• Start
  • Wiadomości
  • Jarmark św. Dominika 2017 artystycznie: Raz, dwa, trzy śpiewa Ania Dąbrowska

Jarmark św. Dominika 2017 artystycznie: Raz, dwa, trzy śpiewa Ania Dąbrowska

23 koncerty w trzech lokalizacjach, 16 trębaczy i hejnał na 757 nut - to tylko część atrakcji muzycznych, które przygotowano z okazji Jarmarku św. Dominika. Od soboty 29 lipca do 20 sierpnia usłyszymy m.in. Annę Dąbrowską, Julię Pietruchę i Maję Kleszcz, zespoły Raz Dwa Trzy, Vavamuffin i L.U.C. & Rebel Ensemble oraz artystów scen operowych. Czeka nas też nowa formuła ceremonii otwarcia.
19.07.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Obecność zespołu Raz Dwa Trzy na koncercie 20 sierpnia to szansa dla fanów na posłuchanie piosenek mistrzów - Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego

- Jarmark św. Dominika to 757 lat tradycji, 6 milionów odwiedzin, 1000 kramów i 23 dni doskonałej zabawy - zachęca Joanna Czauderna-Szreder, dyrektor programowa imprezy.

Będzie kilka nowości, między innymi druga scena na Ołowiance i stałe, lubiane punkty jak "Koncerty pod gwiazdami" z muzyką operową i operetkową.

- Zaczynamy od ceremonii otwarcia, która odbędzie się 29 lipca w nowej formule i nowej lokalizacji na Długim Targu, na przedprożu Dworu Artusa w samo południe. Wypatrujcie trębaczy w oknach Dworu Artusa!


Artyści i syreny

Na Jarmark św. Dominika w Gdańsku się czeka. Najstarsze pisemne wzmianki o tym wydarzeniu pochodzą z XVI wieku. Wtedy to ówczesny nuncjusz papieski Giulio Ruggieri donosił o przypływających do Gdańska w sierpniu 400 okrętach naładowanych winem, jedwabiem, oliwą i konfiturami oraz cudzoziemcach przybywających tu z odległych zakątków Europy.

Ale jarmark przyciągał do miasta nie tylko kupców. Zaraz za nimi, ciągnęły artystyczne trupy: cyrkowców, akrobatów, aktorów i pieśniarzy. Wystawiano sztuki, śpiewano pieśni i pokazywano dziwy: kobiety z brodą i egzotyczne zwierzęta… A byli nawet tacy, którzy widzieli syreny. I tak od 757 lat.


Ania Dąbrowska - gwiazda, której koncert uświetni otwarcie Jarmarku św. Dominika

Dziś Jarmark św. Dominika to największą plenerowa impreza handlowo-kulturalna w Polsce i jedna z największych w Europie, która kontynuuje te artystyczne tradycje. Na jarmarku może zabraknąć syren, ale nie koncertów: w ciągu 23 dni jarmarku będzie ich aż 23.

Kogo zaproszono w tym roku? Wielkie gwiazdy i młodych zdolnych, którzy są dopiero na początku swojej artystycznej drogi.


- Na koncercie otwarcia zaśpiewa Anna Dąbrowska, uznawana za jedną z najbardziej utalentowanych polskich wokalistek - wyjaśnia Czauderna. - Jej koncerty zostają w pamięci na długo, a bilety wyprzedają się na kilka tygodni przed rozpoczęciem trasy. Zakończenie Jarmarku uświetni zaś zespół fenomen, czyli Raz, Dwa, Trzy, który od lat udowadnia, że można podążać własną drogą, trzymać się własnych pomysłów i estetyki, a przy tym osiągnąć popularność, cieszyć się ogromną atencją fanów i nieustającą życzliwością krytyków.

Koncert otwarcia, który odbędzie się w sobotę 29 lipca, również będzie miał nową lokalizację - już nie tylko na Targu Węglowym lecz na Ołowiance, na parkingu przy Filharmonii Bałtyckiej słuchać będziemy muzyki.

Podczas koncertów otwarcia i zamknięcia odbędą się pokazy fajerwerków.


Julia Pietrucha (18 sierpnia) zagra piosenki z pierwszej płyty Parsley

Trębacze na 757 nut

Już sama ceremonia otwarcia będzie wydarzeniem. Nowa formuła to ukłon w stronę historii Gdańska i dawnych obyczajów - 16 trębaczy odegra hejnał skomponowany z 757 nut, czyli tylu, ile lat ma jarmark, a każdego roku dopisywana będzie do niego kolejna nuta. Autorem hejnału jest Paweł Hulisz, który odegra go wraz z zespołem Tubicinatores Gedanenses. Na carillonie Ratuszu Głównego Miasta trębaczom towarzyszyć będzie Monika Kaźmierczak.

Warto przypomnieć, że Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce i jednym z ośmiu w Europie, które posiada unikatowy carillon mobilny. To instrument zainstalowany na platformie zabytkowego samochodu ciężarowego, składa się z 48 dzwonów o wadze prawie pięciu ton (najcięższy waży 845 kg, najlżejszy – 9 kg).

Jak się na nim gra? Carillonista uderza pięściami w drewniane kołki, przypominające swoim układem klawisze pianina i połączone z sercami nieruchomych dzwonów. Oprócz gry ręcznej wykorzystuje też podobny nieco do organów pedał nożny.


- Ta formuła ceremonii otwarcia nawiązuje do XV-wiecznych postaci „piszczków” miejskich i wieżowych, których obowiązkiem było ostrzeganie, witanie fanfarami dostojnych gości i ogłaszanie godzin zamknięcia bram miasta - tłumaczy Czauderna.

Tego dnia pojawi się też na ulicach miasta korowód barwnych postaci, wśród nich Hermes - patron kupców i karmazynowy kogut - symbol jarmarku. Przy tej okazji Prezydent Miasta Gdańska przekaże kupcom klucz do bram miasta.


L.U.C. & Rebel Babel Ensemble – międzynarodowy big band łączący różne kultury i muzyczne światy

Od Billy Holiday po Toma Waitsa

Pozostałe koncerty utrzymane są w różnej stylistyce, aby każdy odwiedzający imprezę mógł znaleźć coś dla siebie.

Wystąpią m.in. Maja Kleszcz z głosem porównywanym do Billy Holiday czy Amy Winehouse. Z multiinstrumentalistą Wojtkiem Krzakiem tworzą zespół incarNations. Posłuchamy też 4 sierpnia Łukasza Rostkowskiego (L.U.C.) - polskiego rapera, kompozytora, beatboxera, który w 2015 roku z Janem Feat'em (duńskim kompozytorem i performerem polskiego pochodzenia) założył Rebel Babel Ensemble – międzynarodowy big band łączący różne kultury i muzyczne światy.

Dzień później scena na Targu Węglowym należeć będzie do BISZ/B.O.K, czyli Jarka BISZ Jaruszewskiego, poety i tekściarza, autora głośnego albumu “Wilk chodnikowy”, którego oryginalne teksty zrobiły wrażenie na krytykach.


Vavamuffin to zespół legenda, mistrzowie reggae

A w niedzielne popołudnie 6 sierpnia Targ Węglowy wypełnią dźwięki dzwonów. Organizatorzy przygotowali bowiem koncert carilionowy. O godz. 17 wystąpi artystka Rosemarie Seuntiëns, najpierw solo z autorskim, elektronicznym akompaniamentem, a o godz. 21 – wraz z gdańskim zespołem Ikenga Drummers. Rosemarie zaprezentuje swój projekt Roaming Bells, w którym łączy grę na carillonach z rozmaitymi gatunkami i brzmieniami – od funky po jazz i orkiestrę symfoniczną.


Potem czekają nas koncerty Vavamuffin (11 sierpnia) - zespołu legendy, mistrzów reggae i Michała Augustyniaka (13 sierpnia). Limboski, bo taki jest jego pseudonim artystyczny to bard o zmysłowym głosie Toma Waitsa, podobno kobiety za nim szaleją.

Julia Pietrucha zaśpiewa i zagra na ukulele (18 sierpnia) 15 piosenek z pierwszej swojej płyty “Parsley”. To subtelny głos i łagodna muzyka, którą pokochało już wielu słuchaczy.

Osobnym fenomenem i oryginalnym pomysłem jest zespół Dylan.pl. Założył go znawca, tłumacz, gitarzysta i dziennikarz Filip Łobodziński - fan Boba Dylana, który od ubiegłego roku jest nie tylko amerykańskim bardem i poetą, lecz również Noblistą.


Zespół Dylan.pl przybliży nam muzykę noblisty Boba Dylana. Jego założycielem jest Filip Łoboziński, dziennikarz, tłumacz i gitarzysta

- O Bobie Dylanie mawiano, że wprowadził jako pierwszy poezję do szafy grającej - mówi Czauderna. - Na koncercie usłyszymy sztandarowe protest songi młodego Dylana, jak “Blowin’ In the Wind”, czy “Hard Rain’s A-Gonna Fall”, przeboje “Mr Tambourine Man” czy “Like A Rolling Stone”.


Koncerty pod gwiazdami

Organizatorzy zadbali też o melomanów. Na jarmarku odbędzie się aż koncertów muzyki poważnej. Wszystkie zabrzmią na placu Kobzdeja.

- Koncerty pod gwiazdami to bardziej kameralne spotkania z publicznością, podczas których posłuchamy przebojów operowych, operetkowych, musicalowych i filmowych w interpretacjach solistów i muzyków operowych - zaprasza Joanna Czauderna.

I tak, w tym cyklu posłuchamy porywających tang Astora Piazzolli (Obsessions String Quartet z Kanady zagra 1 sierpnia) oraz muzyki gospel: 15 sierpnia Colin Williams i Gabriela Gąsior oraz pierwszego dnia jarmarku przed koncertem Ani Dąbrowskiej - zespół Sound’n’Grace.

Nie zabraknie też muzyki filmowej i musicalowej - w tym klimacie zagrają tegoroczni absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku (9 sierpnia), jak i ludowych pieśni z ukrainy - 12 sierpnia zagra Galicia Folk Band, znany w Polsce i Europiezespół ze Lwowa w repertuarze od klasyki, przez oryginalne ludowe piosenki ukraińskie i ich współczesne aranżacje, po muzyczne wspomnienia kresów wschodnich.

A ponieważ, jak wiadomo, w operze najważniejszymi głosami są soprany i tenory, 2 sierpnia przed publicznością wystąpią trzy sopranistki, których głosy mają odmienne barwy, lecz podobne są w intensywności frazowania. Osobowości takie jak: Magdalena Chmielecka, Karolina Sołomin oraz Maria Malinowska zaśpiewają solo, w duetach i tercetach. Będą i tenory - 16 sierpnia wystąpią: Marcin Pomykała, Jacek Szponarski, Łukasz Wroński i Witalij Wydra.

Program koncertów na Jarmarku św. Dominika


29 lipca / sobota

KONCERT OTWARCIA

scena: ul. Ołowianka 1, parking przy Filharmonii Bałtyckiej

Gwiazda wieczoru – ANIA DĄBROWSKA, godz. 21.30

Sound’n’Grace, godz. 20

pokaz fajerwerków po koncercie


30 lipca / niedziela

MAJA KLESZCZ & incarNations

scena: Targ Węglowy, godz. 21


1 sierpnia / wtorek

KONCERTY POD GWIAZDAMI: Obsessions String Quartet / Kanada

scena: Plac Kobzdeja, godz. 20


2 sierpnia / środa

KONCERTY POD GWIAZDAMI: Belcanti – trzy soprany

scena: Plac Kobzdeja, godz. 20


4 sierpnia / piątek

L.U.C & Rebel Babel Ensemble

scena: Targ Węglowy, godz. 21


5 sierpnia / sobota

BISZ / B.O.K

scena: Targ Węglowy, godz. 21


6 sierpnia / niedziela

Rosemarie Seuntiëns

Koncert carillonowy na 48 dzwonów i nie tylko

scena: Targ Węglowy, godz. 17 i 21


8 sierpnia / wtorek

KONCERTY POD GWIAZDAMI

Wielki muzyczny świat na jarmarku św. dominika

scena: Plac Kobzdeja, godz. 20


9 sierpnia / środa

KONCERTY POD GWIAZDAMI

Eksplozja młodości / taniec, śpiew, kolor, energia

scena: Plac Kobzdeja, godz. 20


11 sierpnia / piątek

VAVAMUFFIN

scena: Targ Węglowy, godz. 21


12 sierpnia / sobota

Królewska orkiestra salonowa

Koncert na królewskim szlaki

scena: Targ Węglowy, godz. 20.30


13 sierpnia / niedziela

Limboski

scena: Targ Węglowy, godz. 20.30


15 sierpnia / wtorek

KONCERTY POD GWIAZDAMI

Galicia Folk Band / Lwów

scena: Plac Kobzdeja, godz. 20

Colin Williams, Gabi Gąsior. Celebrate Gospel

scena: Targ Węglowy, godz. 20.30


16 sierpnia / środa

KONCERTY POD GWIAZDAMI

Tenorzy – koncert gwiazd

scena: Plac Kobzdeja, godz. 20


18 sierpnia / piątek

Julia Pietrucha

scena: Targ Węglowy, godz. 20.30


19 sierpnia / sobota

Dylan.pl

scena: Targ Węglowy, godz. 20.30


20 sierpnia / niedziela

KONCERT ZAKOŃCZENIA

Gwiazda wieczoru – RAZ DWA TRZY

scena: Targ Węglowy, godz. 20.30

pokaz fajerwerków




Czytaj także:

Jarmark św. Dominika`2017: powrót do tradycji, nowe miejsca i coś dla mieszkańców Śródmieścia



TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów