Inspirował twórców “Diuny” - wystawa Wojciecha Siudmaka w Gdańsku

Ilustracje tego artysty znają czytelnicy “Fantastyki” i klasycznych powieści z kręgu fantastyki naukowej. W sobotę, 25 lutego 2023 r, w Ratuszu Głównego Miasta, odbył się wernisaż 60 prac Wojciecha Siudmaka - wielkiego maga fantastycznej wyobraźni, artysty, którego prace inspirowały takich twórców kina, jak: Fellini, Lucas, Lynch czy reżyser najnowszej ekranizacji “Diuny” Denis Villeneuve. Wystawa potrwa do 11 czerwca.
25.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fortune 1, Wojciech Siudmak, akryl na płótnie, 1995
Fortune 1, Wojciech Siudmak, akryl na płótnie, 1995
fot. mat. MG

„Proximity” („Bliskość”) - spektakl z Olgą Bołądź w Teatrze Szekspirowskim

Od dziś wszyscy pasjonaci fantastyki i malarstwa realistycznego koniecznie muszą odwiedzić Muzeum Gdańska - w Ratuszu Głównego Miasta, trwa wystawa prac Wojciecha Siudmaka, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu fantastycznego. 

Wojciech Siudmak 10.2021 fot. Justyna Radzymińska.JPG
Wojciech Siudmak jest malarzem, zajmuje się rysunkiem, rzeźbą i wzornictwem. Jest autorem plakatów - trzykrotnie zaprojektował plakat Festiwalu Filmowego w Cannes. Od ponad 50 lat mieszka i tworzy we Francji. Reprodukcje jego prac zdobią okładki książek Franka Herberta (autora "Diuny") czy Philipa K. Dicka
fot. Justyna Radzymińska

Siudmak jest malarzem, zajmuje się rysunkiem, rzeźbą i wzornictwem. Reprodukcje jego prac zdobią okładki książek klasyków literatury fantastyczno-naukowej, m.in. Franka Herberta i Philipa K. Dicka. Jako jedyny artysta na świecie trzykrotnie projektował plakat Festiwalu Filmowego w Cannes.

Urodził się 1942 r. w Wieluniu, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i École de Beaux Arts w Paryżu i od ponad 50 lat mieszka i tworzy we Francji.

Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych na całym świecie. Prezentowano je na wystawach we Francji, Włoszech, w Niemczech, Belgii, USA, Kanadzie i Polsce.

Wystawa w Gdańsku potrwa do 11 czerwca 2023 roku.

Człowiek, który zatrzymał Ziemię, Wojciech Siudmak, olej na płótnie, 1994 (1)
"Człowiek, który zatrzymał Ziemię", Wojciech Siudmak, olej na płótnie, 1994
fot. mat. MG

O sztuce Wojciecha Siudmaka

Prace Wojciecha Siudmaka możemy znać w dużej mierze z okładek książek klasyków fantastyki naukowej. Polscy czytelnicy znają tę twórczość dzięki licznym reprodukcjom w miesięczniku „Fantastyka”. 

W dorobku artysty znajduje się także ilustracja klasycznej pozycji literackiej – “Don Kichote” Cervantesa. Siudmak stworzył też cykl rysunków i obrazów inspirowanych nokturnami Fryderyka Chopina.

plakat Cannes, Wojciech Siudmak, 1976
plakat Cannes, Wojciech Siudmak, 1976
fot. mat. MG

Jest też uznanym plakacistą. Niektóre z jego najbardziej rozpoznawalnych obrazów ilustrują adaptacje oper Giacoma Pucciniego, Richarda Straussa, Giuseppe Verdiego czy Krzysztofa Pendereckiego. 

Projektował również afisze dla najważniejszych festiwali filmowych, m.in. w Montrealu, Paryżu oraz Cannes.

- Siudmak od ponad 40 lat wierny jest swojemu stylowi - mówi kurator wystawy. - Jego prace można rozpoznać natychmiast dzięki niesłychanej dbałości o technikę, wizjonerskie kompozycje i wieloznaczne, niedopowiedziane tematy.

Turandot, Wojciech Siudmak, akryl na płótnie, 2010
"Turandot", Wojciech Siudmak, akryl na płótnie, 2010
fot. mat. MG

Jak ocenia twórczość Wojciecha Siudmaka kurator gdańskiej wystawy?

Bliżej mu do estetyki renesansu niż awangardy lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w., chociaż to właśnie wtedy przypada początek jego działalności artystycznej. Inspiruje go Michał Anioł, Bosch, Bernini i Ingres. Konsekwentnie cyzeluje formę swoich postaci, muskulaturę mięśni, ułożenie dłoni, wystudiowane pozy. Ludzie na jego obrazach są najczęściej podobni do antycznych posągów. Kobiety olśniewają klasyczną urodą, a mężczyźni, o idealnych ciałach, przypominają mitycznych herosów. Zwraca uwagę wyniosła obojętność na ich twarzach. Ludzie ci wydają się przybyszami z odległych epok, z dalekiej przeszłości albo przyszłości.

Zobacz galerię zdjęć z wernisażu, który odbył się 25 lutego 

Artysta lubuje się w onirycznych pejzażach, jakby żywcem wyjętych z jakiejś fantastycznej dystopii, gdzie bezludne ruiny lub elementy krajobrazu płynnie przechodzą w antropomorficzne formy, ni to boskie, ni ludzkie.

Jak sam mówi, nie maluje własnych snów ani wizji stworzonych pod wpływem środków chemicznych, jak wielu innych surrealistów. Fascynują go odkrycia i teorie naukowe, ale także harmonia muzyki Chopina czy Pucciniego. Jego twórcza wyobraźnia wynika z żywej i autentycznej fascynacji światem, nauką i ludzkim umysłem.

DIUNA, Kosmiczny koncert, Wojciech Siudmak, rysunek ołówkiem, 2017
DIUNA, "Kosmiczny koncert", Wojciech Siudmak, rysunek ołówkiem, 2017
fot. mat. MG

Co mówią wielcy artyści o sztuce Wojciecha Siudmaka?

- Uniwersum Wojciecha Siudmaka to kosmiczna przestrzeń wrażliwości artystycznej i wyobraźni, gdzie nie ma prostych odpowiedzi ani trywialnych rozstrzygnięć. To świat równoległy, jednocześnie z przeszłości i przyszłości, w którym odnajdą się ludzie o otwartych umysłach i wrażliwi na piękno - tłumaczy kurator.

Nic dziwnego, że pokochali go twórcy kinowi, tacy jak Fellini czy Lynch, a Villeneuve myślał jego obrazami ekranizując "Diunę". 

"Diuna" Franka Herberta to powieść, która od chwili pierwszego wydania w 1965 r., osiągnęła niebywały sukces. Historia umiejscowiona w dalekiej przyszłości opowiada o losach zwaśnionych rodów walczących o władzę na wyjątkowej planecie Arrakis i o człowieku kroczącym ku boskości niosącej przywileje, ale też przytłaczającej - zachwyca i fascynuje kolejne pokolenia czytelników. Na fantastyczny świat F. Herberta składa się cykl sześciu powieści (1965–1985). Diuna doczekała się też wielu ekranizacji. Dwie z nich, Davida Lyncha z 1984 r. i Denisa Villeneuve’a z 2021 r., to pozycje wpisujące się w kanon kultury współczesnego świata, a obaj twórcy przyznawali się do inspiracji pracami Wojciecha Siudmaka.

DIUNA, Kryształowa dama, Wojciech Siudmak, rysunek ołówkiem, 2014
DIUNA, "Kryształowa dama", Wojciech Siudmak, rysunek ołówkiem, 2014
fot. mat. MG

Denis Villeneuve, reżyser filmowy, twórca adaptacji "Diuny" z 2021 roku: - Ten wielki artysta towarzyszy mi od chwili, gdy spojrzał na mnie niebieskimi oczyma jego człowiek pustyni. Od tamtego czasu trwam zawieszony w równowadze między dwoma światami - naszym i rzeczywistością Wojciecha Siudmaka.

Federico Fellini (1920-1993), reżyser filmowy, twórca "Amarcord", "8 i pół" czy "Słodkiego życia": - Jaka bezgraniczna fantazja i jaka cudowna zdolność realizowania jej. Talent niemalże niewiarygodny, zdolniejszy i bardziej nieskończony niż ten, który tworzy, wyraża i prowadzi nasze najbogatsze marzenia.

George Lucas, reżyser filmowy, twórca m.in. serii Gwiezdne Wojny: - Jego niezwykła sztuka rysunku oraz wyczucie światła i cienia nadają jego wizjom wielką głębię i rozszerzają bogaty wachlarz kolorów i materii. W jego dziełach jest spokojna siła i nieskończona przestrzeń do poznawania i wyobrażania.

Tron, Wojciech Siudmak, akryl na płótnie, 2003
"Tron", Wojciech Siudmak, akryl na płótnie, 2003
fot. mat. MG

WYSTAWA “SIUDMAK UNIWERSUM”

  • Kiedy: 25 lutego 2023 do 11 czerwca 2023 r.
  • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, oddział Muzeum Gdańska, ul. Długa 46/47
  • Godziny: wystawa jest dostępna od środy do niedzieli
  • Bilety: godziny otwarcia i ceny biletów tutaj
  • Artysta spotka się z mieszkańcami Gdańska w drugiej połowie kwietnia 2023 roku. Podczas spotkań przyznane zostaną nagrody w konkursie „Siudmak. Poza czasem”. Drugie ze spotkań poświęcone zostanie pracom Wojciecha Siudmaka z cyklu „Chopin”, które powstały z inspiracji twórczością polskiego kompozytora. Spotkaniu będą towarzyszyły utwory wykonane na najstarszym gdańskim fortepianie.

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask