do nas uczniowie i uczennice ze szkół podstawowych na dzień otwarty to mówię im wprost: nie wybieraj szkoły, wybieraj nauczyciela. Sprawdź najpierw, czy w danej szkole jest taki fijoł, nauczyciel pozytywnie nakręcony. I wówczas bez względu na miejsce w rankingu idź do tej szkoły - mówi Wiesław Kossakowski.
V Liceum Ogólnokształcące w Oliwie to placówka istniejąca od 1945 r.
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl
Na podium w klasyfikacji najlepszych ogólniaków w Pomorskiem uplasowały się dwa gdańskie licea: V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Oliwie (ul. Polanki 130) - na drugim miejscu oraz Gdańskie Liceum Autonomiczne (ul. Osiek 11) na Osieku - na trzeciej pozycji.
W pierwszej dziesiątce pomorskiego rankingu liceów ogólnokształcących “Perspektywy 2024” są też cztery inne gdańskie ogólniaki.
Na czwartym miejscu uplasowało się I LO im. Mikołaja Kopernika (ul. Wały Piastowskie 6) w Śródmieściu, na piątym - II LO im. dr. Władysława Pniewskiego (Jana Pestalozziego 7/9) we Wrzeszczu, na szóstym - XX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta (ul. Antoniego Dobrowolskiego 6) na Morenie, a na ósmym - III LO z Oddz. Dwujęz. im. Bohaterów Westerplatte ( ul. Topolowa 7) we Wrzeszczu.
Poza pierwszą dziesiątką wśród najlepszych liceów ogólnokształcących w Pomorskiem znalazły się:
- 11. miejsce - XIX LO im. Mariana Mokwy (ul. Jana Pestalozziego 11/13),
- 14. miejsce - IX LO im. Krzysztofa Kolbergera (ul. płk. Wilka-Krzyżanowskiego 8)
- 20. miejsce - XXIV LO im. Stefana Banacha (ul. Wodnika 57)
- 21. miejsce - X LO Dwujęzyczne im. Lecha Bądkowskiego (ul. Tadeusza Kościuszki 8b)
- 23. miejsce - Uniwersyteckie LO im. Pawła Adamowicza (ul. Traugutta 92)
- 24. miejsce - XIX LO im. Mariana Mokwy ( Jana Pestalozziego 11/13)
- 38. miejsce - VII LO im. Józefa Wybickiego (ul. Tytusa Chałubińskiego 13)
- 44. miejsce - Akademickie LO "Lingwista" (ul. Gdyńskich Kosynierów 11)
- 45. miejsce - Chrześcijańskie Liceum Ogólnokształcące Montessori (ul. Jagiellońska 5)
Gdańskie Liceum Autonomiczne to pierwsze w mieście liceum niepubliczne, popularnie zwane „Autonomikiem”. Zostało założone w 1989 r. przez Gdańską Fundację Oświatową. Inicjatorem i pierwszym dyrektorem GLA była Katarzyna Hall, późniejsza minister edukacji narodowej
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Pierwszą pięćdziesiątkę najlepszych pomorskich ogólniaków według rankingu “Perspektywy 2024” zamyka XV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zjednoczonej Europy (ul. Pilotów 7).
Lider pomorskiej listy III LO z Oddz. Dwujęz. im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni w ogólnopolskim rankingu zajęło piąte miejsce.
Sezon na studniówki rozpoczęty. Zobacz, gdzie i kiedy bawią się gdańskie szkoły. LISTA
Pierwszą trójkę najlepszych liceów ogólnokształcących w kraju w 26. rankingu "Perspektyw" stanowią: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie oraz XIII LO w Szczecinie.
Które technika w Pomorskiem najlepiej kształcą?
W pomorskim rankingu najlepszych techników wygrała gdańska placówka. Technikum nr 4 w Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej przy ul. Podwale Staromiejskie 51/52 wyprzedziło Technikum w Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku oraz Technikum nr 2 w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte w Kartuzach.
Zapisz się na Ferie w IKM. Warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat, kilka terminów
Kolejne gdańskie technika, które uwzględniono w pomorskim rankingu to m.in:
- 12. miejsce - Technikum nr 16 działające w Zespole Szkół Morskich im. Boh. Obr. Westerplatte (ul. Wyzwolenia 8)
- 15. miejsce - Technikum nr 7 funkcjonujące w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo - Usługowych (Józefa Czyżewskiego 31)
- 18. miejsce - Technikum TEB Edukacja (ul. Dmowskiego 16a)
- 21. miejsce - Technikum nr 5 z Państwowych Szkół Budownictwa (Aleja Grunwaldzka 238)
- 24. miejsce - Technikum nr 11 w Szkołach Ekonomiczno-Handlowych (ul. Mariana Seredyńskiego 1a)
Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w ramach którego działa Technikum nr 4 powstał w 1951 r.
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl
W rankingu głównym gdańskie Technikum nr 4 w Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej zajęło 21. miejsce.
Pierwszą trójkę najlepszych techników tworzą: Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II - Kleszczów (woj. łódzkie), Technikum Mechatroniczne nr 1 im. P. Drzewieckiego - Warszawa oraz Technikum Elektroniczne im. Obr. Lublina 1939 r. - Lublin.
Jak powstaje ranking szkół średnich?
Ranking liceów i techników fundacji "Perspektywy" jest oparty wyłącznie na obiektywnych i mierzalnych informacjach pochodzących ze źródeł zewnętrznych takich jak: baza SIO (System Informacji Oświatowej), dane dotyczące wyników egzaminu maturalnego z Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych, dane z komitetów głównych olimpiad przedmiotowych.
Kryteria rankingu liceów 2024 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
Ranking techników 2024 został sporządzony według następujących kryteriów: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).
Pełna lista liceów ogólnokształcących w najnowszym rankingu jest dostępna na stronie internetowej "Perspektyw" .
Z kolei, z całą listą techników w rankingu "Perspektywy 2024" można zapoznać się na stronie fundacji .