• Start
  • Wiadomości
  • Jan Paweł II. Czy młodzież chce poznawać jego nauczanie?

Jan Paweł II. Czy młodzież chce poznawać jego nauczanie?

„Moje Westerplatte” to hasło 12. edycji Konkursu Papieskiego, największego w Polsce konkursu wiedzy o życiu i nauczaniu papieża Jana Pawła II. Skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych w całym kraju.
24.02.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

{id69612}

Tegoroczny temat nawiązuje do słów wypowiedzianych przez papieża Polaka podczas homilii w Gdańsku wygłoszonej 12 czerwca 1987 r., w miejscu, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa:

„Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć [...] jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte”.

Te słowa padły jeszcze w czasach, kiedy w Polsce panowała komuna. Dziś żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju, ale słowa JPII wydają się aktualne. Jak rozumieją je młodzi ludzie? Ciekawi tego są organizatorzy konkursu, czyli Fundacja „Instytut Tertio Millennio”.

– Czy Jan Paweł II wciąż inspiruje młodzież? – zastanawia się Anna Janczyk, koordynator regionalny Konkursu Papieskiego. – Mija 11 lat od śmierci papieża Polaka, więc wydawałoby się, że dzisiejsi licealiści mogą niewiele pamiętać z pontyfikatu, który zakończył się, gdy byli jeszcze dziećmi. Tymczasem rosnąca z roku na rok liczba uczestników konkursu pokazuje, że JPII pobudza do twórczego myślenia kolejne pokolenia. Młodzież chętnie konfrontuje swoje poglądy z papieskim nauczaniem.

Pierwszy etap konkursu trwa do 7, polega na rozwiązaniu quizu on-line. Wystarczy zarejestrować się na stronie www.konkurspapieski.pl, klikając w zakładkę „Weź udział w konkursie”. By móc zakwalifikować się do drugiego etapu, uczeń musi poprawnie odpowiedzieć przynajmniej na 51 proc. pytań. Drugi etap także odbędzie się on-line, ale jego uczestnicy będą rozwiązywać test w tym samym momencie. Najlepsi dostaną się do trzeciego etapu, w którym będzie do napisania esej. Najciekawsze trzeba będzie obronić przed komisją konkursową podczas majowego finału.

Warto się postarać, ponieważ zwycięzcy z każdego regionu konkursowego w nagrodę pojadą na wycieczkę do Rzymu. Poza tym nagrodą będą też indeksy na wybrane kierunki polskich uczelni katolickich.

Konkurs Papieski cieszy się dużym zainteresowaniem. Tylko w ubiegłym roku wzięło w nim udział prawie 5,5 tysiąca uczniów szkół ponadgimnazjalnych w całym kraju. Jego głównym celem jest rozpowszechnianie myśli i czynów papieża Polaka wśród młodzieży.

– Ten konkurs jest też zaproszeniem do rozpoczęcia głębszych studiów nad myślą JP II oraz pogłębiania wiedzy z zakresu katolickiej nauki społecznej – podkreślają organizatorzy.

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask