Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego przy ulicy Korzennej - siedziby Nadbałtyckiego Centrum Kultury - we wtorek, 29 czerwca, wypełniła się wierszami i muzyką skrzypcową. Mistrzowski wieczór wokół poezji Cypriana Kamila Norwida i Charlesa Baudelaire'a, zatytułowany „Carte Blanche”, który zakończył się owacją na stojąco i nieskrywanym wzruszeniem publiczności, odbył się z okazji 200. rocznicy urodzin tych dwóch wielkich poetów.
Gwiazdą wieczoru był jeden z największych polskich aktorów teatralnych i filmowych - Jan Englert. W jego interpretacji niezwykle głęboko i ekspresyjnie wybrzmiały takie dzieła, jak norwidowskie „Źródło” - nawiązujący do „Piekła” Dantego wiersz otworzył wieczór - czy, uznawany za polemikę z Romantyzmem, „Do spółczesnych”. Melancholijne utwory polskiego poety przeplatały się z mrocznymi tekstami francuskiego skandalisty - w przestrzeni Ratusza Jan Englert odczytał m.in. baudelairewską „Muzykę” czy „Do Czytelnika”.
Przejmujący, dojrzały formalnie i z tą jakże rzadko spotykaną dziś aktorską klasą występ aktora uświetniony był muzycznym akompaniamentem, przez francusko-polski zespół smyczkowy Duo del Gesù, który tworzą pochodzący z Francji ceniony skrzypek Arnaud Kaminski i Krzysztof Komendarek-Tymendorf - pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku, uznawany za jednego z czołowych polskich altowiolistów.
Są oni zarazem twórcami i dyrektorami Euro Chamber Music Festival, który już od dziesięciu edycji zaprasza do Gdańska wybitnych twórców polskich i zagranicznych - zarówno mistrzów instrumentów specjalizujących się w muzyce poważnej, jak i aktorów (gwiazdą poprzedniej edycji był Daniel Olbrychski, który interpretował Listy Ludwiga van Beethovena).
Wieczór zakończyło wręczenie Nagród Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Arnaudowi Kaminskiemu i Krzysztofowi Komendarkowi-Tymendorfowi z okazji jubileuszu 10-lecia działalności artystycznej oraz za osiągnięcia artystyczne promujące Gdańsk w kraju i za granicą.
Festiwal trwa do 23 lipca. Jubileuszową, 10. już edycję Euro Chamber Music Festival ściągającą co roku do Gdańska najważniejsze nazwiska muzyki poważnej, zainaugurowała sama Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod kierownictwem Jana Lewtaka, z towarzyszeniem Arnauda Kaminskiego i Krzysztofa Komendarka-Tymendorfa. Koncert tradycyjnie już odbył się w Międzynarodowe Święto Muzyki, które obchodzone jest 21 czerwca, w kościele św. Jana - ta edycja bowiem odbywa się w całości już stacjonarnie, w różnych przestrzeniach miasta.
Przed nami jeszcze występy m.in. takich artystów, jak Split Guitar Quartet, Cracow Duo, Arthashes czy Sarah Stamboltsyan. Po raz pierwszy w historii festiwalu wystąpi duet fletowy złożony z polskich wybitnych artystek: Marii Peradzyńskiej-Filip - profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Moniki Sekuły, solistki Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Również pierwszy raz w historii wydarzenia usłyszymy koncert dedykowany fagotowi z towarzyszeniem skrzypiec - z nietuzinkowymi, oryginalnymi utworami kameralnymi Paganiniego. Usłyszymy pierwszy duet włoskiego wirtuoza, a także utwory Françoisa Devienne i Michela-Josepha Gebauera, w wykonaniu kwartetu z francuskim fagocistą Franckem Leblois w roli głównej.
Wstęp wolny. Szczegółowy program: eurochambermusicfestival.com.
Euro Chamber Music Festival Gdańsk to największe w Polsce wydarzenie dedykowane muzyce kameralnej. Rozpoczyna się 21 czerwca - w Międzynarodowe Święto Muzyki. W ciągu dziewięciu dotychczasowych edycji w festiwalu udział wzięli liczni artyści z kraju i zagranicy, m.in.: wirtuoz gry na pianinie Leszek Możdżer, Royal String Quartet, Kayah, Krystyna Janda, Apollon Musagète Quartett, śpiewający aktor Wiktor Zborowski czy popularna Grupa Mocarta. Zapraszani są także wybitni zagraniczni kameraliści, jak również będący u progu kariery laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, oraz związani z Gdańskiem wyróżniający się instrumentaliści młodego pokolenia.