Wielka gala w bibliotece
Jak poinformowała nasz portal Magdalena Nieczuja-Goniszewska, rzeczniczka prasowa UG, uroczystość zaplanowano na 1 października 2024 r. w gmachu Biblioteki Głównej UG. Będzie w niej uczestniczyć kilkaset osób: władze uczelni z rektorem UG Piotrem Stepnowskim na czele, ludzie nauki, goście z kraju i zagranicy, studenci.
Inicjatorami rozpoczęcia procedury doktoratu h.c. UG dla Jana Krzysztofa Bieleckiego byli dziekan Wydziału Ekonomicznego dr hab. Monika Bąk oraz dziekan Wydziału Zarządzania prof. dr hab. Mirosław Szreder. Już we wniosku wybrzmiało zdanie, że J.K. Bielecki powinien być uhonorowany za „wytrwałe promowanie wolności gospodarczej i obywatelskiej w Polsce i na arenie międzynarodowej oraz za afirmację prawa do niepodległości państw zdominowanych przez ustroje totalitarne, znajdującą potwierdzenie w podjętych decyzjach w czasie pełnienia ważnych funkcji państwowych.”
Czytaj także: Jan Krzysztof Bielecki: “Życie przyniosło mi szansę”. Nowa książka o pierwszym premierze z Gdańska
Kto ocenił kandydata
Recenzentami dokonań J.K. Bieleckiego zostali:
- Joschka Fischer, wybitny niemiecki polityk, były wicekanclerz i szef dyplomacji Niemiec
- prof. Timothy Snyder, amerykański historyk, znakomity znawca dziejów Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, naukowiec i wykładowca Uniwersytetu Yale
- prof. Anna Zielińska - Głębocka, ekonomistka, nauczycielka akademicka związana z UG, polityczka, profesor nauk ekonomicznych, posłanka na Sejm V i VI kadencji, członkini Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2010-2016
Recenzenci jednogłośnie poparli kandydaturę J.K. Bieleckiego.
Procedurę zamknie stosowna uchwała Senatu Uniwersytetu Gdańskiego.
Czytaj także: Joschka Fischer na Uniwersytecie Gdańskim: - Nie możemy zrezygnować z Ukrainy!
Droga Jana Krzysztofa Bieleckiego
Jan Krzysztof Bielecki (ur. 1951) to były działacz opozycji demokratycznej w PRL, współzałożyciel Kongresu Liberalno-Demokratycznego, premier rządu RP od stycznia do grudnia 1991 - w okresie niezwykle burzliwych przemian społeczno-gospodarczych. W wolnej Polsce był posłem dwóch kadencji, w latach 1992 - 1993 ministrem-członkiem Rady Ministrów ds. kontaktów z Europejską Wspólnotą Gospodarczą w rządzie Hanny Suchockiej, w latach 2003 - 2010 prezesem zarządu Banku Pekao. Jest kawalerem Orderu Orła Białego i francuskiej Legii Honorowej.
Czytaj także: Mniej ideologii, więcej pragmatyzmu - wywiad z Janem Krzysztofem Bieleckim
Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, z którym do tej pory utrzymuje ścisłe kontakty. Studia ukończył na Wydziale Ekonomiki Transportu, gdzie podjął pracę naukowo-dydaktyczną w katedrze ekonomiki transportu i na studiach doktoranckich. Pracę naukową zakończył, przechodząc do służby publicznej. Do działalności dydaktycznej na UG wrócił 10 lat temu, prowadzi zajęcia na Wydziale Zarządzania, wykorzystując praktyczną wiedzę z zakresu zarządzania, finansów i bankowości. Jest współautorem i współredaktorem podręcznika pt. „Zarządzanie wartością spółki kapitałowej” wydanego w 2015 roku i wykorzystywanego do procesu dydaktycznego na Wydziale Zarządzania.
Czytaj także: Biogram J.K. Bieleckiego w Gedanopedii