• Start
  • Wiadomości
  • Jak samorządy i organizacje pozarządowe mogą działać razem dla dobra wspólnego?

Jak samorządy i organizacje pozarządowe mogą działać razem dla dobra wspólnego?

Przed jakimi wyzwaniami stoją dziś samorządy i organizacje pozarządowe? Co należy zmienić w relacjach między nimi? Jaki kształt powinno przybrać  partnerstwo między przedstawicielami samorządów a NGO-osami? Tym tematom poświęcona była debata, która odbyła się w niedzielę, 2 czerwca, w Europejskim Centrum Solidarności. Wydarzenie zorganizowano w ramach Święta Wolności i Praw Obywatelskich upamiętniającego 35. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do parlamentu w 1989 r. 
02.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia przestronne wnętrze nowoczesnego budynku, gdzie odbywa się jakieś wydarzenie, prawdopodobnie debata lub konferencja. W centrum znajduje się podwyższona scena z kilkoma osobami siedzącymi przy stołach, prawdopodobnie panelistami. Przed sceną widać publiczność, która z zainteresowaniem obserwuje wydarzenie. Wnętrze budynku charakteryzuje się nowoczesnym, industrialnym designem z metalowymi i szklanymi elementami. Po obu stronach sceny znajdują się schody ruchome prowadzące na wyższe piętra. Na wyższym poziomie widać galerię, z której również obserwują wydarzenie inni uczestnicy. Na ścianach wiszą duże zdjęcia, które mogą być elementem dekoracyjnym lub związane z tematyką wydarzenia. Oświetlenie sceniczne jest dobrze zorganizowane, z kilkoma reflektorami skierowanymi na scenę. W pobliżu sceny można dostrzec mikrofony i inne elementy sprzętu audiowizualnego. Cała scena jest otoczona roślinnością, co dodaje przestrzeni naturalnego charakteru. W tle, po prawej stronie, widoczny jest duży napis STOCZNIA  sugerujący, że może to być wnętrze budynku związanego z przemysłem stoczniowym.
Debata o relacjach między samorządami a organizacjami pozarządowymi odbyła się w ogrodzie zimowym ECS
fot. Dawid Linkowski/ Archiwum ECS

Co podpisano pięć lat temu w Gdańsku?

Punktem wyjścia do dyskusji była deklaracja współpracy podpisana między reprezentantami samorządów a organizacji pozarządowych w 2019 r. podczas Święta Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku. Obie strony wyraziły wówczas chęć wzmocnienia partnerstwa jako wyraz demokratycznej dojrzałości państwa. 
 
W debacie pt. “Samorząd i organizacje społeczne, partnerstwo wobec nowych wyzwań” wzięli udział:
 
  • Anna Dąbrowska - prezeska Stowarzyszenia Homo Faber
  • Karolina Dreszer - prezeska Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych
  • Łukasz Gorczyński - zastępca prezydenta Gliwic
  • Maria Klaman - zastępczyni prezydenta Krakowa
  • Robert Waraksa - burmistrz Olsztynka
Zdjęcie przedstawia dwie osoby stojące obok siebie i przemawiające do mikrofonu. Kobieta po lewej stronie ma na sobie czarną marynarkę i białą koszulkę z czerwonym napisem, a także okulary. Uśmiecha się i trzyma ręce złożone przed sobą. Mężczyzna po prawej stronie ubrany jest w jasnoniebieski garnitur z białą koszulą. Stoi z rękami splecionymi przed sobą i ma poważny wyraz twarzy. W tle widać rozmyte sylwetki innych osób, które znajdują się w tej samej przestrzeni, prawdopodobnie uczestników tego samego wydarzenia. Scena jest dobrze oświetlona, co podkreśla osoby przemawiające, a za nimi widoczna jest dekoracja w postaci roślinności oraz niebieskie oświetlenie tła. Na stole przed osobami znajdują się szklanki, karafka z wodą oraz mikrofon. W rogu zdjęcia widać znaki kierujące do toalet.
Debatę “Samorząd i organizacje społeczne, partnerstwo wobec nowych wyzwań” otworzyli prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i dyrektor ECS Basil Kerski
fot. Dawid Linkowski/ Archiwum ECS
Prowadzącym był Krzysztof Izdebski, ekspert Fundacji im. Stefana Batorego ds. relacji pomiędzy administracją publiczną a obywatelami. 

Samorządna RP była programem pierwszej "Solidarności" 

O idei podpisanego pięć lat temu mówił Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.
- To był kontrakt społeczny i polityczny, aby w momencie dramatycznym morderstwa Pawła Adamowicza i sporu o Polskę - autorytarna, nacjonalistyczna polityka poprzedniego rządu osłabiająca też samorządy - zbudować na nowo Rzeczpospolitą, wzmocnić jej demokratyczne podstawy. I to obiecali sobie sygnatariusze tej deklaracji pięć lat temu. Dziś po pięć latach jest czas, aby podsumować jakość tej współpracy i zastanowić się, w jakim kierunku idziemy - mówił Basil Kerski.
Zdjęcie przedstawia trzech ludzi siedzących przy stole podczas jakiejś formalnej dyskusji lub spotkania. Zdjęcie zostało wykonane z góry, co pozwala na dobry widok na cały stół i uczestników. Od lewej strony: Kobieta w białej marynarce, z ciemnymi włosami, pochylona nad stołem. Przed sobą ma otwarty notes, telefon komórkowy i mikrofon. Wydaje się być skoncentrowana na swoich notatkach. Kobieta w czarnym ubraniu, z blond włosami i okularami. Siedzi prosto, z rękami złożonymi na stole. Przed nią leży mikrofon oraz notatki. Mężczyzna w ciemnym garniturze, z rękami opartymi o stół i splecionymi palcami, sprawia wrażenie zamyślonego lub zafrasowanego. Przed nim leży kartka papieru i mikrofon. Stół, przy którym siedzą, jest biało-czerwony i ma na sobie kilka szklanek oraz karafki z wodą. W tle widać dużo zielonej roślinności, co dodaje przyjemnego, naturalnego akcentu do nowoczesnego wnętrza. Podłoga jest wykonana z betonu, co podkreśla industrialny charakter przestrzeni.
Uczestnicy debaty, od lewej: Maria Klaman - zastępczyni prezydenta Krakowa, Karolina Dreszer - prezeska Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych i Łukasz Gorczyński - zastępca prezydenta Gliwic
fot. Dawid Linkowski/ Archiwum ECS
 
Przypomniał, że to właśnie “Samorządna Rzeczpospolita” było jednym z haseł pierwszego programu NSZZ “Solidarność” w 1981 r.
 
- I nie mówię tego z powodu sentymentalnych czy nostalgicznych To było genialne myślenie o tym, jak nasze państwo powinno wyglądać: zdecentralizowane i bardzo solidarne, ale tej solidarności nie powinien nikt z góry zdefiniować, a powinna powinna ona iść z dołu - dodał dyrektor ECS. 

Nie wszystko dookoła jest idealne 

Uczestników debaty powitała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
- Cieszę się, że po pięciu latach dokonujemy podsumowania i rewizji, bo deklaracji i dokumentów podpisywanych przez nazwiska z pierwszych stron jest bardzo wiele. Ale ja sobie cenię z partnerami w Gdańsku uczciwą rozmowę. Bo czy jest różowo? Postawię tezę, że nie jest. Dowodem na to jest chociażby frekwencja w ostatnich wyborach samorządowych - mówiła. 
Zdjęcie przedstawia dwoje ludzi siedzących przy stole, prawdopodobnie uczestników panelu dyskusyjnego lub konferencji. Po lewej stronie siedzi mężczyzna w granatowym garniturze i białej koszuli, noszący okulary. Ma złożone ręce, a przed nim leży mikrofon. Wygląda na skupionego i zainteresowanego rozmową. Po prawej stronie siedzi kobieta z krótkimi, siwymi włosami, ubrana w białą koszulę i szary kamizelkowy top. Na jej szyi widać naszyjnik. Ręce ma częściowo złożone, jakby wyjaśniała coś gestykulując. Na stole przed nią znajdują się notatki, szklanka wody oraz karafka. W tle widoczny jest operator kamery w jasnej koszulce z wzorem, co sugeruje, że wydarzenie jest rejestrowane lub transmitowane. Całe wnętrze ma industrialny charakter, z dużą ilością metalowych i szklanych elementów. Na stole widać także inne szklanki i karafki z wodą, co świadczy o przygotowaniu do dłuższej dyskusji.
Od lewej: Robert Waraksa - burmistrz Olsztynka i Anna Dąbrowska - prezeska Stowarzyszenia Homo Faber
fot. Dawid Linkowski/ gdansk.pl
 
Prezydent Gdańska zwróciła uwagę, że w kwietniowych wyborach samorządowych na ok. 2,5 tysiąca gmin w Polsce w ponad 400 wystartował tylko jeden kandydat lub kandydatka na wójta, burmistrza lub prezydenta. - Czy to oznacza, że oni wszyscy są tacy genialni? Tego nie wiem. Pewnie nie można wrzucać każdego do jednego worka. Ale to też pokazuje, ile mamy do zrobienia na poziomie samorządności - zaznaczyła. 

Martyna Wojciechowska: - My marzyliśmy o podróżach, nasze dzieci marzą o akceptacji

- Pytanie jest, jak budować wzajemne zaufanie? Na ile umiemy po partnersku z organizacjami pozarządowymi stawiać czoła takim wyzwaniom, jak aktywizacja obywatelska? Ile jest wspólnych obszarów działania, tym bardziej, że organizacje pozarządowe są bardzo różne? - pytała Aleksandra Dulkiewicz

Jak organizacje pozarządowe pomogły w ostatnich kryzysach?

Podkreśliła, że zawarty w 2019 r. sojusz między samorządami a NGO-osami przetestowały pozytywnie pandemia Covid-19 oraz agresja wojskowa Rosji na Ukrainę.   
Zdjęcie przedstawia wnętrze nowoczesnego budynku, w którym odbywa się konferencja lub publiczna dyskusja. W centrum znajduje się podwyższona scena, na której siedzą prelegenci przy stołach. Na scenie widoczne są także tablice prezentacyjne i sprzęt do nagrywania. W tle sceny znajduje się duży ekran z napisem UKRAINA  w żółto-niebieskich barwach, co może sugerować, że temat dyskusji jest związany z Ukrainą. Przed sceną siedzi licznie zgromadzona publiczność na plastikowych krzesłach, zwrócona twarzą w stronę sceny. W pierwszym rzędzie można zauważyć osoby różnych płci i wieku, skupione na wydarzeniu. W głębi po lewej stronie widoczna jest kamera z operatorem, co wskazuje na rejestrowanie lub transmisję na żywo wydarzenia.
Debata w ECS cieszyła się sporym zainteresowaniem publiczności
fot. Dawid Linkowski/ Archiwum ECS
 
- To pokazało, że w wielu obszarach potrafimy działać wspólnie. Ja sobie nie wyobrażam jak byśmy sobie poradzili w Gdańsku z tymi wyzwaniami społecznymi bez realnego partnerstwa z organizacjami pozarządowymi. Na co dzień marzy mi się jednak współpraca bez wielkich fajerwerków, która po kroku będzie budować wzajemne zaufanie i wspólnotę. I nie ma na to prostej recepty  - oceniła Aleksandra Dulkiewicz. 

Premiera książki "1989. Pozytywny mit". Twórcy głośnego musicalu o micie czasach przełomu

Jakie opinie padły w debacie “Samorząd i organizacje społeczne, partnerstwo wobec nowych wyzwań”?

Anna Dąbrowska - prezeska Stowarzyszenia Homo Faber
My nadal nie zrobiliśmy szczerej ewaluacji wszystkich inicjatyw, które się wydarzyły, w szczególności dotyczącej problemu migracji po wybuchu wojny w Ukrainie. Nie powiedzieliśmy sobie na przykład, co nam się nie udało. Warto pomyśleć o planie na przyszłość, który zabezpieczyłby nasze zasoby. To powoduje, że część naszego doświadczenia nosi w sobie piętno tymczasowości.
Nie zawsze można być też pewnym trwałości samorządu. Cały czas bowiem jesteśmy zakładnikami tego, że ktoś inny przejmie władzę i nie będzie sprzyjać sektorowi pozarządowemu. Rzecz w tym, żeby nie było tak, że robimy kilka kroków do przodu, po czym wiele kroków do tyłu, aby ostatecznie po 10 latach wrócić do punktu wyjścia, tracąc czas i możliwości. 

Łukasz Gorczyński - zastępca prezydenta Gliwic

Wracając do 2019 r. postawię taką tezę, że jako społeczeństwo obywatelskie jesteśmy silniejsi, ale niekoniecznie to partnerstwo, a deklaracja sprzed pięciu lat dotyczyła przecież partnerstwa, jest silniejsze. I niekoniecznie też jako organizacje pozarządowe jesteśmy silniejsi.

Robert Waraksa - burmistrz Olsztynka

To, co jest dobre w perspektywie ostatnich lat, to odchodzenie w organizacjach pozarządowych od modelu opierania się na jednym liderze, który ciągnął całą pracę. Dziś możemy zaobserwować, że w mojej gminie jest coraz więcej podmiotów, w której działa grupa osób. To jest pożądane zjawisko. Mało tego, działa grupa osób i ona świetnie sobie radzi bez przywódcy.

 
Maria Klaman - zastępczyni prezydenta Krakowa
Jestem za pełną różnorodnością sektora pozarządowego. Nie wolno nam zapominać o mniejszych organizacjach. W dużych miastach mamy zadania publiczne, które powinien wykonywać samorząd, a robi je rękoma organizacji pozarządowych. Dzieje się tak, ponieważ organizacje pozarządowe robią to bardzo dobrze. Powoduje to decentralizację samorządu. I tu trzeba zagwarantować pełną podmiotowość i finansowanie.
Jako Polacy jesteśmy świetni w zrywach, ale nie za bardzo umiemy działać strategicznie. Na pewno, nie chciałabym zgubić oddolności, wszystkich grup nieformalnych i niezorganizowanych.

Organizatorzy debaty były trzy instytucje: Europejskie Centrum Solidarności, Fundacja im. Stefana Batorego oraz Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych.

 

TV

Rozmowy o dzielnicy mieszkańców Kokoszek z prezydent Gdańska