• Start
  • Wiadomości
  • Jak będzie przebiegać budowa nabrzeża do przeładunku kontenerów? Dowiesz się na spotkaniu w SP 72

Jak będzie przebiegać budowa nabrzeża do przeładunku kontenerów? Dowiesz się na spotkaniu w SP 72

Firma Baltic Hub (dawniej DCT Gdańsk) w środę, 23 listopada, o godz. 17.00, organizuje dla mieszkańców spotkanie informacyjne dotyczące budowy nowego głębokowodnego nabrzeża T3. Przedstawiciele spółki przedstawią harmonogram tej inwestycji oraz poszczególne etapy budowy. Spotkanie odbędzie się na Stogach, w Szkole Podstawowej nr 72, przy ul. Kłosowej 3.  
21.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Budowa nabrzeża głębokowodnego T3 w Baltic Hub (dawniej DCT Gdańsk) ma się zakończyć za trzy lata
Budowa nabrzeża głębokowodnego T3 w Baltic Hub (dawniej DCT Gdańsk) ma się zakończyć za trzy lata
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Co powstanie w ramach inwestycji?

Osoby, które są zainteresowane zadaniem konkretnych pytań dotyczących budowy głębokowodnego nabrzeża T3, mogą złożyć je mailowo do poniedziałku, 21 listopada, na adres: marketing@baltichub.com.

Inwestycja za 2 mld zł w DCT. Powstanie nowe nabrzeże do przeładunku kontenerów

W ramach T3 powstanie nabrzeże głębokowodne o długości 717 metrów, głębokości 17,5 metra oraz plac o powierzchni aż 36,5 ha. 
 
Dodatkowo, zostanie zakupionych 7 suwnic nabrzeżowych, zdolnych do załadunku i rozładunku największych statków na świecie oraz 20 półautomatycznych suwnic pracujących na placu kontenerowym. 

Jakie korzyści przyniesie T3?

Dzięki tej inwestycji, moce przeładunkowe gdańskiej firmy wzrosną o 1,7 mln TEU (kontenerów 20-stopowych) do poziomu 4,5 mln TEU rocznie. Baltic Hub stanie się wówczas jednym z największym kompleksów terminali kontenerowych w Europie, zdolnym do obsługi kontenerowców nowej generacji, przypływających na Bałtyk.
 
W tej chwili Baltic Hub dysponuje nabrzeżami o łącznej długości 1 300 metrów, 14 suwnicami typu STS (ship-to-shore) oraz roczną przepustowością 2,7 mln TEU.
 
BH_grafika-na-SoMe-768x960 kopia
mat. Baltic Hub
Umowa na realizację nabrzeża T3 została podpisana w lipcu tego roku z konsorcjum firm Budimex S.A. i Dredging International NV.  Inwestycja ma być gotowa w 2025 roku.

Najważniejsze informacje o Baltic Hub

Baltic Hub (do października 2022 r. firma nosiła nazwę DCT Gdańsk - przyp. red.) to obecnie duży pracodawca w regionie. Zatrudnia ponad 1000 osób, z których ponad 50 proc. mieszka w Gdańsku i okolicach. Terminal ma bezpośredni i znaczący wpływ na regionalną i polską gospodarkę, generując ponad 12 miliardów złotych rocznie do budżetu państwa z tytułu podatku VAT, akcyzy i ceł.
 
Firma działa od 2007 r. 

Budowa nowego nabrzeża T3 coraz bliżej. DCT Gdańsk podpisał umowę z wykonawcami

Obecnie jest własnością PSA International (40 proc.), Polskiego Funduszu Rozwoju (30 proc.) oraz IFM Global Infrastructure Fund, którego doradcą jest IFM Investors (30 proc.). 
 
W 2019 r. Baltic Hub jako pierwszy terminal na Morzu Bałtyckim obsłużył ponad 2 miliony TEU w jednym roku, a w lipcu 2021 r. pobił swój rekord TEU obsłużonych w jednym zawinięciu statku – 20 207 TEU. 

 

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych