Te premiery teatralne nadchodzą. Teatr Wybrzeże, Miniatura, Szekspirowski
Wystawa „JACKIEWICZ” od 17 stycznia prezentowana w przestrzeni Dużej i Małej Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Wielka Zbrojownia, Targ Węglowy 6) pokazuje przede wszystkim dzieła malarskie, ale także, po raz pierwszy w murach gdańskiej uczelni, rysunki prof. Władysława Jackiewicza - żyjącego w latach 1924-2016 malarza i profesora-legendy gdańskiej ASP.
- Dla uczniów, studentów jego pracowni był mistrzem, nauczycielem, przewodnikiem po meandrach warsztatu, le maestro della pittura. Dla naszej Alma Mater, wieloletnim profesorem Pracowni Malarstwa, JM rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, współtwórcą świetności akademii i wyznaczającym drogę kształcenia przyszłych pokoleń malarzy. Dla sztuki polskiej postać wybitna - podkreślają kuratorzy wystawy „JACKIEWICZ” prof. Zbigniew Gorlak i prof. ASP dr hab. Przemysław Łopaciński.
Zmysłowa cielesność i estetyczny erotyzm
Wystawa została zorganizowana z okazji 100-lecia urodzin artysty – 17 lutego prof. Władysław Jackiewicz obchodziłby setne urodziny.
Ekspozycja w Wielkiej Zbrojowni jest okazją, by zapoznać się szerzej z jego twórczości, przekonując się, że artysta ten podążał własną drogą, charakterystyczny styl wypracowując w latach 70. ubiegłego wieku. W jego dorobku znalazły się m.in. pejzaże, martwe natury oraz abstrakcyjne kompozycje geometryczne. Od 1973 roku tworzył cykl malarski zatytułowany „Ciało“, w którym rozwijał na niezliczone sposoby temat aktu.
- Z charakterystyczną formułą malarstwa, Jackiewicz chciał, by przede wszystkim pamiętano o nim jako o malarzu, który uważał kobiece ciało za najdoskonalszy z kształtów stworzonych przez naturę. Posługując się zestawem środków formalnych właściwych abstrakcji lirycznej, ludzkie ciało przedstawiał jako materie i kształty tworzące aurę zmysłowej cielesności, gdzie nawiązanie do erotyzmu stanowi stan czysto estetyczny – opisują prof. Zbigniew Gorlak i prof. ASP dr hab. Przemysław Łopaciński.
O artyście
Władysław Jackiewicz urodził się 17 lutego 1924 w Podbrodziu na Wileńszczyźnie, a zmarł 30 marca 2016 roku.
Studiował na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie (obecnej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku). Dyplom otrzymał w 1952 roku, w pracowni profesora Artura Nacht-Samborskiego. W latach 1951-1984 był pracownikiem w macierzystej uczelni, a od 1965 do 1968 roku dziekanem Wydziału Malarstwa. W latach 1968-1969 był prorektorem uczelni, następnie do 1981 roku pełnił funkcję rektora.
Był współtwórcą Grupy Gdańskiej, członkiem i działaczem Związku Polskich Artystów Plastyków, (po jego rozwiązaniu Związku Polskich Malarzy i Grafików, w którym w latach 1985-1989 pełnił funkcję prezesa), członkiem Narodowej Rady Kultury (w latach 1986-1990). Z jego inicjatywy w 2007 roku powstała nieczynna obecnie „Galeria Jackiewicz” z siedzibą przy ul. Mariackiej 50/52 w Gdańsku, która skupiała prace artystów współczesnych tworzących na Wybrzeżu, w większości wywodzących się z gdańskiej uczelni.
Jego prace trafiały na wystawy na całym świecie, m.in. we Włoszech, Czechach, Szwajcarii, Niemczech, Francji, Argentynie, Meksyku, USA, Kanadzie, Szwecji, Holandii, Izraelu, Brazylii, Chinach, Indiach czy Iraku. Obrazy obecnie znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi, a także w Muzeum Narodowym w Pradze czy Muzeum w Skopje.
Za swoją działalność artystyczną uzyskał liczne nagrody i odznaczenia, m.in. Nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medal 40-lecia Polski Ludowej i gdański Medal św. Wojciecha.
Został pochowany na Cmentarzu Parafialnym „Nowym” w Starogardzie Gdańskim, a w marcu 2019 roku urna z jego prochami została przeniesiona na cmentarz Łostowicki w Gdańsku.
Wystawa „JACKIEWICZ” czynna jest codziennie od 18 stycznia do 18 lutego, w godzinach 10:00-18:00. Na 17 lutego planowany jest finisaż. Wstęp wolny.
Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu Wydziału Malarstwa „Kultura pamięci”.