• Start
  • Wiadomości
  • “Jak się tu znaleźliśmy” - opowieści mieszkańców, którzy przybyli do Gdańska z różnych stron

“Jak się tu znaleźliśmy” - opowieści mieszkańców, którzy przybyli do Gdańska z różnych stron

W “Jak się tu znaleźliśmy” Agnieszka Kochanowska przedstawia wielokulturową tradycję Gdańska. Przyjmując perspektywę dziecka, wyjaśnia różnice pomiędzy mniejszością narodową a etniczną, szuka korzeni, wyjaśnia motywy migracji. Premierowe performatywne czytanie książki w reż. Magdaleny Miklasz, odbędzie się w piątek, 26 listopada, o godz. 18, w Gdańskim Teatrze Miniatura. W najbliższą niedzielę, godz. 12.30, można wybrać się na wspólny spacer edukacyjny, którego inspiracją będzie książka.
26.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
“Jak się tu znaleźliśmy” Agnieszka Kochanowska. Opowieść litewskiej dziewczynki
“Jak się tu znaleźliśmy” Agnieszka Kochanowska. Opowieść litewskiej dziewczynki
mat. GTM

 

W nadmorskim i kupieckim mieście z tysiącletnią tradycją jakim jest Gdańsk, od zawsze pojawiali się ludzie szukający lepszego życia. Czasem byli to marzyciele ciekawi świata, niespokojne duchy, a czasem uciekinierzy, wygnańcy z innych miejsc, prześladowani z powodów religijnych czy politycznych. W Gdańsku znaleźli spokój i dom. O nich jest ta książka. 

- Piszę o mniejszościach narodowych, czyli grupach żyjących na terenie Polski już ponad 100 lat - mówi Agnieszka Kochanowska, autorka książki, kierowniczka literacka Gdańskiego Teatru Miniatura. - Chciałam przypomnieć, jak to się stało, że trafili do Trójmiasta, do Gdańska.


“Jak się tu znaleźliśmy” Agnieszka Kochanowska
“Jak się tu znaleźliśmy” Agnieszka Kochanowska
fot. GTM

 

Ich losy autorka przytacza przyjmując perspektywę dziecka.

- To sześć monologów postaci opowiadających o tym, jak trafiły do Gdańska - tłumaczy Agnieszka Kochanowska. - Historię Władka zaczerpnęłam z książki Anny Sobeckiej, pozostali bohaterowie są fikcyjni, a ich opowieści skompilowane z różnych motywów i opowieści. Chciałam stworzyć jak najbardziej uniwersalne historie.  

W ten sposób autorka opisała sześć, z mieszkających w Gdańsku ośmiu, grup mniejszości. Są wśród nich: żydowska, niemiecka, litewska, ukraińska, białoruska i tatarska, która jest mniejszością etniczną. Z przedstawicielami tych grup Gdański Teatr Miniatura współpracuje od lat przy realizacji cyklu “Biografie gdańskie”. Autorka przyznaje, że punktem odniesienia były też dla niej dostępne na rynku książki: „Kalejdoskop: spotkania z mniejszościami narodowymi” - zbiór wywiadów przeprowadzonych przez Annę Sobecką, dziennikarkę Radia Gdańsk zajmującą się tym tematem od lat; “Rok 1945” Magdaleny Grzebałkowskiej oraz “Gdańsk - miasto od nowa” Piotra Perkowskiego. 


- Piszę o mniejszościach narodowych, chciałam pokazać ich drogę do Gdańska - mówi Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka Gdańskiego Teatru Miniatura
- Piszę o mniejszościach narodowych, chciałam pokazać ich drogę do Gdańska - mówi Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka Gdańskiego Teatru Miniatura
fot. GTM

 

Agnieszka Kochanowska: - Są tu opowieści o wojnie i powojniu. Powody emigracji mogłyby wydawać się podobne, ale jednak inne są historie osób, które przyjechały zaraz po wojnie z Wilna, a np. Ukraińców w ramach akcji „Wisła”. Wszystkie są jednak w jakiś sposób dramatyczne. 

Książka, pięknie zilustrowana przez Joannę Czaplewską, napisana jest z myślą o dziesięciolatkach i dzieciach starszych. Będzie też dobrym wstępem do rozmowy z dziećmi o problemach, nie zawsze łatwych, ale obecnych w naszym życiu, ostatnio bardzo mocno.  

Agnieszka Kochanowska: - Okres wojny i powojnia był dramatyczny, ale nie opisuję w książce drastycznych scen, chociaż jest tu trochę trudnych emocji, sporo lęku i zmian, na które dzieci nie mają wpływu.

Z treścią książki możemy zapoznać się w piątek, 26 listopada, o godz. 18, podczas premierowego czytania performatywnego w reżyserii Magdaleny Miklasz w Gdańskim Teatrze Miniatura. Zapis spotkania można będzie znaleźć w późniejszym terminie na Youtube. Organizatorzy planują też spacery edukacyjne. - Nie ma zbyt wielu okazji, by o najbliższej historii rozmawiać w szkole, chciałabym żeby ta książka była w tym pomocna - mówi Agnieszka Kochanowska.

Pierwszy spacer edukacyjny rusza w sobotę, 27 listopada, o godz. 12.30. Uczestnikami będą grupy szkolne, a w niedzielę o 12.30 teatr zaprasza rodziny z dziećmi. Wystarczy się zapisać mailowo na adres bilety@teatrminiatura.pl

Książka "Jak się tu znaleźliśmy" Agnieszki Kochanowskiej została wydana w ramach tegorocznej edycji Biografii Gdańskich. Magdalena Miklasz jest aktorką i reżyserką, absolwentką Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie.

 

JAK SIĘ TU ZNALEŹLIŚMY

na podstawie książki Agnieszki Kochanowskiej

  • reżyseria, scenografia i muzyka: Magdalena Miklasz
  • multimedia: Amadeusz Nosal

obsada:

  • Magdalena Bednarek
  • Edyta Janusz-Ehrlich
  • Jakub Ehrlich
  • Jacek Gierczak
  • Jacek Majok
  • Hanna Miśkiewicz
  • Jadwiga Sankowska

dla widzów 9+

wstęp bezpłatny na podstawie zaproszeń do odbioru w kasie.



TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok