Miasta źródłem problemów
Rozwój miast oferujących udogodnienia, które zapewniają nam nowoczesny styl życia, ale wpływają negatywnie na środowisko naturalne, spowodował poważny kryzys klimatyczny. Obecnie miasta są odpowiedzialne za ponad ⅔ całkowitej emisji dwutlenku węgla. Badacze twierdzą, że jeśli nie zmienimy swoich zachowań - do połowy XXI wieku jego ilość może ulec podwojeniu.
Australijskie centrum naukowe Breakthrough National Centre for Climate Restoration podaje wręcz rok 2050 jako potwierdzony naukowo termin końca ludzkości, jeśli rządy i społeczeństwo w dalszym ciągu będą ignorować zmiany klimatyczne. To radykalna ocena, ale pewne jest, że miasta w ciągu najbliższych 30 lat będą zmuszone do drastycznej redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Pocieszający jest fakt, że eksperci dają też pewną nadzieję - oceniają, że przy wykorzystaniu obecnie istniejących technologii, uda się obniżyć emisję CO2 niemal o 90%. proc.
Warsztaty z Karoliną Thakker
O wyzwaniach, przed którymi stoją obecnie miasta i ich obywatele - ekologicznych zmianach miejskiego stylu życia, ale też o konkretnych pozytywnych rozwiązaniach - będzie rozmawiała w sobotę, 30 listopada, z uczestnikami warsztatów Karolina Thakker, absolwentka skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim oraz Industrial Design Engineering w Hadze.
Multidyscyplinarna freelance designerka na co dzień pracuje w Holandii, gdzie zajmuje się organizacją warsztatów spekulatywnych, dawniej w ramach kolektywu artystycznego ISKRA, a obecnie jako lider oddziału Speculative Futures w Rotterdamie (globalna inicjatywa mająca na celu szerzenie metodologii foresight thinking). Thakker współpracowała również z polską firmą badawczą w celu analizy sposobów wprowadzania technologii innowacyjnych na polski rynek dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Prowadząca spotkanie przybliży uczestnikom metodologię designu spekulatywnego, aby potem wspólnie zaplanować ekomiasto przyszłości. Obecni nauczą się analizowania przyszłości w oparciu o storytelling i technikę tworzenia scenariuszy narracyjnych.
Warsztaty odbędą się w sobotę, 30 listopada w godz. 11 do 13.30. Są bezpłatne, ale warunkiem uczestnictwa są zapisy: https://evenea.pl/event/miasto2050/. Trzeba się spieszyć - dostępnych jest tylko 30 miejsc. Jeśli miejsc zabraknie, można się wpisać na listę rezerwową.
Czym jest design spekulatywny?
To szukanie nowych rozwiązań, w miejsce już zaistniałych. Nie trudno dziś zaobserwować, że wizje przyszłości, budowania lepszego świata bazującego na rozwoju technologii - wyczerpały się. Design spekulatywny koncentruje się więc nie na przewidywaniu przyszłości, tylko na poszukiwaniu możliwości zmiany. Takie myślenie może zmienić codzienne funkcjonowanie ludzi i rozwiązywać ich najbardziej palące problemy.
Design spekulatywny to nie tylko rozwiązania high-tech - jak niematerialna biżuteria bazująca na interaktywnej projekcji czy inteligentne mikroorganizmy w charakterze pomocy domowej. To również proste kreatywne rozwiązanie - jak słynna lampa wykonana z plastikowej butelki wypełnionej wodą i wybielaczem, która podniosła jakość życia w brazylijskich favelach, czy wirówka do badań krwi z papierowego krążka i kawałka sznurka.
Projekt Miasto 2050
Warsztaty odbywają się w ramach projektu Instytutu Kultury Miejskiej - Miasto 2050. Jest to roczny cykl wykładów i spotkań z naukowcami, działaczami społecznymi, ekologami, reportażystami oraz blogerami zaangażowanymi w szeroko rozumiane działania na rzecz świadomego życia. Tematy dotyczą wizji przyszłości, antropocenu i wymierania gatunków, dbania o naturę, zagospodarowania odpadów, świadomej konsumpcji czy odpowiedzialnej mody. Można obejrzeć filmy dokumentalne promujące świadomość społeczną, i wziąć udział w warsztatach wprowadzających nabytą wiedzę w codzienne życie. Cykl zakończy się w terenie akcją sadzenia drzew oraz Gdańskimi Dniami Sprzątania.
- Cyklem "Miasto 2050" chcemy poszerzyć świadomość mieszkańców na temat tego, jak zmieniają się nasze miasta i ich otoczenie w procesie nieuchronnych zmian klimatycznych. Będziemy zachęcać do podejmowania oddolnych inicjatyw i działań, by na Ziemi żyło nam się mądrzej, świadomiej i lepiej. Spróbujemy wspólnie, małymi krokami rozpocząć ratowanie przyszłości naszej i naszych dzieci - zapewniają organizatorzy.