• Start
  • Wiadomości
  • Jak bronić demokracji w krajach UE? Opinia Aleksandry Dulkiewicz dla Komitetu Regionów

Jak bronić demokracji w krajach UE? Opinia Aleksandry Dulkiewicz dla Komitetu Regionów

Podczas posiedzenia online komisji CIVEX, pracującej dla Europejskiego Komitetu Regionów, przyjęty został ważny dokument, nad którym od kilku miesięcy pracowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Chodzi o opinię na temat Europejskiego Planu Działań na Rzecz Demokracji (EPDD), który ma wzmocnić demokrację w krajach wspólnoty.
11.05.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas 133. sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów (Bruksela - luty 2019)
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas 133. sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów (Bruksela - luty 2019)
zdj. European Union / Patrick Mascart

 

- Przynależność do rodziny europejskiej to nie tylko dostęp do funduszy pomocowych, ale to przede wszystkim wspólnota ideowa, nierozerwalnie związana z przestrzeganiem wartości demokratycznych - mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, we wtorek 11 maja, na forum komisji CIVEX.


Prezydent Gdańska w swojej opinii dokonała nie tylko identyfikacji zjawisk negatywnych, ale podjęła także próbę określenia działań, które mogą wesprzeć demokracje w walce z radykalizmami, mową nienawiści, zniechęceniem do udziału w życiu politycznym i społecznym. Taki potencjał Aleksandra Dulkiewicz dostrzega przede wszystkim w edukacji, wartości krytycznego myślenia, umiejętności oceny źródeł informacji. Niezbędne jest, aby świadomy unijny obywatel mógł mieć zaufanie do instytucji państwa, a to wymaga praworządnego, przejrzystego i sprawiedliwego sprawowania władzy. W skrajnych wypadkach niszczenia praworządności, konieczne jest stosowanie przez Wspólnotę Europejską procedur, które wymuszą stosowanie ogólnie akceptowanych zasad demokratycznego państwa prawa. Prezydent Gdańska podkreśla, jak duża rola jest tu do spełnienia przez samorządy, będące "inkubatorem" postaw obywatelskich i kreowania partycypacji w życiu publicznym. Niezwykle ważna jest też kwestia wolności i jakości mediów.

Unia Europejska to organizm, przypominający swoją strukturą naczynia połączone. Pogorszenie stanu praw i wolności obywatelskich w jednym z krajów członkowskich, ma realny, negatywny wpływ na stan demokracji w całej europejskiej rodzinie.

Zagrożenie autorytaryzmem na świecie, a także w państwach unijnych, jest oczywiste - dlatego w UE podjęto działania zmierzające do wzmocnienia demokracji. Przygotowywany jest Europejski Plan Działań na rzecz Demokracji (EPDD). Decyzja ta musi zostać skonsultowana przez Komisję Europejską z Europejskim Komitetem Regionów (KR), który skupiając przedstawicieli gmin i regionów z całej wspólnoty opiniuje ważne decyzje mające wpływ na politykę regionalną. Komitet Regionów ma komisję CIVEX, zajmującą się m.in. sprawami wolności, imigracji, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. O przygotowanie opinii właśnie dla komisji CIVEX poproszono prezydent Aleksandrę Dulkiewicz, jako członkinię Komitetu Regionów.

 

 

Opinia prezydent Aleksandry Dulkiewicz dla Komitetu Regionów na temat Europejskiego Planu Działań na Rzecz Demokracji (EPDD) będzie przedmiotem obrad w trakcie Sesji Plenarnej Komitetu Regionów, w dniach 30.06-2.07.2021.

TV

Każdy może pomóc