• Start
  • Wiadomości
  • Jazz Forum: Jazz Jantar najlepszym festiwalem, Leszek Możdżer - Muzykiem Roku

Wg Jazz Forum: Jazz Jantar najlepszym festiwalem, Leszek Możdżer - Muzykiem Roku

Gdański jazz znów na podium. W corocznej ankiecie opiniotwórczego magazynu Jazz Forum, rywalizując z ponad 100 polskimi festiwalami jazzowymi, Jazz Jantar po raz kolejny okazał się bezkonkurencyjny (pierwszy tytuł zdobył w 2021 r.). W tym samym głosowaniu, po raz piąty, tytuł Muzyka Roku zdobył Leszek Możdżer. Ale lista docenionych artystów związanych z Gdańskiem jest dłuższa. Są na niej: Tomasz Chyła, Emil Miszk, Mikołaj Trzaska, Jerzy Mazzoll, Maciej Sikała, Dominik Bukowski, Krystyna Stańko czy Marcin Elszkowski.
06.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Klub_Zak_Jazz_Jantar_Irreversible_Entanglements_foto Maciej Moskwa032 (1).JPG
Klub Żak. Koncert Irreversible Entanglements, amerykańskiego kolektywu free jazzowego na festiwalu Jazz Jantar
fot. Maciej Moskwa/Klub Żak

Patryk Różycki - wystawa w GGM 1 potrwa do 28 kwietnia

Jazz Forum to jedno z najbardziej szanowanych czasopism poświęconych muzyce, głównie jazzowej, które funkcjonuje na polskim rynku już od 1965 roku. Szacowne pismo co roku dokonuje takich podsumowań, ale od kilku lat zmieniło zasady oceniania - w ankiecie głosują na przemian czytelnicy i krytycy. W tym roku opinie wyrażali czytelnicy. 

Jazz Jantar najlepszym polskim festiwalem jazzowym 2021 r. - według czasopisma Jazz Forum

Jazz Jantar - najlepszym festiwalem. Dlaczego?

Gdański festiwal od wielu lat lokował się w pierwszej piątce ankiety Jazz Forum, podobnie jak jego organizator Klub Żak w kategorii Najlepszego Klubu Jazzowego. Po raz pierwszy najwyższy laur festiwal wywalczył w 2021 roku. W tym roku ponowił sukces. 

- To ważne wyróżnienie dowodzące, że program, w którym jest miejsce dla naturalnej dla tej muzyki współpracy ponad pokoleniami, na zapraszanie zarówno uznanych muzyków, jak i tych dopiero debiutujących, wzbudza duże zainteresowanie fanów jazzu - komentuje Magdalena Renk, dyrektorka Klubu Żak i wieloletnia kuratorka festiwalu. - Kilka lat temu Tomasz Rozwadowski napisał, że zasługą festiwali jazzowych jest otwarcie się na nowe dźwięki i to nie tylko nowe w sensie, że grane przez nowych ludzi, ale także nowe, bo niekoniecznie klinicznie jazzowe. To stało się kołem zamachowym muzyki i tu Jazz Jantar ma potężne zasługi, bowiem jako jeden z pierwszych w Polsce przestawił się na nowe myślenie.

Przychylnej opinii czytelników Jazz Forum wtórują wysokie oceny dziennikarzy muzycznych, którzy wśród atutów gdańskiej imprezy wymieniają kreatywność i nieortodoksyjne podejście do gatunku, co skutkuje odwagą w budowaniu programu. Kuratorzy zapraszają na scenę Klubu Żak obiecujących muzyków, prezentują premiery płytowe, cenią młodość, lecz uwzględniając nowe trendy i najbardziej poszukujące nurty, nie rezygnują z przyjemności słuchania. 

- To jedna z najbardziej progresywnych imprez w kraju - pisał w Jazz Forum o ubiegłorocznej edycji Jazz Jantar Łukasz Iwasiński, a Borys Kossakowski, podsumowując edycję z 2022 r., podkreślał “śmiałe odejście od składów gwiazdorskich w kierunku nawiązywania relacji partnerskich z poszczególnymi scenami i ośrodkami kulturalnymi”.

Jazz_Jantar__Myra_Melford kwintet foto Maciej Moskwa
Pianistka i kompozytorka Myra Melford zaprosiła do współpracy pięć wybitnych improwizatorek - tak powstała supergrupa Myra Melford's Fire and Water Quintet. Na zdj. koncert zespołu na Jazz Jantar
fot. Maciej Moskwa/Klub Żak

Muzyka inspirowana twórczością średniowiecznej mistyczki i duet konstruktorów. ROZMOWA

Kluczem do programu - nisza

Każdy festiwal ma swoją charakterystykę, a kurator - szczególny obszar zainteresowań. W Żaku rządzi ciekawość. 

- Programując kolejne edycje Festiwalu, przyglądamy się zmianom, jakie zachodzą na światowej scenie jazzowej, skupiamy się na osobach tworzących w specyficznych niszach, z dala od głównego nurtu, na wschodzących gwiazdach i młodej generacji - przyznają kuratorzy. - Cécile McLorin Salvant po raz pierwszy wystąpiła u nas jako początkująca wokalistka, jeszcze bez pierwszej z już trzech statuetek Grammy na koncie; młodą scenę brytyjską prezentujemy od 11 lat, w tym jej najciekawsze postacie, poczynając od tria Laury Jurd i duetu Binker& Moses przez Kamaala Williamsa po Sons of Kemet. Jako jedni z nielicznych uwzględniamy w naszych programach darkjazz - nurt, którego twórca (Jason Köhnen) właśnie u nas postanowił po raz pierwszy wystąpić ze swoim najnowszym projektem - The Lovecraft Sextet. Odważnie sięgamy po wszystkie oblicza jazzu - od free po straight ahead, od bebopu po awangardę, od łączenia go z muzyką etniczną z różnych zakątków świata po zestawianie go z rapem czy nawet metalem.

2016-03-19_nagrody_badkowskie_056_422x633.JPG
Dominik Bukowski - najlepszy wśród Wibrafonistów
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Goście festiwalu Jazz Jantar

Lista artystów i artystek, którzy wystąpili przed gdańską publicznością podczas dotychczasowych 26. edycji Jazz Jantar jest bardzo długa. Tylko w 2023 roku w ramach festiwalu odbyło się 31 koncertów, zagrało 16 polskich zespołów i 15 zagranicznych, a uczestniczyło w nich ponad 5300 osób.

Muzycy reprezentowali wiele światowych scen jazzowych: z Danii, Norwegii, Szwajcarii, Niemiec, Anglii, Holandii, Węgier, Francji, Ukrainy, z Peru, Hongkongu, Stanów Zjednoczonych, Australii czy Japonii. Jak podkreśla Magdalena Renk, byli to artyści “o szczególnym znaczeniu dla rozwoju światowego jazzu”. Niektórzy z nich przyjeżdżali do Gdańska wielokrotnie. 

Na Sali Suwnicowej klubu podziwialiśmy m.in. Dave’a Hollanda (dwukrotnie), Garyego Peacocka, Jacka DeJohnette, Jamesa Cartera, Terence’a Blancharda, Joshuę Redmana (dwukrotnie), Rona Cartera, Joe Lovano, Johna McLaughlina, Brada Mehladu’a (dwukrotnie), Branforda Marsalisa (dwukrotnie), Myrę Melford (trzykrotnie), Steve’a Colemana, Vijaya Iyera (ośmiokrotnie), Roberta Glaspera, Ambrose’a Akinmusire’a (trzykrotnie), Cécile McLorin Salvant (dwukrotnie), Christiana Scotta (trzykrotnie), Marca Ribota (trzykrotnie), Ravi’ego Coltrane’a, Nils Petter Molvær (pięciokrotnie), Esbjörna Svenssona, Erika Truffaza, Jamie Branch, Jamesa Brandona Lewisa (trzykrotnie), Jasona Morana, Grega Foxa (dwukrotnie), Petera Brotzmanna, Makaya McCravena, Amirthę Kidambi (trzykrotnie), Mary Halvorson (czterokrotnie), Shabakę Hutchingsa (czterokrotnie) czy Steve’a Lehmana (dwukrotnie).

Regularnie i premierowo nowe projekty w Sali Suwnicowej prezentują Dominik Bukowski, Anna Gadt, Krystyna Stańko, Dominik Wania, Adam Pierończyk, Wojciech Jachna, Teo Olter, Mateusz Gawęda, Kuba Więcek czy Grzegorz Tarwid.

2020-02-09_koncert_100lecie_049_949x633.JPG
Leszek Możdżer - Muzyk Roku 2023, najlepszy Kompozytor i Pianista
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Kogo jeszcze wyróżniono w plebiscycie czytelników Jazz Forum?

Gdańskich muzyków, których docenili czytelnicy w ankiecie Jazz Forum, jest wielu. Są wśród nich: 

Muzyk Roku

  1. Leszek Możdżer
  2. Tomasz Chyła
  3. Maciej Obara
  4. Piotr Schmidt
  5. Dominik Wania

Zespół akustyczny

  1. Marcin Wasilewski Trio
  2. Tomasz Chyła Quintet
  3. Maciej Obara Quartet

Nowa nadzieja muzyki

  1. Katarzyna Pietrzko
  2. Marcin Elszkowski
  3. Krzysztof Hadrych
  4. Robert Wypasek
  5. Marta Wajdzik

Album Roku

  1. Tomasz Chyła Quintet „Music We Like To Dance To” (Alpaka Records)
  2. Maciej Obara Quartet „Frozen Silence” (ECM)
  3. Piotr Schmidt International Sextet „Hearsay” (SJRecords)
  4. Horntet „Horntet” (For Tune)
  5. Tomasz Wendt „Daily Things” (SJRecords)

Kompozytor

  1. Leszek Możdżer
  2. Krzysztof Herdzin
  3. Maciej Obara

Trąbka

  1. Piotr Schmidt
  2. Emil Miszk
  3. Piotr Wojtasik

Saksofon sopranowy

  1. Adam Pierończyk
  2. Maciej Sikała
  3. Henryk Miśkiewicz

Saksofon tenorowy

  1. Maciej Sikała
  2. Marek Pospieszalski
  3. Adam Pierończyk
neptuny-019_948x633
Mikołaj Trzaska - wybitny Saksofonista i Klarnecista
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Saksofon barytonowy

  1. Jacek Rodziewicz
  2. Mikołaj Trzaska
  3. Jan Ptaszyn Wróblewski

Klarnet

  1. Mikołaj Trzaska
  2. Wacław Zimpel
  3. Jerzy Mazzoll

Skrzypce

  1. Adam Bałdych
  2. Tomasz Chyła
  3. Mateusz Smoczyński
  4. Michał Urbaniak

Fortepian

  1. Leszek Możdżer
  2. Dominik Wania
  3. Marcin Wasilewski

Wibrafon

  1. Dominik Bukowski
  2. Bernard Maseli
  3. Marcin Pater

Wokalistka

  1. Dorota Miśkiewicz
  2. Aga Zaryan
  3. Krystyna Stańko

Najlepszy festiwal

  1. Jazz Jantar (Gdańsk)
  2. Jazz nad Odrą (Wrocław)
  3. Bielska Zadymka Jazzowa (Bielsko-Biała)

Szczegółowe wyniki ankiety znajdziesz tutaj.  

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu