Na konsultacyjnym stole, pod czerwonym, widocznym z daleka namiotem z herbem Gdańska, rozłożona jest pokaźnych rozmiarów ortofotomapa, a właściwie model ukształtowania terenu przyszłego parku o powierzchni 77,7 ha i jego okolic.
- Wysokości są trochę przeskalowane, ale chcieliśmy w ten sposób pokazać, że teren jest mocno zróżnicowany wysokościowo, że nie wszystkie przestrzenie przyszłego parku da się w jakiś sposób zagospodarować, że trzeba wybrać takie, które są w miarę płaskie i da się na nich coś zrobić - tłumaczy Dawid Pesta z gdańskiej pracowni architektoniczno-projektowej A2P2, która odpowiada za przygotowanie koncepcji urbanistycznej Parku Południowego i prowadzi także etap konsultacyjny. - Frekwencja w punktach konsultacyjnych jest świetna! Na każdym dyżurze przychodzi do nas 30, 40 osób, także we wcześniejszych godzinach.
Architekt zaznacza, że pomysły mieszkańców są zazwyczaj podobne i racjonalne. Poza tym park ma być jak najbardziej naturalny, a drzew ma być tak dużo, jak tylko się da. Uczestnicy konsultacji raczej rzucają hasło, że warto zrobić “to i to”, bez wskazywania konkretnego miejsca. Co ważne, głos zabierają gdańszczanki i gdańszczanie w każdymi wieku. Także dzieci, które dopiero nauczyły się mówić.
Przykładowe pomysły zgłoszone dotąd przez mieszkańców:
- skateparki i inne urządzenia służące młodzieży do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu
- pozostanie przy obecnej sieci ścieżek - wystarczy ucywilizować istniejące przedepty, a jeżeli już potrzebne będą nowe, to o nawierzchni mineralnej. Wyjątkiem są przedepty na wzniesieniach, które rozmywa deszcz - tu należy pomyśleć o bardziej solidnej nawierzchni.
- postulat oddzielenia ruchu rowerowego od pieszego na ścieżkach, na których jest duże natężenie spacerowiczów i cyklistów
- nasadzenia nowych drzew, w tym także nowych drzew owocowych, które już teraz, jako pozostałości po starych sadach dają zdrowe niepryskane owoce
- podcięcie niskich gałęzi w miejscach, gdzie drzewa rosną gęsto, by była przezierność przez park (dla poczucia bezpieczeństwa)
- wykonanie drewnianych kładek nad miejscami mocno zarośniętych niską zielenią
- przerzucenie pomostów nad zbiornikami
- połączenie Parku Południowego za pomocą tras dla pieszych z Parkiem Oruńskim i Kozaczą Górą
- utworzenie polany piknikowej (najczęstsze wskazanie to teren między zbiornikami retencyjnymi Świętokrzyska I i II)
- toalety i zaplecze gastronomiczne
W ten weekend odbędą się OSTATNIE DYŻURY PUNKTÓW KONSULTACYJNYCH:
16 października, sobota
- 10:00-13:00 - skrzyżowanie ul. Przywidzkiej i ul. Czermińskiego
- 14:00-17:00 - zbiornik Świętokrzyska II (przy mostku nad potokiem)
17 października, niedziela
- 10:00-13:00 - skrzyżowanie ul. Kolorowej i ul. Srebrnej
- 14:00-17:00 - skrzyżowanie ul. Płockiej i ul. Koszalińskiej
Uwaga!
W środę, 20 października, w godz. 15.00-18.00 “odrobiony” zostanie jeszcze dyżur punktu przy ul. Wielkopolskiej naprzeciwko Biedronki (6 października z przyczyn niezależnych trzeba było go odwołać).
Koniec pracy punktów, nie oznacza jeszcze końca możliwości zabrania głosu - w listopadzie na terenie przyszłego parku odbędą się trzy spacery krajoznawcze, podczas których także będzie można przekazać swoje parkowe propozycje.
- w sobotę 6.11 od godz. 11:00 odbędzie się wędrówka szlakiem czerwonym i od godz. 13:00 szlakiem niebieski
- w niedzielę 7.11 od godz. 11 ruszy spacer szlakiem żółtym
Najnowszych informacji zawsze warto szukać na stronie internetowej Parku Południowego i jego profilu na Fb.