• Start
  • Wiadomości
  • Jasień. Powstało miejsce do gry w bule. Dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego

Jasień. Powstało miejsce do gry w bule. Dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego

Pomysł na taką inwestycję zwyciężył w głosowaniu na BO 2020. W ten sposób tor do gry w bule, tzw. bulodrom, powstał na terenie sportowym przy Szkole Podstawowej nr 85, mieszczącej się przy ul. Stolema, w rejonie wejścia od strony ul. Włóczników.
25.05.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tor do gry w bule przy SP 85 gotowy
Tor do gry w bule przy SP 85 gotowy
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Projekt budowy takiego obiektu do Budżetu Obywatelskiego zgłosiła Magdalena Nowicka, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Jasień. Przyznaje ona jednak, że pomysł wyszedł od uczniów Szkoły Podstawowej nr 85. To tutaj, podczas zajęć z Wiedzy o Społeczeństwie, podjęto temat Budżetu Obywatelskiego. W trakcie dyskusji uczniowie przyznali, że chcieliby, by w pobliżu szkoły powstał wspomniany bulodrom. Regulamin BO uniemożliwiał im złożenie takiego projektu, postanowiła to więc zrobić przewodnicząca Magdalena Nowicka, która także uczestniczyła w tych zajęciach.

Projekt zakładał budowę toru do gry o wymiarach 15m x 4m. Dodatkowo ustawiono dwie ławki dla widzów oraz zamontowano tablicę zawierającą opis zasad gry oraz wypożyczenia kul do gry, które będą wydawane w portierni szkoły.

Wykonawcą prac było Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "MIZAN" Sławomir Ossowski. Koszt robót wyniósł blisko 28 tys. złotych.

Gra w bule jest bardzo popularna we Francji. Polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu metalowymi kulami, tzw. bulami, o średnicy od 70,5 do 80 mm i ciężarze 650 - 800 gram, w kierunku dużo mniejszej - drewnianej lub plastikowej - kulki o średnicy 30 mm, nazywanej we Francji "prosiaczkiem". W Polsce używa się z kolei nazwy "świnka".

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok