Ulica, która zyska patrona, położona jest na północny zachód od ul. Myśliwskiej, w pobliżu stacji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdańsk Jasień.
Wniosek o nadanie nazwy złożył Zarząd Wojewódzki w Gdańsku Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W uzasadnieniu zapisano, że w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej „należy uczcić pamięć bohaterów walczących o wolność i niepodległość Polski, nazywając ich imieniem obiekty publiczne”.
Rada Miasta Gdańska jednogłośnie przegłosowała uchwałę w sprawie uhonorowania gen. Władysława Andersa podczas sierpniowej sesji.
Uroczystość nadania nazwy ulicy gen. Władysława Andersa odbędzie się w piątek, 22 listopada, o godz. 14:00, w okolicach stacji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdańsk Jasień.
Zobacz też: Córka gen. Andersa dla gdansk.pl: - Uwielbiam to miasto
Program uroczystości:
- wystąpienie Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz;
- odczytanie listu Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie Pani Anny Marii Anders;
- wystąpienie mjr w st. spocz. Edmunda Popielińskiego - Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie;
- przemówienie kpt. w st. spoczynku Henryka Bajduszewskiego - żołnierza II Korpusu Polskiego oraz Prezesa Kolegium ds. Dziedzictwa Kulturowo-Historycznego przy Marszałku Województwa Pomorskiego;
- uroczyste odsłonięcie nazwy ulicy gen. Władysława Andersa;
- oficjalne zakończenie uroczystości i zaproszenie do wspólnego zdjęcia. |
Z uwagi na to, że córka gen. Władysława Andersa - Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie - Anna Maria Anders nie może pojawić się tego dnia w Gdańsku, przekazała list, który będzie odczytany podczas uroczystości. Tutaj można zapoznać się z jego treścią: List Ambasador Anny Marii Anders (601.17 KB)
O patronie:
Władysław Albert Anders urodził się 11 sierpnia 1892 roku w Błoniu. Był generałem dywizji Polskich Sił Zbrojnych oraz dowódcą Armii Polskiej w ZSRR i 2 Korpusu Polskiego, uczestnik kampanii włoskiej i bitwy pod Monte Cassino. Sprawował również funkcję Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W latach 1950-1954 był następcą prezydenta RP na uchodźstwie. Zmarł 12 maja 1970 roku w Londynie.