Festiwal Czyste Miasto Gdańsk

1 lipca, w sobotę lipca, na Targu Węglowym, zorganizowano festiwal Czyste Miasto Gdańsk. Dzieci mogły wziąć udział w różnych grach, zabawach i zajęciach plastycznych, a dorośli - zdobyć wiedzę i porady związane z codziennymi ekologicznymi nawykami. Co najbardziej ich interesowało?
01.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu kilkanaście czerwonych jabłek z logo Czyste Miasto Gdańsk
Jak żyć ekologicznie w naszym mieście? Porady podczas festiwalu Czyste Miasto Gdańsk
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Festiwal Czyste Miasto Gdańsk było ekologicznym wydarzeniem plenerowym z udziałem jednostek miejskich oraz zaproszonych gości realizujących działania, projekty i kampanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego, zrównoważonego rozwoju, gospodarki obiegu zamkniętego, gospodarowania odpadami komunalnymi, jak i aktywnego i zdrowego stylu życia w idei less waste - w tym znane sklepy i hotel. Zorganizowano dziesiątki różnorodnych atrakcji dla młodszych i starszych, w formie warsztatów, quizów, zabaw i prezentacji. Wydarzenie otworzyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Jakie atrakcje przygotowano na festiwalu Czyste Miasto Gdańsk?

Była m.in. ścieżka edukacyjna - od powstania odpadu do jego ponownego zagospodarowania, był kontener edukacyjny z prezentacją procesu recyklingu odpadów plastikowych na przykładzie nakrętek. Z tego kontenera można było wyjść z wyprodukowaną własnoręcznie doniczką lub linijką. Zorganizowano także warsztaty ekologiczne pod hasłem „Wejdź do rury” - związane z działalnością Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo - Kanalizacyjnej, w tym np. koło wiedzy o GIWK i interaktywna makieta obrazująca obieg wody w systemie „od ujęcia wody, przez użytkowników i oczyszczalnię ścieków, do Morza Bałtyckiego”. Można było zajrzeć do mobilnego laboratorium - samochodu specjalistycznego Straży Miejskiej. Działał też punkt informacyjny dotyczący dotacji dla mieszkańców Gdańska na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła, gdzie dyżurowali przedstawiciele Biura Energetyki Urzędu Miejskiego.

na zdjęciu biały samochód ciężarowy typu śmieciarka, przed nim stoi w kolejce kilkanaście osób
Najmłodszych gdańszczan szczególnie interesowała w sobotę śmieciarka, to jak działa, i jak się ją prowadzi
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Występy i pogadanki na scenie

Na Targu Węglowym stanęła też scena, na której odbywały się występy artystyczne, jak również pogadanki na temat ekologicznego stylu życia. Był więc m.in. występ Miejskiego Teatru Miniatura i spektakl edukacyjny dla dzieci "Kierunek Ziemia", był wykład o niemarnowaniu jedzenia, a także pokaz kulinarny - gotowanie na żywo "less waste". Była też prelekcja o zrównoważonej modzie i upcyklingu odzieży - zarówno domowej jak i korporacyjnej. A na koniec - finał konkursu GDAŃSKI EKODOM 2023.

na scenie laureaci
Finaliści konkursu Gdański EKODOM 2023
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Prawa drzew w mieście zostaną spisane. Ruszyły prace nad Gdańską Kartą dla Drzew

O co pytali mieszkańcy?

Przy stanowisku miejskiej jednostki Gdańskie Usługi Komunalne, która odbiera odpady z kilku gdańskich dzielnic, "dyżurowała" ogromna śmieciarka, którą na co dzień można zobaczyć na ulicach naszego miasta. Każdy mógł usiąść za kierownicą, zrobić pamiątkowe zdjęcie, ale zobaczyć też, w jaki sposób zakłada się pojemnik ze śmieciami, w jaki sposób się je wysypuje, itp.

- Można też porozmawiać o segregacji śmieci. Niektórzy mieszkańcy wciąż mają wątpliwości co do niektórych odpadów, np. gdzie wyrzucić zużytą gąbkę do naczyń albo płyty CD czy opakowanie po gumie - przyznaje Paulina Cieraszko z Gdańskich Usług Komunalnych. - Padło też pytanie o to, jak zabezpieczyć pojemniki na odpady przed dzikami.

na zdjęciu kilak namiotów festynowych, stoliki, stoiska, część osób przechodzi, niektórzy siedzą
Dziesiątki atrakcji, dla młodszych i starszych, przygotowano na Targu Węglowym w ramach festiwalu Czyste Miasto Gdańsk
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W namiocie Portu Czystej Energii (inwestycji realizowanej w sąsiedztwie wysypiska śmieci na Szadółkach), który będzie jednocześnie i spalarnią śmieci i elektrociepłownią, można było porozmawiać o tym, jak zaradzić zmianom klimatu, co każdy może zrobić, o tym, co powinny robić w tym zakresie przedsiębiorstwa, ale i miasta.

- Były też pytania o naszą inwestycję, o to, jakie odpady będziemy przekształcać. Opowiadam też o tym, że ze śmieci będą produkowane ciepło i energia elektryczna, i będą to tzw. produkty zielone - zaznacza Dorota Tanaś - Michalak z Portu Czystej Energii.

Okazuje się, że mieszkańcy żyjący w dzielnicach oddalonych od tej inwestycji, jak Zaspa czy Przymorze, niewiele, a czasem i wcale o niej nie wiedzą. Dużą wiedzę o niej mają z kolei mieszkańcy południowych dzielnic Gdańska.

Gdańskie plaże dostępne dla wszystkich

Przy stanowisku miejskiej spółki Gdańskie Wody organizowano w sobotę... szybkie kursy budowy mini ogrodów deszczowych. Na miejscu przygotowane były niewielkie słoiczki, a także kamyczki, ziemia i piasek, oraz rośliny- trawy i mięta pieprzowa.

- Piasek tworzy warstwę filtrującą, a ziemia użyźnia - tłumaczyła jedna z wolontariuszek.

Mieszkańcy pytali z kolei, jak zrobić większy ogród deszczowy, np. u siebie na działce czy w przydomowych ogródku.

Jak kupować ekologicznie?

Na sobotnim festiwalu swoje stanowiska miały też prywatne firmy, w tym "Ziemiosfera", która jest sklepem tzw. zero waste. Znajduje się we Wrzeszczu. Sprzedawane są w nim głównie produkty na wagę. Są one zazwyczaj bez opakowań, i są to zarówno kosmetyki, jak i żywność.

- Jeżeli już któryś produkt ma opakowanie, to jest ono papierowe lub szklane, a nie plastikowe - aby unikać zanieczyszczania plastikiem. Używamy też słoików " z drugiej ręki", które mogą przynieść klienci. W naszym sklepie chodzi o to, by kupować tyle, ile się potrzebuje. Dlatego nie ma gotowych opakowań. Klienci przychodzą z własnym opakowaniem - wyjaśniała Patrycja Leonard - Pawluk. - Przy naszym festiwalowym stoisku dużym zainteresowaniem cieszyły się maszynki do golenia, wielokrotnego użytku, które mogą z powodzeniem zastąpić jednorazówki. Było też sporo pytań o higienę okresu, o to czym zastąpić np. podpaski czy tampony, bo zużywa się ich ogromną ilość.

 

TV

100-lecie ulicy Krętej