Długie Ogrody jako atrakcyjne przedłużenie Drogi Królewskiej
Rusza pierwszy etap prac nad nowym zagospodarowaniem ul. Długie Ogrody. Przestrzeni tej, rozciągającej się między Mostem Stągiewnym a Bramą Żuławską (wraz z dominującą nad nią estakadą) zdecydowanie potrzebne są zmiany. Nie tylko po to, by Długie Ogrody stały się naturalnym przedłużeniem Drogi Królewskiej, ale także, by były atrakcyjne dla mieszkańców i innych użytkowników.
300 lat temu pierwszy krzew kawowca w Europie wyhodował gdańszczanin
Ulotki na Długich Ogrodach
W czwartek, 2 listopada, przy Długich Ogrodach pojawił się mobilny punkt informacyjny. Działające w nim osoby przez cały dzień zachęcały przechodniów do zaangażowania się w najbliższe wydarzenie związane z projektowaniem przyszłości ulicy:
- spotkanie otwarte “Kontekst dzielnicy”, w czwartek, 9 listopada, o godz. 17 w Zespole Szkół Ekonomiczno - Handlowych, przy ul. Seredyńskiego 1A.
- Staramy się jak najszerzej informować i zapraszać mieszkańców do udziału w kształtowaniu przyszłości Nowych Ogrodów, stąd to wyjście między ludzi, na ulicę, pierwsze rozmowy i rozdawanie ulotek - tłumaczy Martyna Nagórska z Fundacji RC, koordynatorka warsztatów projektowych dla mieszkańców realizowanych we współpracy z Biurem Architekta Miasta. - We wszystkich zebranych dziś głosach wybrzmiało, że mieszkańcy chcą zielonych Ogrodów zamiast parkingu. Przy czym jedne osoby radykalnie chciały całkowitej likwidacji miejsc postojowych, inne były skłonne część pozostawić.
Koordynatorka zaznacza, że możliwości wypowiedzenia swoich potrzeb i oczekiwań zmian będzie wiele podczas planowanych warsztatów.
Spotkania wokół przekształcenia Długich Ogrodów - program
Oprócz wspomnianych już najbliższych dwóch spotkań zaplanowano jeszcze:
- 16 listopada, czwartek, godz. 17 - drugie spotkanie otwarte “Potrzeby i oczekiwania uczestników”;
- 23 listopada, czwartek, godz. 17 - trzecie spotkanie otwarte “Dziedzictwo / Tożsamość”
- 2 grudnia, sobota, godz. 12 - Seniorzy w Śródmieściu / Okrągły Stół Senioralny
- 7 grudnia, czwartek, godz. 17 - spotkanie podsumowujące - Okrągły Stół + Młodzieżowy Okrągły Stół.
Wszystkie wydarzenia, poza okrągłym stołem senioralnym, odbędą się w Zespole Szkół Ekonomiczno - Handlowych, przy ul. Seredyńskiego 1A.
Tylko dla młodych, tylko dla seniorów
- Stół młodzieżowy to coś, czego dotąd nie było w warsztatach z mieszkańcami w Gdańsku. W tym samym czasie gdy odbywać się będzie ogólne spotkanie podsumowujące, młodzi (np. studenci sąsiadującej z Długimi Ogrodami Akademii Muzycznej i uczniowie Szkół Ekonomiczno - Handlowych) będą w odrębnej sali mówić o tym, czego im w tej przestrzeni brakuje, jakie mają wobec niej oczekiwania - mówi Martyna Nagórska. - Moderatorką tego spotkania będzie Aleksandra Lehmann, psycholożka pracująca z młodymi ludźmi.
Maximilian Kieturakis, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Śródmieście zaproponował, by ze względu na specyfikę Śródmieścia, zorganizować także osobny okrągły stół dla seniorów. I tak też się stało.
Potrzeby mieszkańców to fundament zmian
Jak podkreślali prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i architekt miasta - prof. Piotr Lorens, ogłaszając początek procesu zmian wokół Długich Ogrodów - ustalenie koncepcji nowego zagospodarowania przestrzeni z mieszkańcami i interesariuszami to fundament realizacji następujących etapów przedsięwzięcia. A będą nimi:
- Przygotowanie i przeprowadzenie konkursu na koncepcję rewaloryzacji samej ulicy, planowany na rok 2024
- Przygotowanie dokumentacji i rozpoczęcie procesu planistycznego dotyczącego przebudowy węzła Brama Żuławska w połowie 2024 roku przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska
- Zagospodarowanie terenów wolnych będących w gestii gminy
- Rozważanie wprowadzenia funkcji kulturalnych i wystawienniczych na działce należącej do gminy (w sąsiedztwie Bramy Żuławskiej).
Długie Ogrody, Elbląska i okolice Bramy Żuławskiej przejdą gruntowną przemianę
Gdańskie Warsztaty Projektowe “Długie Ogrody. Przedłużenie Drogi Królewskiej” realizowane są w ramach projektu DecydujMY Fundacji RC, którego celem jest zwiększenie świadomości i wiedzy młodzieży oraz dorosłych mieszkańców Gdańska na temat szerokich możliwości partycypacji obywatelskiej i korzyści z nich wynikających.
Partnerem warsztatów jest Rada Dzielnicy Śródmieście.