• Start
  • Wiadomości
  • Jarmark Bożonarodzeniowy. Czym Gdańsk zaskoczy w tym roku?

Jarmark Bożonarodzeniowy. Czym Gdańsk zaskoczy w tym roku?

Choć do świąt jeszcze trochę czasu, warto już teraz sprawdzić, kiedy odbędzie się tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku - i wpisać tę datę do kalendarza. Jak zawsze czeka nas bowiem moc dobrze znanych atrakcji, których nie można przegapić, a także wiele nowości!
09.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Piękne iluminacje jak zawsze rozświetlą Gdańsk na czas Jarmarku Bożonarodzeniowego
Piękne iluminacje jak zawsze rozświetlą Gdańsk na czas Jarmarku Bożonarodzeniowego
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy tradycyjnie rozpocznie się na początku ostatniego miesiąca roku i potrwa prawie do samych świąt - odbędzie się w dniach 1-23 grudnia. Huczna, pełna magii i radości miejska impreza zaskoczy stałych bywalców lekko odświeżoną formułą i nowościami.

- Zmieniamy opowieść o Targu Węglowym - zapowiada Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, które co roku organizują Jarmark Bożonarodzeniowy. - Postanowiliśmy sprawić, aby to miejsce było szczególne nie tylko na czas trwania jarmarku, ale także po nim. Wydłużymy czas, podczas którego Targ Węglowy będzie pełen atrakcji - w tym roku zakończymy zimową działalność dopiero 13 stycznia.

Słodkie upominki i smaczne przekąski czekać będą na jednym z 40. stoisk gastronomicznych
Słodkie upominki i smaczne przekąski czekać będą na jednym z 40. stoisk gastronomicznych
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Wśród największych nowości jest Food Court, czyli specjalna strefa gastronomiczna, która będzie zlokalizowana w centralnej części Targu Węglowego, i będzie działać właśnie do 13 stycznia 2019 r.. W sumie do dyspozycji gości będzie aż 40 stoisk ze świątecznymi przysmakami i potrawami z całego świata. Będziemy mogli popróbować np. hiszpańskich przekąsek (churrosy), kuchni węgierskiej (kurtosze i langosze), alzackiej (podpłomyki) i polskiej (makowce, pierogi, paszteciki, barszcz i żurek). Na odwiedzających jarmark czekać też tutaj będą rozgrzewające herbaty i czekolady, oraz oczywiście aromatyczne grzańce - serwowane w charakterystycznych kubkach kolekcjonerskich ceramicznych. Te ulubione gadżety bożonarodzeniowe będzie można nabyć w dwóch kolorach: czerwonym i szarym, w cenie 15 zł za jeden, lub 25 zł za dwa.

W specjalnie utworzonej na czas tegorocznego jarmarku strefie gastronomicznej pojawią nowe miejsca do konsumpcji - sześć przestronnych, zadaszonych altan, wyposażonych w miejsca do siedzenia i ogrzewanie (promienniki grzewcze).

Joanna Czauderna-Szreter, dyrektor ds. programowych w Międzynarodowych Targach Gdańskich prezentuje projekt altan w strefie gastronomicznej
Joanna Czauderna-Szreter, dyrektor ds. programowych w Międzynarodowych Targach Gdańskich prezentuje projekt altan w strefie gastronomicznej
Fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

To nie koniec zmian. Na Targu Węglowym stanie również przepiękna, dwupoziomowa Karuzela Gdańska, którą znamy z Targu Rybnego. I tu niespodzianka dla gdańszczan: posiadacze Karty Mieszkańca za przejażdżkę karuzelą zapłacą tylko... 1 zł! Co więcej, jedna osoba w czasie jarmarku może wielokrotnie skorzystać z tej oferty.

Zobacz, jak powstaje Karuzela Gdańska na Targu Rybnym! Zawiruje już w sobotę

Warto, bo to nie tylko świetna zabawa i doskonały sposób, by poczuć magię świąt, ale i ważna akcja charytatywna - każda taka złotówka zostanie przekazana Fundacji Hospicyjnej, która zebraną kwotę przeznaczy na dzieci osierocone. Pomóc potrzebującym najmłodszym będzie można także wrzucając datek do skarbonki lub odwiedzając stoisko Fundacji w Zbrojowni. Datki pozyskiwane też będą dzięki pracom uczniów nadesłanym na jarmarkowy konkurs plastyczny „Anieli grają dla Hospicjum”.

Anioły, św. Mikołaj i jego pomocnicy wprowadzą mieszkańców w świąteczny nastrój
Anioły, św. Mikołaj i jego pomocnicy wprowadzą mieszkańców w świąteczny nastrój
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Stałych bywalców Jarmarku Bożonarodzeniowego może ucieszyć fakt, że wydarzenie się rozbudowuje i zatacza coraz szersze kręgi. Po raz pierwszy jarmark zawita bowiem na drugą stronę Wałów Jagiellońskich - stoiska z rękodziełem i rzemiosłem (łącznie 60 stoisk) usytuowane będą nie tylko na Targu Węglowym jak zwykle, ale również na dziedzińcu otwartego w tym roku Forum Gdańsk.

Dobrze znane z poprzednich edycji świątecznego wydarzenia parady w tym roku będą jeszcze ciekawsze i bardziej widowiskowe. Organizatorzy podkreślają, że atrakcja została rozbudowana - w jaki sposób to na razie tajemnica. Już teraz wiemy jednak, że w sobotę, 1 grudnia, jarmark zainauguruje Parada Elfów. Od tej chwili parady i orszaki towarzyszyć będą jarmarkowi we wszystkie dni powszednie: w pierwszym tygodniu zabawiać nas będą elfy, do których od 6 grudnia dołączy sam Święty Mikołaj, zaś w drugim - Targ Węglowy zawita Orszak Królowej Śniegu. Ostatni tydzień jarmarku należeć będzie do Orszaku Kolędników, złożonego z baśniowych postaci, w które wcielą się aktorzy Teatru Feta. Parady odbywać się będą codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 17.00. W sumie przez cały czas trwania jarmarku odbędzie się ich aż 16!

Łoś Lucek na czas świąt znów zamieszka w Gdańsku. Głosu użyczy mu mistrz i legenda polskiego dubbingu - znany z roli Króla Juliana i Kaczora Donalda Jarosław Boberek.
Łoś Lucek na czas świąt znów zamieszka w Gdańsku. Głosu użyczy mu mistrz i legenda polskiego dubbingu - znany z roli Króla Juliana i Kaczora Donalda Jarosław Boberek.
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Ponadto czekają nowości dla najmłodszych. W soboty i niedziele, w godz. 12.00-17.00, w Wielkiej Zbrojowni - gdzie również znajdziemy stoiska i kramy z pamiątkami i rękodziełem - działać będą warsztaty artystyczne dla dzieci, prowadzone przez instruktorów z Gdańskiego Archipelagu Kultury. W programie między innymi tworzenie Mikołajów, skrzatów, aniołków i stroików, warsztaty przyśpiewek i wiele innych atrakcji.

Miłośników dotychczasowego programu jarmarku uspokajamy - najpopularniejsze wydarzenia, postaci i ozdoby nadal wprowadzać nas będą w klimat świąt. Gdańsk znów będzie gościł mówiącego ludzkim głosem łosia Lucka a dwa renifery pociągną widowiskową Zaczarowaną Karetę. Na gości czekać będzie 8-metrowy Anielski Młyn oraz tory saneczkowe na Górce Lodowej (liczące aż 35 metrów długości!).

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu