• Start
  • Wiadomości
  • Jak Gdańsk podniósł się z ruin? Zobacz cztery fascynujące wykłady

Jak Gdańsk podniósł się z ruin? Zobacz cztery fascynujące wykłady

Posłuchasz tych czterech superciekawych wykładów, a dowiesz się, jak Gdańsk, którym dziś tak zachwycają się turyści, odradzał się z ogromnych wojennych zniszczeń. O różnych spojrzeniach na wielki trud odbudowy miasta opowiadają: prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, dr Artur Kostarczyk, Anna Perz i Szymon Jocek oraz prof. Piotr Lorens, architekt Miasta Gdańska.
28.02.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
To zdjęcie przedstawia urokliwy widok na Długie Pobrzeże w Gdańsku – jedno z najbardziej malowniczych miejsc w mieście. W centrum kadru znajduje się rzeka Motława, która odbija fasady budynków, statek muzealny „Sołdek” zacumowany po lewej stronie oraz słynny Żuraw – zabytkowy dźwig portowy, który jest jednym z symboli Gdańska. W tle widoczne są zarówno historyczne, jak i nowoczesne budynki, ukazujące harmonijne połączenie starej i współczesnej architektury. Na niebie unoszą się lekkie chmury, a cała scena jest oświetlona naturalnym światłem, nadając fotografii spokojny i klimatyczny charakter.
Panorama Długiego Pobrzeża z XV-wiecznym Żurawiem
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Najpierw była wystawa 

W maju 2023 r. w Zespole Przedbramia otwarta została wystawa „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek. Odbudowa miasta zniszczonego w 1945 roku”. Ekspozycji, zorganizowanej przez Muzeum Gdańska, towarzyszyło wtedy oprowadzanie kuratorskie oraz cykl wykładów poświęconych tematyce powojennej odbudowy.
 
Cztery związane z wystawą wystąpienia udostępniło właśnie na swojej stronie internetowej Biuro Architekta Miasta:
 
 
WYKŁAD PIERWSZY
 

Czytaj także: Nigdy tam nie trafisz. Zobacz, co skrywają magazyny Muzeum Gdańska

Wystawa „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek" wciąż jest dostępna dla zwiedzających w Zespole Przedbramia (Katownia i Wieża Więzienna), przy Targu Węglowym 26.
 
WYKŁAD DRUGI
 

Jakich tematów dotyczą wykłady?

W wykładzie z 5 października 2023 r. prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk przedstawia sylwetkę i dokonania prof. Jana Zachwatowicza, Generalnego Konserwatora Zabytków, w kontekście odbudowy Gdańska po 1945 r. 
 
Dr Artur Kostarczyk swój wykład zaprezentowany 15 lutego 2024 r. zatytułował "Dramatyczne zwroty akcji na przykładzie dzielnicy Stare Miasto". W swoim wystąpieniu naukowiec przypomina, że w latach 1945-1946 przeważał pogląd, że Gdańska nie należy odbudowywać. Punktem zwrotnym stał się rok 1947, kiedy historyczne śródmieście Gdańska zostało wpisane do rejestru zabytków.
Obraz przedstawia historyczne zdjęcie Fontanny Neptuna w Gdańsku, jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. W tle widać odbudowywane po wojnie kamienice, co podkreśla temat grafiki dotyczący odbudowy Gdańska po zniszczeniach z 1945 roku.
Plakat zapraszający na wystawę "Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek. Odbudowa miasta zniszczonego w 1945 roku”
mat. Muzeum Gdańska
 
Kolejny wykład udostępniony przez Biuro Architekta Miasta Gdańska pochodzi z 16 maja 2024 r. Jego autorami są Anna Perz i Szymon Jocek, którzy przybliżają dzieje burzliwych dyskusji, konkursów i niezrealizowanych planów zabudowy dla Wyspy Spichrzów z ostatnich 75 lat. 
 
WYKŁAD TRZECI
 

Czytaj także: 40 grafik Daniela Chodowieckiego trafi do Muzeum Gdańska - dzięki dofinansowaniu

Czwarty wykład z 12 września 2024 r. jest autorstwa prof. Piotra Lorensa, Architekt Miasta Gdańska, który swoją uwagę skupia na terenach postoczniowych znajdujących się w obszarze Młodego Miasta
 
WYKŁAD CZWARTY
 
 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Uczniowie w technicznym maratonie