• Start
  • Wiadomości
  • Nowy ranking najlepszych liceów i techników, według fundacji "Perspektywy"

Nowy ranking najlepszych liceów i techników na Pomorzu. Trzy gdańskie szkoły na szczycie

Sześć gdańskich szkół jest w pierwszej dziesiątce najlepszych liceów ogólnokształcących na Pomorzu, według najnowszego rankingu fundacji “Perspektywy 2024”, z czego dwa - V LO i Gdańskie Liceum Autonomiczne - na drugim i trzecim miejscu. W klasyfikacji pomorskich techników na najwyższym stopniu podium znalazło się gdańskie Technikum nr 4 im. Obrońców Poczty Polskiej. Prestiżowy ranking "Perspektyw" został opublikowany po raz 26.
11.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widoczne są trzy różne budynki, które wydają się mieć charakter edukacyjny lub instytucjonalny. Wszystkie trzy mają wielokondygnacyjne fasady i są wykonane z solidnych materiałów.
Od lewej budynki: Technikum nr 4, V LO, Gdańskiego Liceum Autonomicznego
fot. gdansk.pl

Jakie ogólniaki w Pomorskiem są najlepsze?

Uroczysta gala XXVI Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2024 z udziałem minister edukacji Barbary Nowackiej odbyła się w czwartek, 11 stycznia, w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
 
W pomorskim rankingu liceów ogólnokształcących 2024 zwyciężyło III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej w Gdyni. To absolutny fenomen. Gdyński ogólniak wygrał ranking po raz 26. z rzędu. Jest na topie pomorskich ogólniaków od pierwszej edycji zestawienia “Perspektyw”. 
Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO w Gdyni uważa, że choć coroczny ranking “Perspektyw” oparty jest na bardzo rzetelnych danych, to nie oznacza wcale, że szkoła zajmująca dalsze miejsca jest gorsza od innych. 
 
- Jak przychodzą do nas uczniowie i uczennice ze szkół podstawowych na dzień otwarty to mówię im wprost: nie wybieraj szkoły, wybieraj nauczyciela. Sprawdź najpierw, czy w danej szkole jest taki fijoł, nauczyciel pozytywnie nakręcony. I wówczas bez względu na miejsce w rankingu idź do tej szkoły - mówi Wiesław Kossakowski. 
Na zdjęciu widać budynek o szarej fasadzie, który prawdopodobnie jest częścią instytucji edukacyjnej lub rządowej. Budynek ma dwa piętra i poddasze, z symetrycznie rozmieszczonymi oknami, które mają ozdobne gzymsy. Na pierwszym piętrze zawieszone są flagi, co może świadczyć o oficjalnym charakterze budynku. Przed budynkiem znajduje się zielone ogrodzenie z metalową bramą, a za nim widoczna jest ładnie utrzymana trawa i chodnik
V Liceum Ogólnokształcące w Oliwie to placówka istniejąca od 1945 r.
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl
 
Na podium w klasyfikacji najlepszych ogólniaków w Pomorskiem uplasowały się dwa gdańskie licea: V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Oliwie (ul. Polanki 130) - na drugim miejscu oraz Gdańskie Liceum Autonomiczne (ul. Osiek 11) na Osieku  - na trzeciej pozycji.
 
W pierwszej dziesiątce pomorskiego rankingu liceów ogólnokształcących “Perspektywy 2024” są też cztery inne gdańskie ogólniaki.  
Na czwartym miejscu uplasowało się I LO im. Mikołaja Kopernika (ul. Wały Piastowskie 6) w Śródmieściu, na piątym - II LO im. dr. Władysława Pniewskiego (Jana Pestalozziego 7/9) we Wrzeszczu, na szóstym - XX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta (ul. Antoniego Dobrowolskiego 6) na Morenie, a na ósmym - III LO z Oddz. Dwujęz. im. Bohaterów Westerplatte ( ul. Topolowa 7) we Wrzeszczu.
 
Poza pierwszą dziesiątką wśród najlepszych liceów ogólnokształcących w Pomorskiem znalazły się:
 
  • 11. miejsce - XIX LO im. Mariana Mokwy (ul. Jana Pestalozziego 11/13),
  • 14. miejsce - IX LO im. Krzysztofa Kolbergera (ul. płk. Wilka-Krzyżanowskiego 8)
  • 20. miejsce - XXIV LO im. Stefana Banacha (ul. Wodnika 57)
  • 21. miejsce - X LO Dwujęzyczne im. Lecha Bądkowskiego (ul. Tadeusza Kościuszki 8b)
  • 23. miejsce - Uniwersyteckie LO im. Pawła Adamowicza (ul. Traugutta 92)
  • 24. miejsce - XIX LO im. Mariana Mokwy ( Jana Pestalozziego 11/13)
  • 38. miejsce - VII LO im. Józefa Wybickiego (ul. Tytusa Chałubińskiego 13)
  • 44. miejsce - Akademickie LO "Lingwista" (ul. Gdyńskich Kosynierów 11)
  • 45. miejsce - Chrześcijańskie Liceum Ogólnokształcące Montessori (ul. Jagiellońska 5)
Na zdjęciu widzimy ceglany budynek o gotyckim stylu architektonicznym z licznymi ozdobnymi elementami, takimi jak wimpergi i ostrołukowe okna, które nadają mu historyczny charakter. Fasada budynku jest symetryczna, z wieloma dużymi, wysokimi oknami, które są charakterystyczne dla budynków użyteczności publicznej z końca XIX lub początku XX wieku. Przed budynkiem znajduje się parking z różnymi samochodami
Gdańskie Liceum Autonomiczne to pierwsze w mieście liceum niepubliczne, popularnie zwane „Autonomikiem”. Zostało założone w 1989 r. przez Gdańską Fundację Oświatową. Inicjatorem i pierwszym dyrektorem GLA była Katarzyna Hall, późniejsza minister edukacji narodowej
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Pierwszą pięćdziesiątkę najlepszych pomorskich ogólniaków według rankingu “Perspektywy 2024” zamyka XV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zjednoczonej Europy (ul. Pilotów 7). 

Lider pomorskiej listy III LO z Oddz. Dwujęz. im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni w ogólnopolskim rankingu zajęło piąte miejsce.

Sezon na studniówki rozpoczęty. Zobacz, gdzie i kiedy bawią się gdańskie szkoły. LISTA

Pierwszą trójkę najlepszych liceów ogólnokształcących w kraju w 26. rankingu "Perspektyw" stanowią: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie oraz XIII LO w Szczecinie

Które technika w Pomorskiem najlepiej kształcą?

W pomorskim rankingu najlepszych techników wygrała gdańska placówka. Technikum nr 4 w Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej przy ul. Podwale Staromiejskie 51/52 wyprzedziło Technikum w Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku oraz Technikum nr 2 w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte w Kartuzach.

Zapisz się na Ferie w IKM. Warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat, kilka terminów

Kolejne gdańskie technika, które uwzględniono w pomorskim rankingu to m.in:
 
  • 12. miejsce - Technikum nr 16 działające w Zespole Szkół Morskich im. Boh. Obr. Westerplatte (ul. Wyzwolenia 8) 
  • 15. miejsce - Technikum nr 7 funkcjonujące w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo - Usługowych (Józefa Czyżewskiego 31) 
  • 18. miejsce - Technikum TEB Edukacja (ul. Dmowskiego 16a)
  • 21. miejsce - Technikum nr 5 z Państwowych Szkół Budownictwa (Aleja Grunwaldzka 238)
  • 24. miejsce - Technikum nr 11 w Szkołach Ekonomiczno-Handlowych (ul. Mariana Seredyńskiego 1a)
Zdjęcie przedstawia duży, wielopiętrowy budynek o szarej fasadzie i czerwonym dachu. Architektura wydaje się funkcjonalna, z dużymi prostokątnymi oknami równomiernie rozmieszczonymi na każdym piętrze. Na parterze budynku, po prawej stronie, znajduje się wejście z półkolistym łukiem i podwójnymi drzwiami. Przed budynkiem, oddzielając go od ulicy, rozciąga się pas śniegu, wskazujący na zimową porę roku. Słońce świeci, ale obecność śniegu na dachu i brak liści na drzewach sugerują niską temperaturę. Na pierwszym planie widoczna jest ulica, która wydaje się być mokra, być może od roztopionego śniegu.
Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w ramach którego działa Technikum nr 4 powstał w 1951 r.
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

W rankingu głównym gdańskie Technikum nr 4 w Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej zajęło 21. miejsce.

Pierwszą trójkę najlepszych techników tworzą: Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II - Kleszczów (woj. łódzkie), Technikum Mechatroniczne nr 1 im. P. Drzewieckiego - Warszawa oraz Technikum Elektroniczne im. Obr. Lublina 1939 r. - Lublin

Jak powstaje ranking szkół średnich?

Ranking liceów i techników fundacji "Perspektywy" jest oparty wyłącznie na obiektywnych i mierzalnych informacjach pochodzących ze źródeł zewnętrznych takich jak: baza SIO (System Informacji Oświatowej), dane dotyczące wyników egzaminu maturalnego z Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych, dane z komitetów głównych olimpiad przedmiotowych. 
Kryteria rankingu liceów 2024 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych. 
 
Ranking techników 2024 został sporządzony według następujących kryteriów: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).
 

Pełna lista liceów ogólnokształcących w najnowszym rankingu jest dostępna na stronie internetowej "Perspektyw" .

Z kolei, z całą listą techników w rankingu "Perspektywy 2024" można zapoznać się na stronie fundacji .

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu