Oddana do użytku w 2015 r. linia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej otworzyła komunikacyjnie Trójmiasto w kierunku zachodnim, teraz czas na kolejny etap - PKM ma docierać do południowych dzielnic Gdańska.
PKM Południe, nowa linia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, pobiegnie od przystanku SKM Gdańsk-Śródmieście do Kowali.
Jak powinny wyglądać przystanki nowej linii PKM Południe i co zrobić, aby kolej pasażerska była jak najbardziej przyjazna środowisku i mieszkańcom? PKM podczas spotkań chce poznać opinię mieszkańców i zebrać sugestie w celu dopasowania infrastruktury kolejowej do oczekiwań społecznych.
- Projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej od samego początku realizowany jest w sposób transparentny, otwarty na potrzeby mieszkańców, którzy są jego bezpośrednimi beneficjentami - zapewnia dyrekcja PKM. - Dzięki temu podczas I etapu PKM w latach 2010-2015 udało nam się realizować trudne społecznie prace (takie jak wyburzenia budynków i wycinki drzew) praktycznie bez protestów, a często przy poparciu mieszkańców czekających na nową linię kolejową, ułatwiającą im codzienne podróże do pracy, szkoły, itd. Tak samo transparentnie podchodzimy do naszego nowego projektu PKM Południe, którego założenia również chcemy szczegółowo zaprezentować mieszkańcom terenów, przez które ma przebiegać nowa trasa kolejowa (miasto Gdańsk, miasto i gmina Pruszcz Gdański, gmina Kolbudy i gmina Żukowo).
Planowane są trzy serie spotkań informacyjnych:
- w kwietniu 2022 r. (04.04 – 08.04.2022)
- w czerwcu 2022 r.
- we wrześniu 2022 r.
W każdym ze spotkań można będzie wziąć udział osobiście (ze względu na ograniczoną pojemność sali obowiązują wcześniejsze zapisy) lub śledzić ją na żywo w Internecie dzięki transmisji online (na kanale YouTube PKM).
W Gdańsku spotkania odbędą się 4 i 5 kwietnia 2022 r.
- 4 kwietnia 2022 r., godz. 17:00
Hotel Zatoka, Trakt św. Wojciecha 149, Gdańsk
(dla mieszkańców dzielnic Orunia-Św. Wojciech-Lipce, Orunia Górna-Gdańsk Południe i Chełm)
Zgłoś chęć uczestnictwa w spotkaniu bezpośrednim.
Link do transmisji online (zostanie aktywowany w dniu spotkania)
- 5 kwietnia 2022 r., godz. 17:00
Hotel Platan, ul. Niepołomicka 36, Gdańsk
(dla mieszkańców dzielnicy Ujeścisko – Łostowice i miejscowości Kowale)
Zgłoś chęć uczestnictwa w spotkaniu bezpośrednim.
Link do transmisji online (zostanie aktywowany w dniu spotkania)
Jak zaplanowana jest budowa?
W ramach przygotowywanego w latach 2021-2023 Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dla tej inwestycji analizowane będą następujące odcinki tej inwestycji:
- Odcinek 1 – budowa/przedłużenie linii kolejowej o długości ok. 4 km od przystanku SKM Gdańsk Śródmieście w kierunku południowych dzielnic Gdańska do pętli Łostowice – Świętokrzyska, wraz z rozbudową funkcji przesiadkowych istniejącego tam węzła integracyjnego.
- Odcinek 2 – budowa (przedłużenie odcinka 1) nowej linii kolejowej o długości ok. 3,5 km od węzła integracyjnego Gdańsk Łostowice – Świętokrzyska w kierunku zachodniej obwodnicy Trójmiasta do węzła integracyjnego Kowale wraz z budową tego węzła.
- Odcinek 3 – budowa nowej linii kolejowej o długości ok. 6-7 km (zależnie od ostatecznego przebiegu i trasowania linii kolejowej) od węzła integracyjnego Kowale do włączenia w istniejącą linię kolejową nr 229, pomiędzy Straszynem i Goszynem.
- Odcinek 4 – modernizacja istniejącej linii kolejowej nr 229 na odcinku Stara Piła – Pruszcz Gdański o długości ok. 25 km.
- Odcinek 5 – budowa nowej linii kolejowej o długości ok. 7 km (zależnie od ostatecznego przebiegu i trasowania linii kolejowej) od węzła integracyjnego Kowale do włączenia w linię kolejową nr 248 (PKM), pomiędzy przystankami Gdańsk Jasień i Gdańsk Kiełpinek.