• Start
  • Wiadomości
  • Jerzy Snakowski zaprasza do Opery Bałtyckiej na “Cyrulika sewilskiego”

Jerzy Snakowski zaprasza do Opery Bałtyckiej na “Cyrulika sewilskiego”

Jerzy Snakowski, znawca i popularyzator teatru muzycznego, opowiada o operze “Cyrulik sewilski” Gioacchino Rossiniego i zaprasza na gdańską wersję spektaklu w reż. Pawła Szkotaka. Streaming live z Opery Bałtyckiej odbędzie się w sobotę i niedzielę, 30 i 31 stycznia 2021 roku. Bilety 25 zł.
29.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jerzy Snakowski, popularyzator wielkich form teatru muzycznego, wielbiciel i znawca opery
Jerzy Snakowski, popularyzator wszelkich form teatru muzycznego, wielbiciel i znawca opery
fot. Anna Bobrowska/KFP
 

 

Dla Jerzego Snakowskiego dzieła teatralne: opera, balet, musical czy operetka nie mają tajemnic. Polonista z wykształcenia, pracował niegdyś jako sekretarz literacki Teatru Muzycznego w Gdyni, był zastępcą dyrektora Opery Bałtyckiej, dziś prowadzi zajęcia ze studentami na Uniwersytecie Gdańskim i Akademii Muzycznej w Gdańsku, i nie ustaje w propagowaniu wiedzy o teatrze muzycznym. Jest autorem i energetycznym prowadzącym programy edukacyjne dla dorosłych: cenionej przez gdańszczan „Opera? Si!” w Operze Bałtyckiej, ale też „Musicalomanii” w Teatrze Muzycznym w Gdyni i „Operetkowego zawrotu głowy” w Mazowieckim Teatrze Muzycznym. 

 

 Cyrulik sewilski , premiera w Operze Bałtyckiej odbyła się w listopadzie 2018 roku. Arie z “Cyrulika sewilskiego” należą do jednych z najpiękniejszych i najpopularniejszych na świecie
"Cyrulik sewilski" w Operze Bałtyckiej. Premiera odbyła się w listopadzie 2018 roku. Arie z “Cyrulika sewilskiego” należą do jednych z najpiękniejszych i najpopularniejszych na świecie
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


 

Jerzy Snakowski opowiada o perypetiach jednego z najbardziej znanych i cenionych, komediowych, dzieł operowych na świecie. “Cyrulik sewilski" Gioacchino Rossiniego to żywiołowa muzyka i przezabawna treść - Cesare Sterbini oparł libretto na popularnej już wtedy komedii "Cyrulik sewilski" (Le barbier de Seville) Piotra Augustyna Carona de Beaumarchais'a. "Cyrulik" do dziś pozostaje w repertuarze niemal każdego szanującego się teatru operowego na świecie. Czy prapremiera, która odbyła się w 1816 roku w Rzymie zapowiadała tak wielki sukces, jaki sztuka odniosła już wkrótce?

Gdańska interpretacja dzieła w reżyserii Pawła Szkotaka miała premierę 16 listopada 2018 r. Akcja rozgrywa się w jednym z południowych stanów USA, na scenie złoto, przepych i blichtr oraz mężczyzna, który kogoś nam przypomina. Reżyser uniwersalną opowieść o miłości przeniósł do czasów współczesnych.

- Przyjrzymy się, jak wyglądają relacje pomiędzy mężczyzną, który ma władzę i pieniądze a kobietą, która ma urodę i wdzięk - mówił reżyser Paweł Szkotak. - To uniwersalne tematy. Wystawiając tę operę w XXI wieku nie można jednak zlekceważyć tego, że mamy za sobą takie zjawiska, które zmieniają obyczajowość, jak #metoo czy coraz wyraźniej pojawiający się feminizm w debacie społecznej. To są konteksty, które brałem pod uwagę przy realizacji i myślę, że jest to bardziej interesujące niż odtworzenie w kostiumach historycznych.

W najbliższy weekend, w sobotę i niedzielę, 30 i 31 stycznia 2021 roku, zobaczymy "Cyrulika" online z Opery Bałtyckiej.

 

Opera Bałtycka

Gioacchino Rossini
"Cyrulik sewilski" 

sobota, 30 stycznia o godz. 18.00  LINK DO BILETÓW I TRANSMISJI
niedziela, 31 stycznia o godz. 17.00  LINK DO BILETÓW I TRANSMISJI

Bilety w cenie 25 zł.

 

Realizatorzy
José Maria Florêncio - kierownictwo muzyczne
 
Paweł Szkotak - reżyser
 
Anna Chadaj - scenografia i kostiumy
 
Iwona Runowska - choreografia
 
Francesco Bottigliero - współpraca muzyczna
 
Michał Krężlewski - asystent artystyczny dyrygenta
 
Magdalena Szlawska - asystentka reżysera
 
Agnieszka Długołęcka - przygotowanie chóru
 
Joanna Maciejewska - asystentka scenografa/ kostiumografa
 
Michał Jankowski - multimedia i reżyseria świateł

 

OBSADA:

Marco Kim Conte Almaviva
 
Dariusz Machej Bartolo
 
Anna Bernacka Rozyna
 
Łukasz Motkowicz Figaro
 
Piotr Nowacki Don Basilio
 
Jan Szurgot Fiorello
 
Marzanna Rudnicka Berta
 
Leszek Kruk Ambroży
 
Michał Krężlewski Kowboj.
 
 

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane