Nowe murale przy PKM. Oba poświęcone Pawłowi Huellemu i jego „Weiserowi Dawidkowi”
Aleksander Doba (9 września 1946 roku - 22 lutego 2021 roku) był inżynierem, podróżnikiem i kajakarzem. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie i wyłącznie dzięki sile własnych mięśni przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent.
W Gdańsku oraz Gdyni bywał – przede wszystkim w roli gościa spotkań podróżniczych, ale i literackich – jak w 2020 roku, podczas Festiwalu Literatury dla Dzieci, na który przybył jako bohater książki „Doba na oceanie” autorstwa Agaty Loth-Ignaciuk.
Wzór do naśladowania dla uczniów
W 2022 roku Szkoła Podstawowa nr 2 w Zalasewie pod Swarzędzem - gdzie znany na całym świecie polski kajakarz urodził się i spędził dzieciństwo - decyzją tamtejszych radnych otrzymała imię Aleksandra Doby. Akt ten stanowił upamiętnienie zmarłego na szczycie Kilimandżaro podróżnika.
Wcześniej, bo 25 października 2018 roku, wydarzyła się rzecz nietypowa - jeszcze za życia bowiem, co się rzadko zdarza, Aleksander Doba został patronem Morskiej Szkoły Podstawowej przy ulicy Rogalińskiej 17 na gdańskim Chełmie.
Jest wzorem do naśladowania. Aleksander Doba wybrany na patrona szkoły w Gdańsku
W uroczystości wziął udział osobiście, obecny był także śp. prezydent Paweł Adamowicz. Gdańską szkołę Aleksander Doba od tej pory odwiedził kilkukrotnie – czasem przyjeżdżał nawet specjalnie na rozpoczęcie, a innym razem na zakończenie roku szkolnego. Albo wpadał do gdańskiej placówki przy okazji Kolosów - Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, podczas których był ważną postacią. Dla niektórych podróżników - nawet guru.
Uczczenie patrona jedynym w Polsce takim muralem
Z okazji 6. rocznicy nadania Morskiej Szkole Podstawowej w Gdańsku imienia Aleksandra Doby, wypadającej w piątek, 25 października, tego roku, dyrektor placówki, Kamil Gajewski, wpadł na pomysł, aby ścianę szkoły przyozdobił mural z wizerunkiem znanego podróżnika. Byłby to pierwszy taki portret-pomnik Aleksandra Doby w Polsce.
- Jakiś czas temu poznałem Rafała Roskowińskiego – twórcę Gdańskiej Szkoły Muralu, którego wielkoformatowe dzieła możemy choćby oglądać na Zaspie, ale zajmuje się też malarstwem sztalugowym – tworzy piękne akwarele. Artysta ten, w czerwcu ukończył mural na ścianie 11-piętrowego budynku przy ulicy Warneńskiej na Morenie, przedstawiający Rafała Stepnowskiego - prezesa spółki Boeing Poland, mecenasa kultury i promotora sportu. Tak się składa, że widzę ten mural z okna mojego mieszkania. Pomyślałem: napiszę do artysty, spytam, czy nie stworzyłby muralu i dla nas – mówi dyrektor Morskiej Szkoły Podstawowej w Gdańsku Kamil Gajewski.
Nowy mural w Pieckach - Migowie. Upamiętnia znanego gdańskiego menadżera
Jak wspomina, pomysł od razu spotkał się z zainteresowaniem Rafała Roskowińskiego, który przyjechał na miejsce, ocenić, czy taki mural można stworzyć. Mowa była o ścianie budynku od strony alei Havla – to jedyna przestrzeń pozbawiona okien.
- To nietypowa ściana, łamana, dlatego się obawiałem. Ale pan Rafał przyjechał i powiedział: to jest idealna ściana na mural. Po tygodniu dostałem od niego dwa gotowe projekty i kosztorys, opiewający na 48 tysięcy – w nim zawarta została wycena całościowa, włącznie z rusztowaniami, farbami i honorariami dla artystów, bo wielkoformatowe malowidła powstają z udziałem kilkorga artystów – mówi Kamil Gajewski.
Weź udział w zbiórce, miej swój wkład w powstanie muralu
Mural upamiętniający patrona szkoły będzie miał wymiary 18 x 6 metrów. Prace nad nim zajmą około tydzień. Wybór projektu do realizacji nastąpi pod koniec września – dyrektor nie wyklucza pomysłu, aby podczas plebiscytu wybór podjęła sama młodzież szkolna lub mieszkańcy. W szóstą rocznicę nadania szkole imienia Aleksandra Doby mural mu poświęcony ma zostać uroczyście odsłonięty.
Najpierw jednak szkoła musi pozyskać na ten cel fundusze. Dla placówki oświatowej nie jest to łatwe, dlatego 22 lipca uruchomiono zbiórkę internetową. Każdy może wpłacić dowolną kwotę, która pozwoli uzbierać 48 tysięcy złotych. Już udało się zebrać ponad tysiąc złotych.
- Bez wsparcia wszystkich ludzi dobrej woli nie damy rady – nie ukrywa Kamil Gajewski i zaprasza do wsparcia zbiórki. - Nie chciałbym, żeby ten pomysł zakończył się fiaskiem, bo uważam, że Doba zasługuje na to, żeby gdańszczanie i wszyscy odwiedzający nasze miasto spoglądali na niego jadąc ruchliwą aleją Havla. Oprócz tego, że był niesamowitym bohaterem, odważnym człowiekiem i wybitnym podróżnikiem, który dokonał rzeczy dotychczas niemożliwych, przede wszystkim był skromny, odważny, empatyczny, wrażliwy i z poczuciem humoru. Takim na zawsze zostanie w naszej pamięci, a mural będzie jego pomnikiem.
Tu możesz wesprzeć zbiórkę: Mural z wizerunkiem Aleksandra Doby na budynku Morskiej Szkoły Podstawowej w Gdańsku, której jest patronem.
Antysmogowy mural przypomina zieloną historię gdańskich Siedlec