• Start
  • Wiadomości
  • Jedno z największych w Polsce. Muzeum Gdańska ma już 55 lat!

Jedno z największych w Polsce. Muzeum Gdańska ma już 55 lat!

2 kwietnia 1970 roku zwiedzającym udostępniono dzisiejszą siedzibę główną Muzeum Gdańska: Ratusz Głównego Miasta. Obecnie, instytucja może pochwalić się aż 10-cioma oddziałami, które odwiedzają ludzie z całego świata - w zeszłym roku ponad 650 tys. osób! Być może nie wszyscy pamiętają, że podwaliny pod dzisiejsze zbiory stanowiła kolekcja zgromadzona jeszcze w 1870 roku. Poznajcie fascynującą historię jednego z największych muzeów w Polsce. I zobaczcie, co przygotowano z okazji jubileuszu!
02.04.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Negatyw czarno-biały ukazuje widok na fasadę ratusza Głównego Miasta Gdańska z perspektywy ulicy Ogarnej. Ratusz oraz okoliczne kamienice podczas powojennej odbudowy.
Odbudowa Ratusza i Głównego Miasta, po 1947 r.
fot. Kazimierz Lelewicz, mat. Muzeum Gdańska

Czytaj także: Biało - Czerwona nad Dworem Artusa na pamiątkę 80-lecia powrotu Gdańska do Polski

Historia tak popularnego dziś wśród mieszkańców i odwiedzających Muzeum Gdańska – które obchodzi w tym roku 55-lecie - rozpoczyna się tak naprawdę 30 marca 1870 roku.

Wówczas, dzięki wspólnym wysiłkom gdańszczan, powstało Muzeum Miejskie (Stadtmuseum) - w pofranciszkańskim klasztorze, w budynku Gimnazjum Akademickiego. Jego zbiory opierały się głównie na kolekcji Jacoba Kabruna (1759–1814), która obejmowała dzieła europejskich mistrzów od XV do XIX wieku - w sumie kilka tysięcy obrazów, rysunków i rycin mistrzów europejskich.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Czytaj także: Zrabowany przez nazistów? Obraz Brueghela może nie wrócić do Gdańska

Negatyw czarno-biały ukazuje popiersie figury króla Zygmunta II Augusta z wieży ratusza Głównego Miasta Gdańska. W tle robotnicy. Fotografia wykonana podczas montażu figury na hełmie wieży ratusza, 7 listopada 1950 roku. Autorem projektu rekonstrukcji XVI-wiecznej rzeźby był gdański konserwator Kazimierz Macur, gliniany model króla wykonał rzeźbiarz Alfons Łosowski, a metaloplastyk Marian Ogorzeja wykuł go w miedzianej blasze. Zanim figura trafiła na wieżę, została pozłocona.
Figura Zygmunta II Augusta z wieży hełmu Ratusza, 1950-1951
fot. Kazimierz Lelewicz, mat. Muzeum Gdańska

Niestety, podczas działań wojennych w 1945 roku klasztor uległ zniszczeniu, a pożar w marcu zniszczył 60–65% zbiorów. W 1946 roku Muzeum Miejskie zostało przekształcone w Muzeum Państwowe, a cztery lata później w Muzeum Pomorskie. Jego zadaniem stało się pełnienie funkcji naukowych i oświatowych.

- Z ideą utworzenia placówki muzealnej dokumentującej historię miasta wystąpił w 1945 r. dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie – prof. dr Stanisław Lorentz. Na siedzibę tej placówki wskazał Ratusz Głównego Miasta. Na przeszkodzie stał jednak stan budynku – wspomina dr hab. Waldemar Ossowski, prof. UG, dyrektor Muzeum Gdańska. - Skomplikowane i złożone prace nad jego odbudową, mimo priorytetowego statusu, trwały z przerwami niemalże 25 lat. Kwestię powołania w Ratuszu „Muzeum Historycznego Gdańska” odżywała w tym okresie w prasie lokalnej. W 1955 roku Franciszek Mamuszka zaproponował stworzenie ekspozycji ukazującej historię miasta, także tej powojennej. Ideę powołania muzeum, w ramach Muzeum Pomorskiego, postulował prof. Andrzej Zbierski.

Negatyw ukazuje zniszczony Ratusz Głównego Miasta w wyrwą w murze. W lewym górnym rogu fragment wieży. Na dole fragment styku ul. Długiej z Długim Targiem
Ratusz Głównego Miasta, po 1945 r.
fot. Kazimierz Lelewicz, mat. Muzeum Gdańska

W 1966 roku Gdańska Komisja Ochrony Zabytków powzięła decyzję o utworzeniu w Ratuszu muzeum historycznego. W 1969 roku opracowano projekt, który zakładał wystawy stałe i czasowe w różnych częściach budynku. Zbiory miały obejmować okres od średniowiecza po II wojnę światową. Muzeum powołano ostatecznie 31 marca 1970 roku, a jego oficjalne otwarcie miało miejsce 2 kwietnia 1970 roku, równocześnie z wystawą „25 lat ochrony zabytków w Gdańsku”. W 1971 roku placówka stała się Muzeum Historii Miasta Gdańska.

- Pierwszym dyrektorem został Józef Kuszewski. Zalążkiem zbiorów stało się zabytkowe wyposażenie Ratusza ukryte w czasie II wojny przez niemieckich konserwatorów, kierowanych przez Ericha Volmara, oraz kolekcja ponad 200 monet przekazanych z Muzeum Pomorskiego - dodaje dr hab. Waldemar Ossowski. - Dzięki zaangażowaniu wielu osób, Muzeum Gdańska stało się jedną z największych instytucji miejskich w Polsce, posiadającą niemal 70 tysięcy obiektów. 

Twarz człowieka około lat 50
Józef Kuszewski (1934 - 2011), pierwszy dyrektor Muzeum Gdańska (ówczesna nazwa: Muzeum Historii Miasta Gdańska). Pełnił tę funkcję od kwietnia 1970 roku do stycznia 1972. Z wykształcenia był archeologiem i muzealnikiem, jego kariera miała związek z działalnością w PZPR. W latach 1980-83 był dyrektorem Muzeum Narodowego w Gdańsku, potem - do emerytury w 1991 roku - na kierowniczych stanowiskach w instytucjach kultury
mat. Gedanopedia

Czytaj także: Muzeum Gdańska. Rekordowa liczba zwiedzających w pierwszym półroczu 2023 r.

Dyrektorzy Muzeum Gdańska:

  • Józef Kuszewski (1970 - 1972)
  • Tadeusz Matusiak (1972 - 1976)
  • Mirosław Gliński (1976 - 1988)
  • Adam Koperkiewicz (1989 - 2015)
  • Grzegorz Szychliński (p.o. 1 X 2015 - 15 XI 2015)
  • Waldemar Ossowski (od 16 XI 2015)

Tysiące chętnych, żeby zobaczyć

Dziś Muzeum Gdańska posiada dziesięć oddziałów:

  • Ratusz Głównego Miasta
  • Dwór Artusa z sąsiednimi kamienicami (Stary i Nowy Dom Ławy)
  • Dom Uphagena
  • Twierdza Wisłoujście
  • Wartownia nr 1 na Westerplatte
  • Muzeum Bursztynu
  • Muzeum Nauki Gdańskiej (dawniej: Muzeum Zegarów Wieżowych)
  • Muzeum Poczty Polskiej (muzeum w trakcie modernizacji. Planowane otwarcie: wrzesień 2026)
  • Kuźnia Wodna w Oliwie
  • Oddział główny (w organizacji)

Większość z nich cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności. W 2024 roku Muzeum Gdańska odwiedziło ponad 650 tys. gości.

Przykładowe dane frekwencyjne z tego okresu dla poszczególnych oddziałów: Muzeum Bursztynu - 211 888 gości, Ratusz Głównego Miasta - 150 530 i Dwór Artusa - 80 192.

Próbne ułożenie stropu Wielkiej Sali Rady w Zielonej Bramie, siedzibie PP PKZ, 1969 r. Obecnie Zielona Brama jest jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Gdańsku
Ze zbiorów Muzeum Gdańska

Huczny jubileusz czas start

Więcej o arcyciekawej historii Muzeum Gdańska będzie można się dowiedzieć podczas wielu atrakcji z okazji hucznego wspólnego świętowania 55-lecia działalności instytucji. Z okazji jubileuszu przygotowano bogaty program, który zadowoli każdego miłośnika historii, sztuki i kultury. Wśród atrakcji znalazły się m.in. pięć wyjątkowych wystaw czasowych, takich jak „Berendtowie” w Domu Uphagena, czy „Protesty w Gdańsku” w Ratuszu Głównego Miasta. Ponadto, będzie okazja uczestniczyć w spotkaniach i debatach, takich jak „Muzea Jutra 2: Muzea wobec wielokulturowości”, oraz w konkursach, które zachęcają do aktywnego odkrywania miasta i jego historii.

Akt erekcyjny Muzeum Historii Miasta Gdańska z 2 kwietnia 1970 r.
Ze zbiorów Muzeum Gdańska

Rodziny z dziećmi mogą liczyć na niezapomnianą zabawę podczas „Majówki z Twierdzą” oraz festiwalu historycznego „Wisłoujście 1628”, a miłośnicy muzyki z pewnością nie przegapią koncertów w ramach Gdańskiego Festiwalu Carillonowego. Dodatkowo, w ramach jubileuszu, organizowane będą liczne promocje, w tym specjalna wyprzedaż książek o Gdańsku z rabatem do 55%.

Wszystkich, którzy chcą się zaangażować, Muzeum zaprasza także do wzięcia udziału w konkursie „Złap je wszystkie”, który pozwala na zdobycie limitowanych upominków. Jubileuszowe wydarzenia potrwają przez cały rok, a szczegóły można śledzić na stronie internetowej Muzeum oraz mediach społecznościowych. 

Dołącz do obchodów jubileuszowych i… „złap je wszystkie”!

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Uczniowie w technicznym maratonie