• Start
  • Wiadomości
  • Mevo - Rower Metropolitalny. Wypełnij ankietę, pomóż stworzyć nowe zasady działania systemu

Mevo - Rower Metropolitalny. Wypełnij ankietę, pomóż stworzyć nowe zasady działania systemu

Jak będzie działać Mevo w kolejnych latach? Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot zachęca do wypełnienia ankiety dotyczącej systemu rowerów metropolitalnych Mevo. Zebrane informacje będą podstawą do opracowania nowych zasad działania systemu.   
16.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mevo_start-014_798x533

Start Systemu Roweru Metropolitalnego MEVO w Sopocie 26 marca 2019 roku

Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Ankieta jest anonimowa, czas jej wypełnienia nie przekracza 20 minut, a pytania dotyczą m.in: częstotliwości korzystania z roweru metropolitarnego, jakie stawki miesięcznego abonamentu są atrakcyjne, co jest ważniejsze dla użytkowanika - niższa stawka abonamentu czy jakość roweru.  

System rowerów IV generacji MEVO na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot ruszył 26 marca 2019 roku i od razu zdobył dużą popularności wśród mieszkańców  Przeciętny użytkownik spędzał na rowerze MEVO 24 minuty i 12 sekund. Z danych operatora firmy Nextbike Polska wynikało, że z MEVO najchętniej korzystają osoby w wieku 19-40 lat, jednak chętnie korzystali z niego też seniorzy. Dane z sierpnia 2019 roku mówiły o pięciu milionach kilometrów przejechanych łącznie przez rowerzystów miejskich MEVO. 

 

MEVO w dobie koronawirusa. Dialog konkurencyjny w formule wideokonferencji

 

mevo_brief-001_798x533

Konferencja prasowa w październiku 2019 roku, podczas której Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska poinformowała o zerwaniu umowy z operatorem MEVO

 
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Przypomnijmy, że system roweru publicznego Mevo załamał się jesienią 2019 roku, kiedy Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot zerwał umowę z należącym do Nextbike'a operatorem - spółką NB Tricity.

Powodem było m.in. niedotrzymywanie kolejnych terminów dostaw rowerów, ich usterki i kiepska dostępność. Od tego czasu trwały intensywne starania nad reaktywacją systemu. Na przełomie 2019/2020 roku w tej sprawie odbyły się spotkania w ramach konsultacji społecznych, aby nie popełniać błędów z pierwszego przetargu. Do tzw. dialogu technicznego czyli konsultacji z zainteresowanymi wykonawcami zaproszono 12 firm. Wiosną w ramach dialogu konkurencyjnego (formuła zamówień publicznych) miały zostać wybrane spośród nich - trzy do pięciu, i to te firmy miały tworzyć nowy system. Starania przerwała epidemia koronawirusa.

Jednak w kwietniu 2020 roku czternaście samorządów Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot zdecydowało o ogłoszeniu dialogu konkurencyjnego dotyczącego Mevo. W czasie epidemii koronawirusa, ma to być optymalną formułą, która pozwoli w ciągu kolejnych miesięcy określić formułę realizacji projektu i jego koszt dla samorządów.

 

Ponowny start Mevo możliwy jesienią. - Niech ten system będzie przyjazny także dla seniorów

 

Epidemia spowoduje, że budżety gmin OMGGS będą znacząco niższe niż obecnie. Mimo tego przyłączeniem do projektu zainteresowane są również Wejherowo, Kosakowo, Kolbudy i Gmina Wiejska Pruszcz Gdański, a czternaście samorządów metropolii podjęło decyzję o kontynuacji prac nad projektem

Ankiet do wypełnienia znajduje się tutaj 

Osoby, które chciałaby zadać pytania dotyczące ankiety, mogą zrobić to pisząc na adres: admin@e-badania.edu.pl.

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej