W nadmorskim i kupieckim mieście z tysiącletnią tradycją jakim jest Gdańsk, od zawsze pojawiali się ludzie szukający lepszego życia. Czasem byli to marzyciele ciekawi świata, niespokojne duchy, a czasem uciekinierzy, wygnańcy z innych miejsc, prześladowani z powodów religijnych czy politycznych. W Gdańsku znaleźli spokój i dom. O nich jest ta książka.
- Piszę o mniejszościach narodowych, czyli grupach żyjących na terenie Polski już ponad 100 lat - mówi Agnieszka Kochanowska, autorka książki, kierowniczka literacka Gdańskiego Teatru Miniatura. - Chciałam przypomnieć, jak to się stało, że trafili do Trójmiasta, do Gdańska.
Ich losy autorka przytacza przyjmując perspektywę dziecka.
- To sześć monologów postaci opowiadających o tym, jak trafiły do Gdańska - tłumaczy Agnieszka Kochanowska. - Historię Władka zaczerpnęłam z książki Anny Sobeckiej, pozostali bohaterowie są fikcyjni, a ich opowieści skompilowane z różnych motywów i opowieści. Chciałam stworzyć jak najbardziej uniwersalne historie.
W ten sposób autorka opisała sześć, z mieszkających w Gdańsku ośmiu, grup mniejszości. Są wśród nich: żydowska, niemiecka, litewska, ukraińska, białoruska i tatarska, która jest mniejszością etniczną. Z przedstawicielami tych grup Gdański Teatr Miniatura współpracuje od lat przy realizacji cyklu “Biografie gdańskie”. Autorka przyznaje, że punktem odniesienia były też dla niej dostępne na rynku książki: „Kalejdoskop: spotkania z mniejszościami narodowymi” - zbiór wywiadów przeprowadzonych przez Annę Sobecką, dziennikarkę Radia Gdańsk zajmującą się tym tematem od lat; “Rok 1945” Magdaleny Grzebałkowskiej oraz “Gdańsk - miasto od nowa” Piotra Perkowskiego.
Agnieszka Kochanowska: - Są tu opowieści o wojnie i powojniu. Powody emigracji mogłyby wydawać się podobne, ale jednak inne są historie osób, które przyjechały zaraz po wojnie z Wilna, a np. Ukraińców w ramach akcji „Wisła”. Wszystkie są jednak w jakiś sposób dramatyczne.
Książka, pięknie zilustrowana przez Joannę Czaplewską, napisana jest z myślą o dziesięciolatkach i dzieciach starszych. Będzie też dobrym wstępem do rozmowy z dziećmi o problemach, nie zawsze łatwych, ale obecnych w naszym życiu, ostatnio bardzo mocno.
Agnieszka Kochanowska: - Okres wojny i powojnia był dramatyczny, ale nie opisuję w książce drastycznych scen, chociaż jest tu trochę trudnych emocji, sporo lęku i zmian, na które dzieci nie mają wpływu.
Z treścią książki możemy zapoznać się w piątek, 26 listopada, o godz. 18, podczas premierowego czytania performatywnego w reżyserii Magdaleny Miklasz w Gdańskim Teatrze Miniatura. Zapis spotkania można będzie znaleźć w późniejszym terminie na Youtube. Organizatorzy planują też spacery edukacyjne. - Nie ma zbyt wielu okazji, by o najbliższej historii rozmawiać w szkole, chciałabym żeby ta książka była w tym pomocna - mówi Agnieszka Kochanowska.
Pierwszy spacer edukacyjny rusza w sobotę, 27 listopada, o godz. 12.30. Uczestnikami będą grupy szkolne, a w niedzielę o 12.30 teatr zaprasza rodziny z dziećmi. Wystarczy się zapisać mailowo na adres bilety@teatrminiatura.pl
Książka "Jak się tu znaleźliśmy" Agnieszki Kochanowskiej została wydana w ramach tegorocznej edycji Biografii Gdańskich. Magdalena Miklasz jest aktorką i reżyserką, absolwentką Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie.
JAK SIĘ TU ZNALEŹLIŚMY
na podstawie książki Agnieszki Kochanowskiej
- reżyseria, scenografia i muzyka: Magdalena Miklasz
- multimedia: Amadeusz Nosal
obsada:
- Magdalena Bednarek
- Edyta Janusz-Ehrlich
- Jakub Ehrlich
- Jacek Gierczak
- Jacek Majok
- Hanna Miśkiewicz
- Jadwiga Sankowska
dla widzów 9+
wstęp bezpłatny na podstawie zaproszeń do odbioru w kasie.