Gdańskie Przestrzenie Lokalne to projekt realizowany przez Biuro Rozwoju Gdańska przy współudziale mieszkańców i Rad Dzielnic. Jego celem jest poprawa funkcjonalności i estetyki przestrzeni publicznych zlokalizowanych w gdańskich dzielnicach i osiedlach.
Wyznaczono 108 lokalizacji (stan na 11 marca 2011), które powinny stać się bardziej atrakcyjne i funkcjonalne dla lokalnych społeczności.
Opracowanie służy przede wszystkim mieszkańcom, Radom Dzielnic, lokalnym liderom i społecznikom, dla których spójne wytyczne mogą być pomocne przy składaniu wniosków do Budżetu Obywatelskiego, bądź przy realizacji projektów w ramach środków własnych Rad Dzielnic.
Jedną z opracowanych lokalizacji jest Jasień - rejon ul. Damroki.
Obszar objęty opracowaniem, czyli okolice skrzyżowania ulic Damroki i Kartuskiej został wskazany przez mieszkańców w ankiecie internetowej jako miejsce ważne ze względu na obecność lokalnego centrum usługowego, m.in. sklepów, apteki, gastronomii oraz przystanków komunikacji miejskiej.
- Teren w stanie obecnym jest przestrzenią przejazdową nie zachęcającą do zatrzymania się na dłużej, zdominowaną przez samochody - zaznacza Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.
W sąsiedztwie znajdują się niezagospodarowane tereny zielone, które stanowią potencjał do stworzenia ogólnodostępnego skweru. Obszar przecinają liczne ciągi piesze, łączące go z wnętrzem osiedla i pozwalające na dobre zintegrowanie poszczególnych fragmentów przestrzeni. Wzdłuż ulicy Kartuskiej możliwe jest urządzenie pieszej ścieżki spacerowej w zieleni, której w przyszłości towarzyszyć będzie planowana trasa rowerowa.
- Dzięki wymienionym elementom rejon ulicy Damroki posiada duży potencjał, by stać się wizytówką osiedla Jasień - przekonuje dyrektor Damszel-Turek.
Co można zmienić?
- W przestrzeni tej codziennie przebywają mieszkańcy, ale nie mają miejsca i możliwości by zostać na dłużej, dlatego głównym kierunkiem zmian jest wykreowanie przyjaznej przestrzeni, która pozwoli na bezpieczne i wygodne przemieszczanie się pieszych pomiędzy przystankami i centrum usługowym - mówi Anna Fikus-Wójcik, projektantka Biura Rozwoju Gdańska. - Osiągnięcie tego zamierzenia będzie możliwe dzięki uspokojeniu i zmianie organizacji ruchu kołowego przy możliwym zachowaniu istniejącego wjazdu i wyjazdu. Dzięki takim działaniom teren przed obiektem usługowym może z powodzeniem stać się przestrzenią lokalną z zieloną częścią rekreacyjną, niewielkim placem i z zachowanymi miejscami postojowymi.
Wskazane wytyczne projektowe to:
- Wykreowanie placu przed budynkiem handlowo-usługowym bez możliwości przejazdu, z podkreśleniem osi kompozycyjnej elementem sztuki. Dojazd do budynku usługowego i miejsc postojowych zapewnią dwa wjazdy z ul. Kartuskiej.
- Urządzenie parku wzdłuż ul. Kartuskiej z ciągiem spacerowym i szpalerem drzew. Zagospodarowanie zieleni zintegrowane z nowym placem. Likwidacja przestarzałych drewnianych ekranów.
- Uporządkowanie miejsc do parkowania: możliwość urządzenia 3 nowych zatok parkingowych z zachowaniem dotychczasowej liczby miejsc postojowych.
- W rejonie skrzyżowania ul. Damroki z ul. Kartuską wykreowanie zintegrowanej przestrzeni złożonej z przejść pieszych i przystanków autobusowych wraz z elementami uspokojenia ruchu kołowego.
- Wskazana estetyzacja ogrodzenia stacji redukcji gazu np. poprzez posadzenie bluszczu lub żywopłotu.
(kliknij w grafikę, aby powiększyć)
Teren przy ul. Damroki jest jedną z 25 lokalizacji wybranych w dzielnicy urbanistycznej Południe w ramach programu Gdańskich Przestrzeni Lokalnych. W dzielnicy wyznaczono jeszcze trzy inne lokalizacje:
- rejon ul. Jabłoniowej i Zbiornika
- rejon ul. Stolema / Pólnicy
- rejon Zielonego Stawu i ul. Potęgowskiej
(kliknij w grafikę, aby powiększyć)
Na stronie Biura Rozwoju Gdańska znajduje się interaktywna mapa, na której zaznaczono wszystkie 108 lokalizacji.
Więcej o Gdańskich Przestrzeniach Lokalnych.