Uroczystości jubileuszowe zorganizowano wyjątkowo w gmachu Nowego Ratusza, który jest siedzibą Rady Miasta Gdańska. 2 września 2015 r. byli tu uczniowie, nauczyciele, a także prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, przewodniczący gdańskich radnych Bogdan Oleszek i wielu zaproszonych gości.
Szkoła nie przypadkowo wybrała na swojego patrona prof. Czochralskiego, wybitnego polskiego naukowca nazywanego ojcem elektroniki, znanego przede wszystkim z metody wzrostu kryształów, stosowanej dziś na całym świecie w produkcji urządzeń elektronicznych. Dzięki jego odkryciom dziś cały świat może korzystać m.in. z telefonów komórkowych. Podstawówka współpracuje obecnie m.in. z firmą Intel oraz Politechniką Gdańską, kładąc duży nacisk na naukę przedmiotów ścisłych. Żaden z uczniów „osiemdziesiątki dwójki” specjalnie jednak z tego powodu nie narzeka.
– Nauczyciele są mili, oceniają nas równo i potrafią wydobyć z nas wiedzę. Cieszymy się, że się tu uczymy, bo to szkoła z widokiem na przyszłość – uważa Daria Żemełka, uczennica szóstej klasy.
– To fajna, normalna szkoła. Najbardziej lubię przyrodę, matematykę i język polski – wtórował jej kolega, Dawid Franczyk.
Z kolei Jerzy Balcerek, także szóstoklasista, stwierdził, że w SP nr 82 najlepsze jest... towarzystwo, czyli koledzy i koleżanki. Sam lubi też zajęcia z matematyki, bo, jak twierdzi, ma do tego dryg.
Podczas środowej uroczystości prezydent Adamowicz nie ukrywał, że jego zdaniem szkoła idzie w dobrym kierunku, stawiając na nauki ścisłe.
– To one są kluczem do rozwoju regionu i kraju, chociaż o naukach humanistycznych też nie możecie zapomnieć – podkreślił prezydent Gdańska. – Prof. Czochralski to symbol nauki i pracowitości, a jego odkrycia przyczyniły się do rozwoju szeroko pojętej informatyki – dodał.
Podczas uroczystości Paweł Adamowicz wręczył dyrektor szkoły Agacie Markiewicz-Babło Medal Prezydenta Gdańska.
W podobnym tonie, co prezydent, wypowiadała się Elżbieta Wasilenko, pomorska kurator oświaty: – Dzisiejsza rzeczywistość pokazuje, że bez technologii informacyjnej nie ma przyszłości. Mam nadzieję, że dzięki wam, młodzi przyjaciele, staniemy się potęga informacyjną.
Bogdan Oleszek, szef gdańskich radnych, przypomniał podczas uroczystości, że patron szkoły został wybrany w powszechnych wyborach, w których wzięli udział uczniowie „osiemdziesiątki dwójki” i ich rodzice. Uchwałę w sprawie nadania Szkole Podstawowej nr 82 imienia prof. Czochralskiego Rada Miasta podjęła 26 lutego br.
Na uroczystości pojawiła się wnuczka nowego patrona szkoły, Anna Zielińska. – Spełniają się marzenia mojej rodziny, by każdy Polak wiedział, kim był mój dziadek, Jan Czochralski – przyznała. – Jest on porównywany za granicą m.in. do Mikołaja Kopernika i Marii Curie-Skłodowskiej.
Obecna dyrekcja kultywuje wiele tradycji związanych z życiem Szkoły Podstawowej nr 82. – Mamy to szczęście, że wiele rzeczy zostało zapisanych w kronikach szkoły. Niektóre z nich pochodzą jeszcze z XIX wieku. Dzięki uprzejmości pań z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej mogliśmy te materiały zeskanować – mówi dyrektor Agata Markiewicz-Babło.
I dzięki temu, na przykład, na początku października odprawiana jest msza św. w języku kaszubskim, a byli dyrektorzy tej szkoły często uczestniczą w bieżących wydarzeniach i imprezach placówki.
Po uroczystościach w Nowym Ratuszu, dalsze świętowanie przeniosło się na ul. Radarową 26.