Konkurs Papieski organizowany jest przez Fundację „Instytut Tertio Millennio” już po raz czternasty. Przeznaczony jest dla uczniów wszystkich typów szkół ponadpodstawowych lub ponadgimnazjalnych. Cel? Rozpowszechnianie „bogactwa myśli i czynu papieża Jana Pawła II” wśród młodzieży.
- Co roku w konkursie bierze udział kilka tysięcy osób z całej Polski, które zgłębiają wiedzę o życiu i nauczaniu Jana Pawła II, rozwiązując testy, czytając książki, pisząc eseje i broniąc swoich opinii przed jury konkursowym - mówią organizatorzy. - W tym roku tematem konkursu jest szeroko rozumiany „pokój”, zarówno ten osobisty, jak narodowy i światowy, oraz idee promowane przez Jana Pawła II: solidarność społeczna, mądrze rozumiany patriotyzm oraz głębokie pojednanie między ludźmi i między narodami.
Pierwszy etap konkursu trwa do 11 marca 2018 r. Aby wziąć w nim udział, wystarczy zarejestrować się jako uczestnik na stronie internetowej konkursu: konkurspapieski.pl oraz rozwiązać krótki test online. Wszyscy, którzy odpowiedzą poprawnie na ponad połowę z 20. pytań zakwalifikują się do etapu drugiego, który przeprowadzony będzie 19 marca 2018 r. - uczestnicy rozwiążą test wielokrotnego wyboru. Osoby, które przejdą do trzeciego etapu konkursowych zmagań dostaną koleje zadanie - napisanie eseju na jeden z podanych przez organizatorów tematów. Najlepsi będą przygotowywać się do wystąpień publicznych, uczyć sztuki argumentacji i logicznego myślenia, by ostatecznie bronić swojej pracy na regionalnych finałach konkursu, które odbędą się 19 maja 2018 r. w dziewięciu miastach Polski: Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.
Główną nagrodą dla zwycięzców każdego z dziewięciu regionów jest wyjazd do Rzymu oraz indeksy na kierunki filozofia i teologia na jednej z wybranych uczelni: Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie lub Uniwersytecie Śląskim.
Nagrodę specjalną ufundowała także małżonka Prezydenta Rzeczpospolitej Agata Kornhauser-Duda. Dla finalistów przewidziane są również nagrody książkowe.
- Jeśli chcesz przeżyć ciekawą przygodę, pogłębić wiedzę o nauczaniu społecznym Jana Pawła II, bronić swoich opinii, wygrać wycieczkę do Rzymu i spotkać świetnych młodych ludzi weź udział w XIV edycji Konkursu Papieskiego! - zachęcają organizatorzy.
Regulamin konkursu i szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej wydarzenia.