Baltic Sail Gdańsk 2023 już od piątku. Mnóstwo atrakcji, w tym rejsy żaglowcami PROGRAM
Jarmark św. Dominika to jedna z najpopularniejszych i najstarszych imprez plenerowych o charakterze handlowo-rozrywkowym w Europie. Tegoroczna edycja tradycyjnie potrwa trzy tygodnie: rozpocznie się w sobotę, 22 lipca, a zakończy w niedzielę, 13 sierpnia. Będzie to już 763. odsłona tego wydarzenia.
Tu spotykają się handel i kultura
Historyczna przestrzeń Głównego Miasta zamieni się w tygiel kipiący rzemiosłem, smakami i rozrywką, tradycji wymieszanej z nowoczesnością. W nowoczesnych drewnianych domkach pojawią się najlepsi polscy rzemieślnicy, twórcy i kolekcjonerzy, skosztować będzie można oryginalnej kuchni regionalnej i międzynarodowej. Unikatową i oryginalną ofertę handlową uzupełnią natomiast różnorodne strefy odpoczynku i bogaty program artystyczny.
- Cieszymy się, że ponownie będziemy mogli pokazać mieszkańcom nie tylko ciekawe stoiska handlowe, ale także bogaty program kulturalny, który stanowi bardzo istotna część tej imprezy. 20 procent wystawców to gdańszczanie, co pokazuje, jak ważne jest to wydarzenie dla lokalnej gospodarki - mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, w poniedziałek, 3 kwietnia, podczas zapowiadającej Jarmark św. Dominika konferencji prasowej, z udziałem m.in. wicemarszałka województwa pomorskiego Leszka Bonny, subprzeora Klasztoru Dominikanów Jarosława Głodka, oraz prezesa Międzynarodowych Targów Gdańskich Andrzeja Bojanowskiego.
- Dążymy do tego, aby lato w sercu Gdańska było ciekawe i inspirujące, a Jarmark stał się miejscem, do którego chce się wracać w trakcie tych trzech tygodni - idealną przestrzenią do spotkań, relaksu i spędzania wolnego czasu - dodała Izabela Szopińska z Międzynarodowych Targów Gdańskich, odpowiedzialna za program Jarmarku, którego hasło brzmi: „Wracam, bo lubię”.
Co w tym roku oferuje Jarmark św. Dominika?
W tym roku na Jarmarku św. Dominika będzie aż 760 stoisk, tym samym wydarzenie pozostanie największą tego typu handlowo-kulturalną imprezą w Europie.
469 stoisk poświęconych będzie rzemiosłu i artystom, a 144 przeznaczono dla kolekcjonerów i sprzedawców antyków. Kuchni Świata będziemy mogli spróbować na jednym z 76. stoisk, zaś spożywcze produkty regionalne nabyć na jednym z 71. stoisk.
Po remoncie, Jarmark wróci na ulice Węglarską i Pańską. Tu znajdzie się miejsce dla Uliczki Wileńskiej (która zastąpiła Litewską), gdzie znajdziemy 15. wystawców z Wilna. To nie przypadek, bowiem Wilno świętuje właśnie 700 lat, obchodzone jest także 25-lecie partnerstwa stolicy Litwy i Gdańska. Uzupełnieniem Uliczki Wileńskiej będzie też Święto Wilna, organizowane w ramach Jarmarku św. Dominika 12 i 13 sierpnia, przy pomniku Heweliusza.
- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy już w trakcie Jarmarku rozpocząć świętowanie ćwierćwiecza współpracy Gdańska i Wilna, które obchodzi jednocześnie w tym roku 700 lat - podkreślała na jarmarkowej konferencji prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Nie mogło także zabraknąć Uliczki Pomorskiej, której partnerem jest Samorząd Województwa Pomorskiego. To ukłon w stronę całego Pomorza Gdańskiego. Znajdziemy tu stoiska dziewiarskie, pomorską ceramikę artystyczną i użytkową, pościele, ręcznie robioną biżuterię, dekoracje z drewna, naturalne świecie czy gdańskie pamiątki. Nie zabraknie i pomorskich produktów spożywczych - miodów, jagodzianek czy nalewek.
Ponadto pojawią się dwa rotacyjne stoiska Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej i pomorskie Podmioty Ekonomii Społecznej - w kilku lokalizacjach na ulicy Szerokiej oraz w strefie gastronomicznej na Ołowiance. To doskonała okazja, aby przyjrzeć się działalności przedsiębiorstw, które łączą cele ekonomiczne ze społecznymi.
- Uliczka Pomorska kusić będzie regionalnymi smakami i wyjątkowymi produktami. Nie zabraknie pomorskich miodów, naturalnych i smakowych oraz pitnych. Będzie można spróbować Nalewki Gdańskiej i Kaszubskiej z truskawki, jarzębiny czy wędzonej śliwki - opisuje Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Szczególnie zapraszam 28 lipca, na Święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej, podczas którego podmioty propagujące ideę wsparcia społecznego zaprezentują się na aż 10. stanowiskach na ulicy Rajskiej, przy skwerze Heweliusza.
Ciekawym dopełnieniem z pewnością będzie Uliczka Polskich Projektantów - strefa unikatowej mody polskiej oraz zagranicznej, gdzie będzie można odnaleźć prawdziwe perełki.
Nowości na tegorocznym Jarmarku
Nowością jest Uliczka Wielkopolska, współtworzona wraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego. Trzeba się jednak będzie pospieszyć z jej odwiedzaniem, ponieważ Wielkopolska będzie gościć krótko - od 22 do 30 lipca. W tym miejscu znajdziemy sześć stoisk, na których kupimy m.in. wino czy nabiał.
Wśród nowości na Jarmarku św. Dominika jest także Kącik Grafików i Ilustratorów. To nowa mini strefa idealna dla miłośników sztuki, zlokalizowana na ulicy Tkackiej, tuż przy Akademii Sztuk Pięknych. Znajdziemy tu grafikę, design, kolaż, plakaty.
Ponadto w tym roku zamiast bram, jarmarkowych gości przywitają… Witacze - nowi przyjaciele imprezy, a jednocześnie świetne wakacyjne #instaspoty.
A ponieważ jednym z największym tegorocznych wyzwań było poradzenie sobie z remontem terenów nad Motławą - z powodu rewitalizacji Długiego Pobrzeża podczas tegorocznego jarmarku nie będzie tam stoisk. Po konsultacji z Radą Programową Jarmarku św. Dominika oraz Komisją ds. Jarmarków podjęto decyzję o zmianie lokalizacji wszystkich kramów dla rzemieślników. W tym roku będzie to skwer znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Podwale Staromiejskie i Grobla IV.
- Miejsce pozwala na przeniesienie całej sekcji stoisk, które znajdowały się nad Motławą, bez konieczności rozbijania ich na kilka różnych miejsc. To rozwiązanie pozwala na skuteczną komunikację zmian, ale też jest kluczowe z punktu widzenia handlowego - uspokajają organizatorzy Jarmarku.
Cztery Przystanki - odpoczynek, kultura, integracja, coś dla rodzin...
W tym roku na terenie Jarmarku św. Dominika na odwiedzających czekać będą cztery przystanki tematyczne: Równość (skwer Heweliusza/Rajska), Smaków (Park Świętopełka), Przygoda (Podwale Staromiejskie/Targ Rybny) oraz Ołowianka pod Żaglami (Wyspa Ołowianka).
- PRZYSTANEK OŁOWIANKA POD ŻAGLAMI / WYSPA OŁOWIANKA
Czas na odpoczynek! W trakcie tygodnia - po dniu pełnym wrażeń - łapiemy tu oddech podczas cyklicznych koncertów, seansów w kinie pod chmurką czy setów didżejskich. Natomiast weekendy upłyną pod znakiem całodziennych wydarzeń tematycznych, realizowanych w formule festynów. Dodatkowo pojawi się tu bar Flauta powered by Jack Strong. Miejsce dla spragnionych, którzy chcą odetchnąć i się zrelaksować. Ale też to miejsce z misją - w tej sposób wspieramy działalność fundacji Jack Strong.
- PRZYSTANEK RÓWNOŚĆ - BĄDŹMY RAZEM! / ULICA RAJSKA
Kontynuacja zeszłorocznej koncepcji Przystanku, której celem jest realizacja założeń kampanii społecznej „Gdańsk Miastem Równości”. To miejsce organizacji koncertów, warsztatów, eventów ambientowych, wspólnego tworzenia instalacji. W tygodniu bawimy się i integrujemy – pokażmy, że równość ma wiele twarzy! Tu jest różnorodnie – operetka przeplata się z karaoke, muzyka ludowa z setami didżejów, warsztaty dla dzieci z zajęciami dla seniorów. Nie ma drugiego takie miejsca, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.
- PRZYSTANEK PRZYGODA - BAWMY SIĘ! / TARG RYBNY
Kontynuacja zeszłorocznej premiery - miejsca dedykowanego najmłodszym. Tu nie ma nudy! Warto odwiedzać nas każdego dnia.
- PRZYSTANEK SMAKÓW - POZNAJMY SIĘ! / SKWER ŚWIĘTOPEŁKA
Tradycyjne miejsce jarmarkowego odpoczynku dla całych rodzin. Ze względu lokalizację - bliskość domów - wzorem roku ubiegłego będzie mniejsza liczba atrakcji oraz rezygnacja z organizacji stałego radiowęzła z muzyką.
Tu zaparkujesz: dwa dedykowane parkingi
Z myślą o mieszkańcach organizatorzy Jarmarku św. Dominika stworzyli parking na Targu Węglowym, gdzie mogą zostawić pojazdy w czasie, kiedy ograniczone jest poruszanie się po terenie imprezy. Parking przy Polsat Plus Arenie - Park&Ride - to także ukłon w ich stronę - zachęca turystów do pozostawienia aut poza centrum i dojazdu komunikacją miejską.
Park & Ride, czyli zaparkuj auto przy stadionie i jedź bezpłatnie autobusem
Dostępność - z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Jarmark św. Dominika ma być miejscem przyjaznym dla wszystkich. Dlatego też w programie nie zabraknie chociażby atrakcji dla seniorów, a cały teren zostanie przygotowany tak, aby osoby z niepełnosprawnościami nie miały problemów w poruszaniu się po nim.
Ważne daty, zmiana organizacji ruchu
Jarmark otworzy ceremonia przekazania kupcom klucza do bram miasta 22 lipca, o godz. 12:00 - po uroczystości z przedproży Dworu Artusa przy Długim Targu rozpocznie się parada otwarcia.
Montaż imprezy rozpocznie się w poniedziałek, 10 lipca. Jarmarkowa organizacja ruchu potrwa od pierwszego dnia montażowego do zakończenia demontażu jarmarku, czyli od 10 lipca do 21 sierpnia.
Więcej informacji: jarmarkswdominika.pl.
Jubileuszowy Sezon Sceny Letniej Teatru Wybrzeże. Sprawdź PROGRAM