Konstytucja 3 Maja została uchwalona 3 maja 1791 roku, czyli 231 lat temu. Była pierwszym w Europie i drugim na świecie - po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku - tego typu spisanym dokumentem regulującym porządek prawny w państwie.
Ustawa rządowa - tak ją wtedy nazywano - przekształcała Rzeczypospolitą Obojga Narodów w monarchię konstytucyjną i wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Ograniczała znacząco demokrację szlachecką, zrównywała politycznie mieszczan i szlachtę, a także zapewniała chłopom ochronę państwa. Znosiła też formalnie liberum veto. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.
KWIATY POD POMNIKIEM KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO, zobacz zdjęcia
Uroczystości związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w Gdańsku już o godz. 10.00, gdy gdańscy samorządowcy, m.in. Alan Aleksandrowicz, z-ca Prezydent Gdańska oraz Agnieszka Owczarczak, Przewodnicząca Rady Miasta, złożyli kwiaty pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym.
Czytaj także: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało-Czerwona góruje nad Gdańskiem
UROCZYSTA ZMIANA WARTY - zobacz zdjęcia
O godzinie 11.45 Konfraternia Dzwonników kościoła św. Katarzyny wprowadziła ręcznie w ruch serca dzwonów i przez 15 minut ich dźwięk rozbrzmiewał nad Gdańskiem. Jednym z instrumentów był ważący 2,4 tony dzwon o nazwie „Pokój i Pojednanie”, poświęcony osobiście przez papieża Jana Pawła II w 1987 roku. To drugi pod względem wielkości instrument z zespołu carillonów kościoła św. Katarzyny.
ZOBACZ FILM Z UROCZYSTOŚCI
Z wieży kościoła św. Katarzyny świętowanie dźwiękiem dzwonów przeniosło się do Ratusza Głównego Miasta. Tam godzinie 13.00 wysłuchaliśmy koncertu carillonów i trąbek. Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska, wraz z Pawłem Huliszem i Emilem Miszkiem, trębaczami z zespołu Tubicinatores Gedanenses, wykonali utwory polskie i patriotyczne, m.in. Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki.
Kolejny punktem obchodów była uroczysta historyczna zmiana warty. Wydarzenie odbyło się o godz. 15.00 pomiędzy Wieżą Więzienną a Złotą Bramą, a o jej historyczny charakter zadbało - jak co roku - Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk.
Członkowie stowarzyszenia wyglądali niezwykle barwnie w strojach z epoki, a ich pokaz był okazją do przeżycia lekcji historii na żywo. Można było zobaczyć, jak wyglądała wojskowa musztra w XVIII wieku, jakie mundury nosili wówczas żołnierze i z jakiej broni strzelali.
Następnie zebrani wokół goście przeszli ul. Długą pod Dwór Artusa, gdzie o godz. 15.30 rozpoczęła się inscenizacja przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi I Rzeczpospolitej. Uroczystość poprowadził Krzysztof Kucharski z Muzeum Gdańska.
Rekonstruktorzy, również w strojach z epoki, złożyli przysięgę na podstawie oryginalnego tekstu, którego tradycja sięga drugiej połowy XVII wieku. W XVII i XVIII wieku, by zostać obywatelem Gdańska, z czym wiązały się większe przywileje, należało złożyć przysięgę na wierność królowi i Rzeczypospolitej. Inną przysięgę składali mieszczanie, którzy mieszkali już w Gdańsku, a inną osoby, które dopiero do miasta przyjechały.
W nawiązaniu do tej gdańskiej tradycji, słowa przysięgi powtarzali także zgromadzeni na wydarzeniu goście - gdańszczanie i turyści.
MIESZCZANIE SKŁADAJĄ PRZYSIĘGĘ KRÓLOWI - zobacz zdjęcia
Na zakończenie inscenizacji przygotowano także pokaz historycznej mody oraz wspólne zdjęcie.