• Start
  • Wiadomości
  • Jak długo czeka się na zarejestrowanie do szczepienia przeciw Covid-19?

Jak długo czeka się na zarejestrowanie do szczepienia przeciw Covid-19?

Od piątku, 15 stycznia, trwa rejestracja szczepień przeciw Covid-19 dla osób, które ukończyły 80 lat. Od piątku, 22 stycznia, rejestrować się mogą osoby powyżej 70. roku życia. Zapisać na listę można się samemu, może też zrobić to ktoś inny. Przedstawiamy cztery przykłady, jak zapisy na szczepienia przebiegają w Gdańsku.
19.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Szczepienia seniorów rozpoczną się 25 stycznia. Zapisy trwają od 15 stycznia (80 lat i więcej) oraz od 22 stycznia (70 lat i więcej)
Szczepienia seniorów rozpoczną się 25 stycznia. Zapisy trwają od 15 stycznia (80 lat i więcej) oraz od 22 stycznia (70 lat i więcej)
fot. Engin Akyurt / Pixabay

 

Szczepienia przeciwko Covid-19 w Gdańsku


Szczepienia zarejestrowanych seniorów rozpoczną się 25 stycznia (poniedziałek). W Gdańsku żyje 23 tysiące 649 osób w wieku 80 i ponad 80 lat, grupa wiekowa 70-79 lat to 40 tysięcy 240 seniorów (stan na 15 stycznia 2021 r.).

Termin można zarezerwować telefonicznie, przez Internet (przez e-rejestrację na stronie pacjent.gov.pl) lub w punkcie szczepień.


Jak przebiegają zapisy na szczepienia? Przedstawiamy cztery przykłady osób, które zostały już zarejestrowane.

PRZYKŁAD 1 - bezpłatny numer infolinii 989

Kacper, syn 81-latki:

Pierwszego dnia rejestracji (piątek, 15 stycznia) zadzwoniłem rano około 9.00 do przychodni zdrowia mamy. Był zajęty. I tak kilkanaście razy w ciągu dnia. Dzwoniłem też na bezpłatny numer 989. Najpierw głos kobiecy informował o zasadach szczepień, w końcu kazał nacisnąć „1”, potem znowu kobiecy głos informował o dodatkowych zasadach, potem sygnał zajęty. Po kilku minutach rozłączałem się. Ostatni telefon wykonałem przed północą.


Następnego dnia (sobota, 16 stycznia) poszedłem do przychodni mamy osobiście. Na drzwiach czerwona kartka z napisem: „Na szczepienia przeciwko Covid-19 już nie przyjmujemy”.


Wróciłem do domu i znowu zacząłem dzwonić na bezpłatny numer 989. Tym razem z postanowieniem, że się nie rozłączę. Czekam do skutku. Dzwonię. Kobiecy głos mówił, wcisnąłem „1”, znowu kobiecy głos, znowu zajęty sygnał. Po około pół minuty słyszę: ”Jesteś po 30 miejscu w kolejce”. Nie jest źle, pomyślałem: zostało mi jakieś pół godziny czekania. Po kolejnej pół minucie głos w słuchawce oznajmia: „Jesteś 25 w kolejce”. Nie minęło 20 sekund a dociera do mnie: „Dzień dobry, nazywam się … W czym mogę służyć?”


– Chciałbym zarejestrować mamę, lat 81.


– Proszę podać numer pesel.


Podałem. Potwierdziliśmy jeszcze imię i nazwisko, podałem adres zamieszkania. Do wyboru dostałem dwie lokalizacje przychodni. Wybrałem tę bliższą miejsca zamieszkania. Termin 22 lutego. Zapisałem mamę. Niestety nie spytałem o termin w tej drugiej przychodni, może byłoby szybciej.


A, od razu przyszedł do mnie sms z informacją o tym kiedy i gdzie mama będzie szczepiona. 

 

Szczepienia przeciw koronawirusowi. Zarejestruj się na konkretny termin. FILM - INSTRUKCJA

 

PRZYKŁAD 2 - osobista wizyta w punkcie szczepień

Dorota, córka 82-latki:

Mama poszła sama do swojej przychodni, mieszka całkiem blisko. Wcześniej sprawdziłam na stronie gov.pl, czy ta przychodnia będzie szczepiła seniorów. Mama poszła już pierwszego dnia zapisów, było przygotowane oddzielne miejsce. Przed nią w kolejce było dziesięć osób, czekała może dziesięć minut. Po zapisaniu się od razu dostała informację sms o terminie szczepienia. Taki sms otrzymała także osoba, którą mama wskazała podczas rozmowy, by ją też poinformować. Czyli mnie.


Ważne też jest chyba to, że nie trzeba się zapisywać osobiście. Mama zapisała też swoją sąsiadkę, miała przy sobie jej dowód osobisty i numer telefonu. Obie zapisano na 4 lutego.

 

Szczepionki przeciw Covid-19. Mobilny punkt szczepień dojedzie do osób, które nie mogą dotrzeć do przychodni


PRZYKŁAD 3 - przez e-rejestrację na pacjent.gov.pl

Włodzimierz, syn 85-latka:

Ojciec jest wpisany na pacjent.gov.pl. Podczas zapisu system proponował kilka dostępnych terminów w punktach szczepień blisko ojca zamieszkania. Siostra pomogła mu przejść przez całą procedurę. Ojciec został zapisany na 12 lutego. Z tego co wiem, to można też wybrać inną datę i miejsce szczepienia, korzystając z dostępnej w systemie wyszukiwarki.

 

Szczepienia przeciw Covid-19. Pracownicy pomorskiego NFZ pomogą w założeniu Internetowego Konta Pacjenta


PRZYKŁAD 4 - jeszcze raz bezpłatny numer infolinii 989

Łukasz, syn 81-latki

Dzwoniłem na 989 dopiero we wtorek, 19 stycznia, czyli czwartego, nie, piątego dnia zapisów. Około 11.00. Dodzwoniłem się od razu, najpierw było chyba dwie minuty wstępu, jakaś babeczka gadała, jakieś zasady, bla bla bla. Potem sygnał i od razu jest: „Dzień dobry, w czym mogę służyć”. Zapisałem matkę na koniec lutego, ale w innej części miasta. Bliżej nie było wolnych miejsc. I godzina dość dziwna, bo prawie 20.00. Myślałem, że seniorów szczepią rano. Matka normalnie to o tej porze śpi (śmiech – red.).

 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta