Jaka jest idea zmiany planu w Letnicy?
Danuta Giorewa-Brach, projektantka BRG, wyjaśniła, że celem przystąpienia do planu jest umożliwienie lokalizacji usług społecznych (przedszkole/żłobek) i wskazanie terenów zieleni urządzonej.
- Projekt planu obejmuje między innymi istniejącą zabudowę. Są to trzy budynki historyczne stojące wzdłuż ul. Starowiejskiej (wpisane do gminnej ewidencji zabytków - przy. red.), dwa budynki TBS-ów, budynek usługowy przy ul. Stalowej oraz niewielka zabudowa na północ od TBS-ów. Pozostała część terenu objętego granicami planu, to zieleń nieurządzona. Część tych terenów jest przez większość roku podmokła - wytłumaczyła Danuta Giorewa-Brach.
Na projektowanym terenie ponad 70 procent gruntów stanowi własność miasta Gdańska.
- Proponowany projekt dotyczy zmiany dwóch miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego Letnicy z 2009 i 2012 r., które na przestrzeni ostatnich lat zmieniają charakter tej dzielnicy z bardziej produkcyjnej i usług ciężkich na zabudowę usługowo-mieszkaniową. Co chcielibyśmy zrobić? Wskazać tereny zielone dla mieszkańców dzielnicy Letnica - podkreśliła projektantka BRG.
Jakie pytania padały w dyskusji?
Planiści z Biura Rozwoju Gdańska chcą doprowadzić m.in. do stworzenia zielonych przejść w kierunku parku Reagana oraz plaży i parku w Brzeźnie. Do tego ostatniego mieszkańcy Letnicy mają w prostej linii ok. 800 metrów.
Tereny zielone w dyskutowanym projekcie na Letnicy oraz te, które istnieją w obowiązujących już planach, stanowią łącznie ok. 4 hektarów zieleni publicznej do urządzenia.
Podczas wtorkowej dyskusji publicznej nad planem część osób postulowała większą ilość zieleni i powstanie na omawianym terenie parku.
- Proponowane są zielone ciągi w stronę Brzeźna i Szańca Zachodniego. Mieszkańcy Letnicy oczekują jednak sporych terenów zielonych u siebie. Nie chcą być zmuszeni do tego, żeby kierować się do Brzeźna czy Nowego Portu - argumentował Przemysław Majewski, radny Prawa i Sprawiedliwości.
Na Letnicy brakuje usług społecznych
Edyta Damszel-Turek, dyrektor BRG, podkreśliła, że Letnica to w ostatnich latach prężnie rozwijająca się dzielnica, gdzie mieszka dużo młodych osób z dziećmi.
- Nasze analizy wykazały, że jest więc potrzeba realizacji funkcji społecznych. Plan był tak przygotowany, aby zrównoważyć funkcje usługowe i społeczne z terenami zielonymi. Realizując mieszkania komunalne poprawiamy ofertę dla mniej zamożnych ludzi, których nie stać na kupno mieszkania na wolnym rynku. Próbujemy jednocześnie poprawić dostęp do zieleni publicznej. Ponadto, w sąsiedztwie terenów zielonych znajdują się tereny sportowo-rekreacyjne, które jeszcze nie zostały zagospodarowane, więc potencjalnie mogą wpłynąć na poprawę infrastruktury zielonej dla mieszkańców dzielnicy - dodała Edyta Damszel-Turek.
Projekt zmiany planu zagospodarowania przestrzennego Letnicy, w rejonie ul. Starowiejskiej, zakłada możliwość powstania dwóch budynków komunalnych, które w latach 2027-2028 chce zrealizować TBS Motława. Ma się w nich znaleźć ok. 100 mieszkań.
Uwagi do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego Letnicy można zgłaszać do 27 marca.