• Start
  • Wiadomości
  • 231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zobacz film i zdjęcia

Zobacz, jak w Gdańsku świętowano 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Film i zdjęcia

Z okazji obchodów święta Konstytucji 3 Maja gdańscy samorządowcy złożyli kwiaty pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego, rozdzwoniły się dzwony kościoła św. Katarzyny, a z Ratusza Głównego Miasta zabrzmiał carillonowy koncert. Tradycyjnie też odbyły się historyczne inscenizacje: zmiana warty pod Wieżą Więzienną i przysięga mieszczan na wierność królowi I Rzeczpospolitej. Zobacz relację z wydarzeń.
03.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańscy samorządowcy świętują rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja
Gdańscy samorządowcy świętują rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Konstytucja 3 Maja została uchwalona 3 maja 1791 roku, czyli 231 lat temu. Była pierwszym w Europie i drugim na świecie - po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku - tego typu spisanym dokumentem regulującym porządek prawny w państwie.

Ustawa rządowa - tak ją wtedy nazywano - przekształcała Rzeczypospolitą Obojga Narodów w monarchię konstytucyjną i wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Ograniczała znacząco demokrację szlachecką, zrównywała politycznie mieszczan i szlachtę, a także zapewniała chłopom ochronę państwa. Znosiła też formalnie liberum veto. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm. 

KWIATY POD POMNIKIEM KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO, zobacz zdjęcia

 

Uroczystości związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w Gdańsku już o godz. 10.00, gdy gdańscy samorządowcy, m.in. Alan Aleksandrowicz, z-ca Prezydent Gdańska oraz Agnieszka Owczarczak, Przewodnicząca Rady Miasta, złożyli kwiaty pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym.

Czytaj także: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało-Czerwona góruje nad Gdańskiem

UROCZYSTA ZMIANA WARTY - zobacz zdjęcia

 

O godzinie 11.45 Konfraternia Dzwonników kościoła św. Katarzyny wprowadziła ręcznie w ruch serca dzwonów i przez 15 minut ich dźwięk rozbrzmiewał nad Gdańskiem. Jednym z instrumentów był ważący 2,4 tony dzwon o nazwie „Pokój i Pojednanie”, poświęcony osobiście przez papieża Jana Pawła II w 1987 roku. To drugi pod względem wielkości instrument z zespołu carillonów kościoła św. Katarzyny.

ZOBACZ FILM Z UROCZYSTOŚCI

 

Z wieży kościoła św. Katarzyny świętowanie dźwiękiem dzwonów przeniosło się do Ratusza Głównego Miasta. Tam godzinie 13.00 wysłuchaliśmy koncertu carillonów i trąbek. Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska, wraz z Pawłem Huliszem i Emilem Miszkiem, trębaczami z zespołu Tubicinatores Gedanenses, wykonali utwory polskie i patriotyczne, m.in. Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki.

Kolejny punktem obchodów była uroczysta historyczna zmiana warty. Wydarzenie odbyło się o godz. 15.00 pomiędzy Wieżą Więzienną a Złotą Bramą, a o jej historyczny charakter zadbało - jak co roku - Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk.

O uroczystą zmiana warty zadbali członkowie Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk
O uroczystą zmiana warty zadbali członkowie Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Członkowie stowarzyszenia wyglądali niezwykle barwnie w strojach z epoki, a ich pokaz był okazją do przeżycia lekcji historii na żywo. Można było zobaczyć, jak wyglądała wojskowa musztra w XVIII wieku, jakie mundury nosili wówczas żołnierze i z jakiej broni strzelali.

Następnie zebrani wokół goście przeszli ul. Długą pod Dwór Artusa, gdzie o godz. 15.30 rozpoczęła się inscenizacja przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi I Rzeczpospolitej. Uroczystość poprowadził Krzysztof Kucharski z Muzeum Gdańska.

Tłumny przemarsz ulicą Długą pod Dwór Artusa, aby złożyć przysięgę na wierność królowi. Współczesnych mieszczan prowadziła grupa rekonstruktorów ze Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk
Przemarsz ulicą Długą pod Dwór Artusa, aby złożyć przysięgę na wierność królowi
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Rekonstruktorzy, również w strojach z epoki, złożyli przysięgę na podstawie oryginalnego tekstu, którego tradycja sięga drugiej połowy XVII wieku. W XVII i XVIII wieku, by zostać obywatelem Gdańska, z czym wiązały się większe przywileje, należało złożyć przysięgę na wierność królowi i Rzeczypospolitej. Inną przysięgę składali mieszczanie, którzy mieszkali już w Gdańsku, a inną osoby, które dopiero do miasta przyjechały.

W nawiązaniu do tej gdańskiej tradycji, słowa przysięgi powtarzali także zgromadzeni na wydarzeniu goście - gdańszczanie i turyści.

MIESZCZANIE SKŁADAJĄ PRZYSIĘGĘ KRÓLOWI - zobacz zdjęcia

 

Na zakończenie inscenizacji przygotowano także pokaz historycznej mody oraz wspólne zdjęcie.

Inscenizacja przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi i Rzeczypospolitej pod Dworem Artusa
Inscenizacja przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi i Rzeczypospolitej pod Dworem Artusa
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

TV

W olimpijskim klimacie