• Start
  • Wiadomości
  • Jak będą wyglądały obchody 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych? Poznaj szczegóły

Jak będą wyglądały obchody 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych? Poznaj szczegóły

W tym roku mija równo 40 lat od podpisania porozumień w sierpniu 1980 roku. Szczegóły dotyczące organizowanych z tej okazji w Gdańsku obchodów Święta Wolności i Demokracji, zaprezentowano w środę, 12 sierpnia. Na konferencji w Europejskim Centrum Solidarności obecni byli Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Aleksandra Szymańska - dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej, Magdalena Hajdysz - rzecznik Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Robert Florczak - Fundacja SFINKS, oraz Basil Kerski - dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.
12.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Konferencja prasowa dotycząca Święta Wolności Demokracji - obchodów 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych - odbyła się w środę, 12 sierpnia, w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Soildarności. Nz. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, i dyrektor ECS Basil Kerski
Konferencja prasowa dotycząca Święta Wolności Demokracji - obchodów 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych - odbyła się w środę, 12 sierpnia, w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Soildarności. Nz. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, i dyrektor ECS Basil Kerski
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Sprawa tablic z 21 postulatami. Poseł Piotr Adamowicz składa doniesienie do prokuratury

 

- To ogromne wyzwanie - jakich słów użyć, aby oddać całą doniosłość strajków, które rozpoczęły się 40 lat temu w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Jak oddać ducha tamtych chwil, które skłoniły władze komunistycznej Polski - które nikomu nie ustępowały - do ustąpienia. Władza pokazała wielokrotnie, że nie ma żadnych oporów, aby krwawo tłumić nieposłuszeństwo, bunt czy też protest - przypomniał marszałek Mieczysław Struk. - Dzisiaj nie jesteśmy wolni od reżimów i rządów, które pozbawiają ludzi godności, czasami całe społeczności, a czasami pojedyncze grupy. Daleko nie musimy sięgać - przykładem skandalicznie niedemokratyczna kampania wyborcza na Białorusi i wybory, które trudno nazwać wolnymi. Dzisiaj nasi bracia Białorusini walczą o tę godność, o którą Polacy stoczyli bój - choć jak widzimy, nie dla wszystkich w Polsce ta walka się skończyła.

Podkreślił, że organizowane obchody w Gdańsku będą wydarzeniem, które uczci wydarzenia Sierpnia '80, i osoby, które angażowały się w wielki protest - zarówno te znane z imienia i nazwiska, jak i te bezimienne, które również uczestniczyły w batalii o godność. Jednym z takich wydarzeń będzie współorganizowany przez Teatr Wybrzeże projekt „Wracaliśmy wreszcie do własnego domu”. Tytuł nawiązuje do głośnej kampanii „Artyści dla Rzeczpospolitej” z Sierpnia '80. Grupa aktorów wystąpiła w sali BHP z poetyckimi koncertami, zbudowanymi z utworów między innymi Kochanowskiego, Mickiewicza, Słowackiego, Wyspiańskiego, Norwida, Baczyńskiego, Tuwima i Miłosza.

- 40 lat później grupa młodych następców tamtej dzielnej drużyny, pod wodzą dyrektora Teatru Wybrzeże Adama Orzechowskiego, podejmie się próby rekonstrukcji tego wydarzenia, uwiecznionego serią fotografii, na scenie Starej Apteki. Najważniejszą częścią tego wieczoru będzie obecność i wspomnienia naszych honorowych gości - bohaterów sierpniowych wydarzeń. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 30 sierpnia, o godzinie 17:00 - zapowiedział Mieczysław Struk.

 

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Do wspólnego świętowania obchodów zaprosiła także prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. O godzinie 10:00 w piątek, 14 sierpnia, pamięć o strajku w Stoczni Gdańskiej uczci odsłonięcie tablicy na Szlaku Wolności we Wrzeszczu. A w poniedziałek, 31 sierpnia, o tej samej godzinie, odbędzie się praktykowany od sześciu lat rytuał - symboliczne otwarcie historycznej bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej.

- Piątek, 14 sierpnia, to historyczny dzień - 40 lat temu tego dnia rozpoczął się solidarnościowy strajk. Nieopodal stąd czworo młodych wtedy ludzi: Bogdan Borusewicz, Bogdan Felski, Ludwik Prądzyński i Jerzy Borowczak - później dołączył do nich Lech Wałęsa - rozpoczęli wydarzenie, które zmieniło nie tylko nasze miasto, nie tylko Polskę i nie tylko Europę, ale i świat. Na pamiątkę tego wydarzenia, w dniu rozpoczęcia strajku 40 lat temu, w miejscu, w którym zostało ustalone, że to się właśnie odbędzie tego dnia - przy ulicy Sienkiewicza 10 we Wrzeszczu - odsłonimy tablicę upamiętniającą - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

Przy okazji mówienia o Święcie Wolności i Demokracji prezydent poprosiła, by nie zapominać o naszych sąsiadach, i zaapelowała o solidarność z Białorusią. Zdradziła, że trwają rozmowy odnośnie dodania do programu obchodów wydarzeń poświęconej białoruskiej walce o demokrację.

- My - Polacy, gdańszczanki i gdańszczanie, Pomorzanki i Pomorzanie, nie możemy stać bezradni i milczeć wobec sytuacji, która dzieje się na Białorusi. Gdzie ludzie drogą pokojową, drogą demokratyczną - bo przecież takie powinny być wybory - chcieli uzyskać swoją godność. Czynimy starania, żeby także podczas obchodów 40-lecia Porozumienia Gdańskiego, akcent białoruski był silnie zaznaczony - zapowiedziała prezydent.

 

„Ślemy do was wsparcie” - Gdańsk w kolorach biało-czerwono-białych dla walczącej Białorusi

 

Liczne wydarzenia, które znalazły się w programie obchodów, odbywać się będą w Europejskim Centrum Solidarności, a także wokół budynku, i w innych punktach miasta
Liczne wydarzenia, które znalazły się w programie obchodów, odbywać się będą w Europejskim Centrum Solidarności, a także wokół budynku, i w innych punktach miasta
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Wszystkie wydarzenia odbywają się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego i obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa. Stąd mniejszy rozmach niż podczas ubiegłorocznych obchodów - nie będzie w tym roku dużych wydarzeń na Placu Zebrań Ludowych. Ale ponownie stanie Strefa Społeczna - przy Europejskim Centrum Solidarności. Zaprezentują się w niej organizacje pozarządowe. A w poniedziałek, 31 sierpnia. strefa zamieni się w miasteczko samorządowe, gdzie samorządowcy będą rozmawiać o sprawach najważniejszych dla kraju.

Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski podkreślił, że Święto Wolności i Demokracji to szczególny moment dla całego zespołu, bo wydarzenia z udziałem publiczności odbędą się w ECS po wielu miesiącach zamknięcia spowodowanego epidemią koronawirusa. Z tego względu też, będą miały nieco inną formule, niż dotychczas. Wiele z wydarzeń będzie transmitowanych online. Wystawa stała jest otwarta i będzie ją można zwiedzić podczas obchodów ze świadkami historii i przewodnikami, także po angielsku, ale liczba miejsc jest bardzo ograniczona - na wszystkie wydarzenie obowiązuje rejestracja.

 

Zobacz nagranie całej konferencji poświęconej obchodom Święta Wolności i Solidarności:

 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki