• Start
  • Wiadomości
  • Jarmark św. Dominika, Festiwal Szekspirowski, koncert w Amfiteatrze... Moc atrakcji w weekend

Jarmark św. Dominika, Festiwal Szekspirowski, koncert w Amfiteatrze... Moc atrakcji w ten weekend

Ostatni weekend lipca w Gdańsku będzie obfitował w atrakcje, warto więc zawczasu sprawdzić, co, gdzie i kiedy będzie się działo - żeby nic Was nie ominęło.
26.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spektakl Teatru Wybrzeże „Jak wam się podoba” Williama Shakespeare’a w reżyserii Krystyny Jandy zainauguruje 23. edycję Festiwalu Szekspirowskiego
Spektakl Teatru Wybrzeże „Jak wam się podoba” Williama Shakespeare’a w reżyserii Krystyny Jandy zainauguruje 23. edycję Festiwalu Szekspirowskiego w ten piątek
mat. prasowe

 

W piątek, 26 lipca, rozpoczyna się 23. Festwiwal Szekspirowski. W różnych lokalizacjach Gdańska, a nawet w Gdyni: w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Teatrze Wybrzeże, Teatrze w Oknie, Centrum św. Jana, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Nowej Synagodze oraz Teatrze Muzycznym odbędą się spektakle, performanse, koncerty, spotkania z artystami i warsztaty.

W nurcie głównym festiwalu zobaczymy spektakle z Węgier, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Armenii, Chorwacji, Rosji, Niemiec, Włoch i Polski - także poza Konkursem o Złotego Yoricka. Festiwal zainauguruje polska adaptacja „Jak wam się podoba” w reżyserii Krystyny Jandy, zrealizowana przez Teatr Wybrzeże w Gdańsku (premiera miała miejsce na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego 28 czerwca).

Więcej: 23. Festiwal Szekspirowski rusza w piątek. Na te wydarzenia jeszcze są bilety

 

Grabek - polski multiinstrumentalista, kompozytor, twórca muzyki elektronicznej
Grabek - polski multiinstrumentalista, kompozytor, twórca muzyki elektronicznej
mat. prasowe

 

Jak co piątek tych, którzy kochają muzykę alternatywną, na wydarzenie z cyklu Muzyczne Lato, zaprasza klub Stary Maneż (ul. Juliusza Słowackiego 23). Wystąpi Grabek (właśc. Wojciech Grabek) - skrzypek, multiinstrumentalista, wokalista i performer tworzący muzykę z pogranicza post-classical i elektroniki, który ma na koncie między innymi nominację do Fryderyków, występy na największych w kraju festiwalach oraz udział w projekcie Męskie Granie.

Trudno go sklasyfikować - artysta tworzy na pograniczu nurtów, balansuje brzmienia, zaciera i nakłada warstwy. Tony wydobywające się z syntezatora i laptopa zestawia z naturalnością żywych instrumentów. Jego muzyka niepokoi i drąży, w zadziwiający sposób przynosząc efekt w postaci klarownego przekazu. Spodoba się miłośnikom muzyki elektronicznej i eksperymentalnej.

Początek koncertu o godz. 20:00. Wstęp wolny.

 

Przygoda z Mobilnym Domem Kultury w tym sezonie dobiega końca. Tym bardziej warto w weekend wybrać się na Stogi, gdzie czekać będzie mnóstwo atrakcji
Przygoda z Mobilnym Domem Kultury w tym sezonie dobiega końca. Tym bardziej warto w weekend wybrać się na Stogi, gdzie czekać będzie mnóstwo atrakcji
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

W ten weekend, począwszy od piątku, miło spędzimy czas także z Gdańskim Archipelagiem Kultury i jego wakacyjnym projektem - Mobilnym Domem Kultury. Atrakcja w piątek i sobotę odwiedzi Stogi i boisko przy tamtejszej Szkole Podstawowej nr 11 (ul. Wilhelma Stryjewskiego 28).

W programie spotkanie literackie, warsztaty jogi i rękodzieła, spektakle, gry podwórkowe i planszówki, wegetariańskie jedzenie i wiele innych. Kulminacyjnym momentem wieczoru będzie „Potańcówka na Stogach”. W piątek Mobilny Dom Kultury będzie działał w godz. 17:30-22:00, a w sobotę - w godz. 12:00-20:00. Wstęp wolny.

Szczegółowy program: Finał Mobilnego Domu Kultury odbędzie się na Stogach. 26 i 27 lipca

 

Na czas Jarmarku św. Dominika w Gdańsku stanie 750 stoisk z dobrami od wystawców z 12. krajów. Nie zabraknie też radosnej i kolorowej atmosfery - tu po prostu trzeba być!
Na czas Jarmarku św. Dominika w Gdańsku stanie 750 stoisk z dobrami od wystawców z 12. krajów. Nie zabraknie też radosnej i kolorowej atmosfery - tu po prostu trzeba być!
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

W sobotę rozpoczyna się 759. Jarmark św. Dominika. Ceremonia otwarcia z udziałem włodarzy miasta i przeora dominikanów odbędzie się na Długim Targu, o godz. 12:00.

Uroczystą inaugurację gdańskiego święta handlu obwieści specjalnie napisany, w oparciu o gdańskie muzykalia, hejnał skomponowany z 759. nut. Odegra go szesnastu trębaczy i ratuszowy carillon. Trębacze stać będą w oknach i na dachu Dworu Artusa. Finałem będzie korowód barwnych postaci, pośród których prym wieść będą Hermes (patron kupców) i karmazynowy kogut (symbol jarmarku). W tak historycznej oprawie prezydent Gdańska przekaże kupcom klucz do bram miasta.

Począwszy od tego momentu, na odwiedzających Jarmark czekać będzie wiele atrakcji m.in. na Placu Kobzeja, w Parku Świętopełka, na Ołowiance i Długich Ogrodach.

Więcej: 759. Jarmark św. Dominika. Nowe miejsca i atrakcje PROGRAM

 

Piotr Polk to nie tylko polski aktor teatralny, telewizyjny, filmowy czy dubbingowy, ale również piosenkarz
Piotr Polk to nie tylko polski aktor teatralny, telewizyjny, filmowy czy dubbingowy, ale również piosenkarz
mat. prasowe

 

A w niedzielę, 28 lipca, kolejna odsłona lubianego przez mieszkańców Oruni i nie tylko cyklu koncertów piosenki aktorskiej w Parku Oruńskim. Tym razem w Parku Orana wystąpi Piotr Polk - aktor znany w ostatnim czasie m.in. w popularnych serialach: „Ojciec Mateusz”, „W rytmie serca” czy „Lekarze”.

W Gdańsku nie zagra co prawda żadej roli, przemówi za to do serc publiczności śpiewaniem. Przypomni utwory ze swoich dwóch płyt: „Polk In Love” i „Mój Film”. Warto przy tym wspomnieć, że piosenki, które znalazły się na drugim albumie, zostały „uszyte na miarę” przez wybitnych twórców, takich jak Jan Wołek, Wojciech Kejne i Marek Dutkiewicz, a o muzykę zadbali znakomici polscy kompozytorzy: Seweryn Krajewski, Krzesimir Dębski, Włodzimierz Korcz, Jarosław Kukulski i wielu innych.

Początek koncertu o godz. 18:00. Wstęp wolny.

 

Główną częścią programu Festiwalu Kultur „Okno na świat” są koncerty w Centrum św. Jana. Nz. zespół Songhoy Blues (Mali), który zachwycił publiczność w 2015 roku
Główną częścią programu Festiwalu Kultur „Okno na świat” są koncerty w Centrum św. Jana. Nz. zespół Songhoy Blues (Mali), który zachwycił gdańską publiczność w 2015 roku
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Przez cały weekend, do niedzieli, trwa też Festiwal Kultur „Okno na świat”, organizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. To okazja, by odbyć wycieczkę po wielokulturowym Gdańsku, zapoznać się z różnymi smakami i zapachami, posłuchać muzyki z odległych krajów i nauczyć się nowych, ciekawych rzeczy.

- Zapraszamy na wycieczkę po wielokulturowym Gdańsku. Odwiedzimy miejsca, które pokażą różnorodność naszego miasta - w każdym z nich zetkniemy się z cząstką wielowiekowej tradycji - zachęcają organizatorzy. - Będzie można zobaczyć piękne wnętrza Meczetu i Nowej Synagogi, oraz sprawdzić, która kuchnia najbardziej trafia w nasz gust: żydowska, arabska czy ukraińska? Poznamy też bogactwo ukraińskiego haftu, napiszemy po arabsku swoje imię, zrobimy tatuaż z henny, zaparzymy aromatyczną kawę...

Więcej: 11. Festiwal Kultur "Okno na Świat”. Wielokulturowy Gdańsk zaprasza - słuchaj, smakuj i doświadczaj

WIĘCEJ:

Sztuka w kontenerach, performanse, dyskusje, filmy - na Dolnym Mieście trwa “Niefestiwal”
Przedproże Sztuki na Jarmarku św. Dominika - tu znajdziesz rękodzieło, modę i design

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia