Jak wybrać odpowiedni dla siebie wolontariat? „Wolo Strefa Wiedzy” radzi

Kończy się beztroski czas wakacji i urlopów. Wraz z powrotem do szkół i pracy wiele osób rozważa podjęcie pracy dodatkowej – bezpłatnej, na rzecz innych osób i społeczeństwa, czyli wolontariatu. Jak wybrać idealny dla siebie wolontariat spośród tysięcy możliwości, tak by był spełnieniem, a nie udręką? Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku podpowiada.
29.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trzy osoby w zielonych koszulkach z napisem volunteer  stoją tyłem do aparatu i obserwują zabawę seniorów podczas pikniku i parady seniorów w Gdańsku.
Wolontariusze podczas tegorocznej Parady i Pikniku Seniorów w Gdańsku
Fot. GCWG

„Wolo Strefa Wiedzy” to nowy program Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, które od 30 lat realizuje projekty kładące nacisk na aktywizację społeczności lokalnych oraz projekty mające na celu zmianę postrzegania wolontariatu i wolontariuszy z działań na rzecz pomocy społecznej w świadomą postawę obywatelską.

„Wolo Strefę Wiedzy”, która wystartowała w drugiej połowie sierpnia b. r., można znaleźć na stronie wolontariatgdansk.pl.

- Zaczynamy od podstaw: Czym jest wolontariat? Wolontariat to nie tylko pomaganie innym, to także rozwój, nowe przyjaźnie i satysfakcja z tworzenia czegoś dobrego! – informuje RCWG i w pierwszym odcinku strefy wiedzy podrzuca garść najważniejszych informacji, jak definicja wolontariatu (nie każda bezpłatna praca pod nią podlega), rodzaje i obszary wolontariatu oraz korzyści z niego płynące.

Pożegnanie z Europejską Stolicą Wolontariatu w Gdańsku. “Na pewno będzie ciąg dalszy”

Wolontariat idealny

W drugim, właśnie opublikowanym odcinku „Wolo Strefy Wiedzy”, dowiadujemy się, jak wybrać odpowiedni dla siebie wolontariat.

- Wybór idealnego wolontariatu to kluczowy krok, który pozwoli Ci w pełni czerpać radość i satysfakcję z działania. Wymaga on refleksji nad własnymi potrzebami, możliwościami i celami. Dzięki temu będziesz mógł znaleźć miejsce, w którym Twoje zaangażowanie przyniesie najwięcej korzyści zarówno Tobie, jak i tym, którym pomagamy.

Czemu to takie ważne? Bo źle dobrana forma wolontariatu może sprawić, że będzie on dla wolontariusza frustrującą udręką, która szybko zniechęci do tej formy aktywności.

Krok pierwszy: zainteresowania

Zastanów się, w jakim obszarze czujesz się najlepiej. Czy preferujesz pracę z ludźmi, zwierzętami, czy może bardziej interesuje Cię ochrona środowiska lub działania edukacyjne? A może wolisz działać online, gdzie możesz wspierać organizacje poprzez e-wolontariat? Wybór obszaru zgodnego z Twoimi zainteresowaniami sprawi, że wolontariat będzie dla Ciebie przyjemnością, a efekty Twojego działania będą jeszcze bardziej satysfakcjonujące.

Krok drugi: czas

Określ realistycznie, ile czasu możesz poświęcić na wolontariat. Czy możesz zaangażować się na kilka godzin w tygodniu, czy raczej wolisz działać w formie akcyjnej, gdy masz więcej wolnego czasu? Zastanów się, czy jesteś w stanie poświęcić na wolontariat kilka godzin miesięcznie, czy może preferujesz długoterminowe zaangażowanie. To pozwoli Ci znaleźć ofertę, która nie będzie kolidować z innymi obowiązkami i umożliwi pełne zaangażowanie w wybrane działania.

Krok trzeci: lokalizacja

Przy wyborze oferty wolontariatu ważne jest również rozważenie lokalizacji. Zastanów się, czy wolisz działać lokalnie, wspierając organizacje w swojej okolicy, czy może interesuje Cię wolontariat zagraniczny, który pozwoli Ci na zdobycie nowych doświadczeń kulturowych. Alternatywnie, możesz rozważyć wolontariat zdalny, który umożliwia zaangażowanie się w projekty bez konieczności opuszczania domu. Wybór odpowiedniej lokalizacji pozwoli Ci dostosować swoje zaangażowanie do stylu życia i preferencji.

Krok czwarty: umiejętności

Zastanów się, jakie umiejętności możesz wykorzystać lub rozwijać podczas wolontariatu. Pomyśl, w czym jesteś dobry, co sprawia Ci przyjemność, ale także co chciałbyś poprawić lub czego nowego nauczyć się. Może posiadasz umiejętności organizacyjne, edukacyjne, techniczne lub językowe, które mogłyby być przydatne dla organizatora wolontariatu? Wolontariat to doskonała okazja do doskonalenia swoich umiejętności, a także nauki nowych rzeczy, które mogą być przydatne w życiu zawodowym i prywatnym.

Dzięki powyższym poradom wszyscy zainteresowani wolontariatem powinni bez trudu dobrać optymalną dla siebie formę. A wtedy już z górki – wystarczy wejść w zakładkę „oferty” i wybierać!

Grafika z napisem: jak wybrać ofertę wolontariatu , na której widoczne jest zdjęcie mosiężnej figurki lwa.
Jak wybrać ofertę wolontariatu?
Źródło: GCWG

 

 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza