• Start
  • Wiadomości
  • Intel Technology Pomorskim Pracodawcą Roku. Kto jeszcze otrzymał prestiżowe nagrody?

Intel Technology Pomorskim Pracodawcą Roku. Kto jeszcze otrzymał prestiżowe nagrody?

W piątkowy wieczór, 24 lutego, w budynku Amber Expo Pracodawcy Pomorza wybrali spośród siebie tych najlepszych. Nagrodzono i wyróżniono firmy prężne, innowacyjne i dbające o pracowników. Gratulacje!
25.02.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wybitny aktor Janusz Gajos był gościem specjalnym gali Pracodawców Pomorza. Tu powitanie z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem

Co roku Pracodawcy Pomorza nagradzają firmy, przedsiębiorstwa i biznesy, dzięki którym nasz region jest mocny na polskiej i europejskiej mapie gospodarczej. Wyróżnia się małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, które dzięki swojej wizji, odwadze, przedsiębiorczości i innowacyjności sprawiają, że Pomorze przyciąga najlepszych ludzi z całej Polski i świata. 
 

Główną nagrodę - Pomorskiego Pracodawcy Roku 2016 w kategorii Duże Przedsiębiorstwo - otrzymała firma Intel Technology Poland, której prezesem jest Ryszard Dyrga.

Intel to firma, która produkuje procesory, opracowując niezwykle nowatorskie rozwiązania. Spółka przesuwa granice możliwości inteligentnych, połączonych z siecią technologii, zdolnych poprawiać jakość życia ludzi na całym świecie. Tworzy podzespoły obecne w najnowszych urządzeniach oraz technologiach odpowiedzialnych za niezawodne działanie chmur obliczeniowych. Gdańskie Centrum Badawczo-Rozwojowe Intela jest jednym z 23 największych laboratoriów Intela w Europie. Sukces Intela w Polsce oparty jest na wiedzy, umiejętnościach i doświadczeniu studentów oraz absolwentów polskich uczelni technicznych - także Politechniki Gdańskiej. Grono około 108 tysięcy pracowników Intela z całego świata uzupełniają również doświadczeni programiści z Trójmiasta i całej Polski. To oni pracują nad rozwojem najnowocześniejszych technologii.


W kategorii Duże Przedsiębiorstwo nagrodzono również:

  • Marcopol Sp. z o.o. Producent Śrub w Chwaszczynie (Prezes Zarządu Jerzy Brzeziński)
  • NFM Production Sp. z o.o. w Lęborku (Prezes Zarządu Małgorzata Dombrowska)
  • Zakłady Porcelany Stołowej LUBIANA SA w Łubianie (Prezes Zarządu Zbigniew Andrzejewski)


W kategorii Małe Przedsiębiorstwo Pomorskim Pracodawcą Roku 2016 zostało Biuro Usługowe Mario w Gdańsku (właściciel Mariusz Grzęda). Firma powstała w 1997 roku. Realizuje prace konserwacyjno-klinerskie na jednostkach morskich i platform wiertniczych. Zajmuje się czyszczeniem zbiorników i instalacji na morzu i lądzie. Zatrudnia około 30 osób.


W kategorii Średnie Przedsiębiorstwo Pomorskim Pracodawcą Roku 2016 jest firma Szkuner Sp. z o.o. we Władysławowie (Prezes Zarządu Michał Hernik). Szkuner istnieje od stycznia 1955 roku. Główną działalnością firmy są połowy na wodach Bałtyku oraz przetwórstwo ryb. "Szkuner" jest właścicielem 5 kutrów rybackich, poza tym posiada przestronne hale produkcyjne, nowoczesne maszyny i urządzenia do przetwórstwa ryb, chłodnie składowe. Jest producentem przetworów rybnych, świeżych, mrożonych. Szkuner zatrudnia ok. 225 pracowników.
 

Galę prowadził Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza

Przyznano także nagrodę w kategorii Pracodawca Roku Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Otrzymała ją firma TREFL SA (Założyciel i Członek Rady Nadzorczej Kazimierz Wierzbicki). Głównym obszarem działalności Grupy Trefl jest produkcja i dystrybucja puzzli, gier planszowych oraz kart do gry. Trefl prowadzi także dystrybucję modeli samochodzików SIKU i jest wyłącznym dystrybutorem elektronicznych zabawek edukacyjnych marki VTech w Polsce. Grupa kapitałowa Trefl posiada też spółki dystrybucyjne na Węgrzech, Ukrainie i w Czechach. Ważną domeną działalności Grupy Trefl jest również rozwijanie sportu na Pomorzu. Obecnie firma posiada trzy spółki sportowe, które wspierają drużyny: Trefl Sopot (koszykówka męska), Lotos Trefl Gdańsk (siatkówka męska) i PGE Atom Trefl Sopot (siatkówka żeńska).


Wręczono również nagrody specjalne “Złotego Oxera” za konsekwencję i determinację w budowaniu własnej firmy. Otrzymali ją Ireneusz Ćwirko i Krzysztof Kulczycki - założyciele Stoczni CRIST z Gdyni. Zaczynali od urządzeń wentylacyjnych, później realizowali elementy jednostek pływających, a po kilku latach zbudowali pchacze barek. Crist jest obecnie jedną z największych polskich stoczni. W 2010 roku właściciele nabyli suchy dok, największą w rejonie południowego Bałtyku suwnicę oraz tereny do prefabrykacji kadłubów.

W tej samej kategorii nagrodzono również Zdzisława Sochackiego - założyciela firmy TERMIKA, działającą w branży branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Firma zatrudnia obecnie blisko 300 pracowników.


Kolejną nagrodą, którą wręczono podczas piątkowej gali jest Primum Cooperatio (Nade wszystko współpraca). Tą nagrodą wyróżniane są osoby reprezentujące pomorskie środowisko akademickie, za wybitne osiągnięcia naukowe połączone z udokumentowaną działalnością w zakresie wdrożeń własnego dorobku naukowego w gospodarce.

Za rok 2016 Nagrodę „Primum Cooperatio” otrzymał prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń z Politechniki Gdańskiej, profesor nauk chemicznych, rektor Politechniki Gdańskiej w latach 2002-2008, Senator RP VII kadencji. Jest autorem innowacyjnych metod wytwarzania hydroksybisfosfonianów, leków na osteoporozę. Dzięki wdrożeniu patentów prof. Janusza Rachonia, Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA w Starogardzie Gdańskim są wiodącym producentem tych związków chemicznych na świecie. W konsekwencji, ze względu na niskie koszty tych technologii, leki te są „na każdą kieszeń” dla polskich pacjentów chorych na osteoporozę.
 

Więcej o nagrodzonych i wyróżnionych: tutaj.



TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane