“Jak się tu znaleźliśmy” - opowieści mieszkańców, którzy przybyli do Gdańska z różnych stron
W “Jak się tu znaleźliśmy” Agnieszka Kochanowska pisze o mniejszościach narodowych, czyli grupach żyjących na terenie Polski już od ponad 100 lat. To książka dla dzieci i o dzieciach, ponieważ jej bohaterami i bohaterkami są właśnie one.
- Są tu opowieści o wojnie i powojniu - opowiadała przy okazji premiery publikacji rok temu autorka. - Powody emigracji mogłyby wydawać się podobne, ale jednak inne są historie osób, które przyjechały zaraz po wojnie z Wilna, a np. Ukraińców w ramach akcji „Wisła”. Wszystkie są jednak w jakiś sposób dramatyczne. Nie ma zbyt wielu okazji, by o najbliższej historii rozmawiać w szkole, chciałabym żeby ta książka była w tym pomocna.
Agnieszka Kochanowska jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku jest kierowniczką literacką i rzeczniczką prasową, dokonuje przekładów, pisze scenariusze.
Joanna Czaplewska, graficzka i ilustratorka: - Jako twórca staram się prowadzić grę z czytelnikiem
Książkę “Jak się tu znaleźliśmy” zaprojektowała ilustratorka i graficzka, Joanna Czaplewska z gdańskiej Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku,
Konkurs Książka Roku Polskiej Sekcji IBB
Konkurs na „Książkę Roku” ustanowiło w 1988 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych - polska sekcja Międzynarodowej Rady do Spraw Książki dla Młodych (w skrócie IBBY) (International Board on Books for Young People), której celem jest promowanie wartościowej literacko i artystycznie książki dla dzieci. Nagradzani są współcześnie żyjący rodzimi twórcy, a konkurs odnosi się wyłącznie do książek opublikowanych w Polsce.
W konkursie, organizowanym co roku, przyznawane są nagrody w 3 kategoriach:
- pisarz (dwie równorzędne nagrody – za książkę dla dzieci i za książkę dla młodzieży, tekst dotąd niepublikowany)
- ilustrator (dwie równorzędne nagrody – za książkę obrazkową oraz za ilustracje i koncepcję graficzną, ilustracje dotąd niepublikowane, tekst może być wznowieniem lub przekładem z języka obcego)
- upowszechnianie czytelnictwa – tu nagrody otrzymują osoby fizyczne lub prawne, działające wyjątkowo aktywnie na rzecz upowszechniania czytelnictwa i promocji książki dla młodego czytelnika.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas uroczystej Gali Polskiej Sekcji IBBY 16 grudnia 2022 w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Warszawie.
Wszystkie nominacje literackie do nagrody literackiej Książka Roku 2022 PS IBBY
Jury literackie w składzie Ewa Gruda, Katarzyna Slany i Joanna Żygowska nominowało do nagrody literackiej Książka Roku 2022 PS IBBY następujących twórców i twórczynie (lista według nazwisk w porządku alfabetycznym):
- Justyna Bednarek, Nasza niegrzeczna mama, Wydawnictwo Wytwórnia
- Agnieszka Kochanowska, Jak się tu znaleźliśmy, Miejski Teatr Miniatura
- Krzysztof Łapiński, Świnia Malwina, Wydawnictwo Agora dla dzieci
- Jarosław Mikołajewski, Drogocenny kamyczek, Wydawnictwo Słowne
- Anna Onichimowska, Listy od Jaśka, Wydawnictwo Tandem
- Zofia Stanecka, Drań, czyli moje życie z jamnikiem, Wydawnictwo Kropka
- Maria Strzelecka za ilustracje i opracowanie graficzne książki Beskid bez kitu. Zima, Wydawnictwo Libra PL
- Marcin Szczygielski, Antosia w bezkresie, Instytut Wydawniczy Latarnik
- Marcin Szczygielski, Jasny gwint, Wydawnictwo Bajka
- Ilona Wiśniewska, Przyjaciel Północy, Wydawnictwo Agora dla dzieci
- Rafał Witek, Zapiski szczęściarza, Wydawnictwo Harper Collins
Więcej informacji o konkursie oraz pozostałych nominacjach na profilu IBBY
Za upowszechnianie czytelnictwa - nominacja dla Justyny Sawickiej
Nominację do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie Książka Roku 2022 otrzymała Justyna Sawicka – specjalistka ds. literackich w dziale literackim Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, pomysłodawczyni i organizatorka cyklu spotkań dla rodzin z dziećmi „Książka w roli głównej”.
“Książka w roli głównej”. Mistrzowie sportu czytają dzieciom w Miniaturze
Nominowany za upowszechnianie czytelnictwa, ciekawy, interdyscyplinarny i międzypokoleniowy projekt pt. „Książka w roli głównej”, realizowany w Miejskim Teatrze Miniatura, obejmuje trzy obszary kultury: teatr, literaturę i sport. W ramach tego projektu rodziny z dziećmi od 5 r. ż uczestniczą m. in. w bezpłatnych warsztatach, których motywem przewodnim jest wybrana książka.
Na spotkaniach, tłumaczonych również na język migowy, książki się czyta (robią to znani sportowcy) i inscenizuje. Teatr, uważany przez wielu rodziców za atrakcyjniejszy dla dzieci niż książka, włącza się więc w promocję czytania i ciekawych działań z literaturą.