• Start
  • Wiadomości
  • Bez tego święta trudno wyobrazić sobie Jarmark św. Dominika

Bez niego trudno wyobrazić sobie Jarmark św. Dominika - Święto Chleba już w niedzielę

W tym roku Święto Chleba zagości na Jarmarku św. Dominika już po raz 29. Na 10 stoiskach będzie można posmakować różnorodnych wypieków piekarskich. Na miejscu warto posłuchać też rad dietetyków dotyczących jedzenia pieczywa. Dla tych, którzy pieką własny chleb w domu przygotowano konkurs z nagrodami. Święto Chleba odbędzie się w niedzielę, 28 lipca, ale piekarskie kramy będą otwarte już w sobotę. Wydarzenie odbędzie się na Przystanku Równość, znajdującym się na Skwerze Heweliusza i ul. Rajskiej. Tylko w ten weekend!
26.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy stoisko piekarni na świeżym powietrzu, które jest pełne różnego rodzaju pieczywa. Chleby, bułki i inne wypieki są wystawione na słomianych balotach oraz w wiklinowych koszach. Stoisko jest zadaszone, a za nim znajduje się duży baner reklamujący piekarnicze produkty. Nad stołem wiszą różne rodzaje bułek i chlebów. Po lewej stronie stoiska znajduje się duży plakat z wypiekiem oraz żółte balony z nadrukiem. Przed stoiskiem po prawej stronie stoi kobieta ubrana w czerwoną bluzkę i białe spodnie, która pozuje do zdjęcia. Mężczyzna z aparatem, widoczny z tyłu, robi jej zdjęcie. W tle widoczne są budynki z cegły oraz zaparkowane samochody. Cała scena ma charakter jarmarku lub targu, gdzie lokalne piekarnie prezentują swoje wyroby.
Tegoroczne Święto Chleba odbędzie się na Skwerze Heweliusza i ul. Rajskiej
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Ilu piekarzy weźmie udział w Święcie Chleba?

Do udziału w XXIX Święcie Chleba zaprasza gorąco jeden z twórców tego wydarzenia, uczestniczący w jego każdej edycji, znany gdański piekarz Andrzej Szydłowski
 
- Zapewniamy wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. To ważne, aby już od najmłodszych lat poznawać smak najlepszego na świecie polskiego chleba - mówi Andrzej Szydłowski, pełniący zaszczytną funkcję honorowego prezesa Światowej Unii Piekarzy i Cukierników

Moc atrakcji podczas 764. Jarmarku św. Dominika. Co nas czeka w weekend 27-28 lipca?

Przypomniał, że pierwsze Święto Chleba na Jarmarku św. Dominika odbyło się w 1995 r
 
- Potem, za naszym przykładem, podobne imprezy zaczęto organizować też w innych częściach kraju. Byliśmy więc pionierami w promocji piekarniczego rzemiosła - podkreśla Andrzej Szydłowski.  
Na zdjęciu widzimy zbliżenie na talerz pełen kawałków chleba, które są oferowane do degustacji. Talerz jest trzymany przez osobę w białym fartuchu, prawdopodobnie piekarza lub przedstawiciela piekarni. Na talerzu znajduje się również mała miseczka z oliwą, w której można maczać chleb. Obok talerza widoczne są ręce kilku osób sięgających po kawałki chleba. Jedna z osób wskazuje palcem na coś na talerzu, a inni trzymają już kawałki chleba w dłoniach. Scena ma miejsce na świeżym powietrzu, najprawdopodobniej podczas festiwalu lub targu, gdzie lokalne piekarnie prezentują swoje wyroby.
Tradycyjne piekarnie konkurencję z tańszym pieczywem z supermarketów mogą wygrać tylko jakością produktu
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Podczas tegorocznego Święta Chleba przygotowanych zostanie 10 stoisk, na których będzie można skosztować i kupić pyszne pieczywo i wyroby cukiernicze. Firmy piekarnicze będą pochodzić z Gdańska, Kościerzyny i Straszyna
 
Choć Święto Chleba podczas Jarmarku św. Dominika przypada w niedzielę, 28 lipca, to już w przeddzień, w sobotę, 27 lipca, kramy piekarzy będą czekać na klientów. Warto też pamiętać, że stoiska z chlebem i słodkimi smakołykami na Przystanku Równość będą działać tylko w pierwszy weekend Jarmarku św. Dominika 27-28 lipca.    

Domowy piekarzu pokaż, co umiesz

Wypiekasz w domu własny chleb? Z ziarnami czy bez? Razowy, żytni, na maślance, a może gryczany? Cech Piekarzy i Cukierników w Gdańsku zaprasza wszystkich, którzy samodzielnie w domowych warunkach pieką chleb, do udziału w konkursie z nagrodami

W sobotę startuje 764. Jarmark św. Dominika: 760 stoisk, milion gości do 18 sierpnia

Domowe bochenki chleba wraz z wypełnionym zgłoszeniem należy dostarczyć osobiście do punktu przyjmowania zgłoszeń, usytuowanego z boku sceny na Skwerze Heweliusza, w niedzielę 28 lipca, między godziną 11.00 a 13.00. 
Na zdjęciu widać wystawę artystycznie wykonanych wypieków, które są częścią stoiska piekarniczego. Na pierwszym planie znajduje się duży chleb ozdobiony napisem KASZËBË  oraz pięknymi, białymi dekoracjami z ciasta. Obok niego widać inne ozdobne chleby, w tym jeden z postacią syrenki Arielki z bajki. Wystawa zawiera także inne, ciekawie uformowane wypieki, takie jak chleb w kształcie ludzika, który ma uśmiechniętą twarz i numer 9 na torsie, oraz inne chlebowe figury. Na wystawie znajdują się również klasyczne bochenki chleba oraz różne rodzaje pieczywa ozdobione makiem i sezamem. W tle widać półki pełne wypieków, co dodaje głębi całej scenie.
Jak widać, niektóre wyroby piekarskie wymagają wielkiego kunsztu
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Uczestnikami konkursu mogą być osoby amatorsko wypiekające chleb, które nie zajmują i nie zajmowały się tym wcześniej w celach zarobkowych, pokazowych bądź edukacyjnych. Do konkursu można zgłosić tylko jeden chleb o dowolnej wadze. 
 
Komisja konkursowa składająca się z osób zawodowo związanych z branżą piekarską oceni smak, kolor, zapach, strukturę w przekroju i wrażenie ogólne wypieków. Będzie przyznawać punkty w skali od 0 do 10. Wyłonieni laureaci - za I, II, III miejsce - otrzymają nagrody pieniężne.  
 
Regulamin konkursu można przeczytać na stronie internetowej

Po co kopać w piasku na plaży? Już wkrótce bursztyn "od ręki" na Jarmarku św. Dominika

PROGRAM XXIX ŚWIĘTA CHLEBA
 
  • 10.00-11.00 - Uroczysta msza święta (Bazylika Mariacka)
Na scenie:
 
  • 10.00-11.15 - Koncert zespołu szantowego Trzy Majtki
  • 11.00-11.15 - Konkursy
  • 11.15-11.45 - Ceremonia otwarcia Święta Chleba
  • 11:45-12.00 - Konkursy
  • 12.00-12.15  - Smakołyk Święta Chleba - wyłonienie spośród publiczności jury konkursu
  • 12.15-12.45 - Teatr Qfer „Na mieście gadają, że Piekarze dziś święto mają”- konkursy i zabawy
  • 12.45-13.45 - Koncert zespołu szantowego Trzy Majtki
  • 13.45-14.30 - Teatr Qfer „Przy chlebku na Heweliusza hulaj dusza”- konkursy i zabawy
  • 14.30-15.15 - Koncert zespołu szantowego Trzy Majtki
  • 15.15-16.00 - Teatr Qfer „Taka rzeczy jest natura, u Piekarzy jest kultura”- spektakl dla dzieci i dorosłych
  • 16.00-16.15 - Smakołyk Święta Chleba - ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
  • 16.15-16.30 - Najlepszy Chleb Domowego Wypieku -  ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
  • 16.30-17.00 - Koncert zespołu szantowego Trzy Majtki
Na zdjęciu widać stoisko piekarni podczas festiwalu lub targu, gdzie sprzedawane są różne rodzaje pieczywa. Za ladą stoją trzy kobiety w białych koszulkach z logo piekarni, uśmiechające się i obsługujące klientów. Jedna z nich kroi ogórki kiszone, które są dodawane do chleba ze smalcem, reklamowanego na ladzie za cenę 9 zł. Przed stoiskiem stoi mężczyzna w niebieskiej bluzie, który prawdopodobnie płaci za zakupy, oraz dziecko z jasnymi włosami. Na ladzie znajduje się mnóstwo różnych wypieków, w tym rogaliki i inne słodkie bułki, które są ułożone w wiklinowych koszach. W tle widać półki pełne chleba, a na nich widoczne są etykiety z nazwami i cenami. Po prawej stronie stoiska znajdują się balony w kolorach zielonym i czerwonym.
W tegorocznym Święcie Chleba wystawiać się będzie 10 piekarń i cukierni
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Porady eksperckie w namiocie

Indywidualne konsultacje z dietetykiem i technologami żywności w zakresie budowania świadomości zdrowej diety w oparciu o produkty zbożowe, ze wskazaniem ich właściwości, jakości i wpływu na zdrowie

Konsultacje dietetyczne i eksperckie XXIX Święta Chleba:
 
  • 11.15-11.30 - Znaczenie błonnika w chlebie i jego wpływ w diecie odchudzającej
  • 12.15-13.15 - Rodzaje pieczywa i ich wartości odżywcze, który chleb wybrać w danych jednostkach chorobowych
  • 13.30-14.30 - Chleb żytni i razowy - porady technologiczne
  • 14.30-15.30 - Ziarna (słonecznik, sezam, siemię lniane) w produkcji pieczywa tradycyjnego i ich wpływ na zdrowie konsumentów
W namiocie zorganizowana zostanie także strefa zabaw dla dzieci, najmłodsi będą mogli wziąć udział m.in. w warsztatach plastycznych.
XXIX Święto Chleba podczas 764. Jarmarku św. Dominika jest finansowane z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

 

TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy