• Start
  • Wiadomości
  • Innowacyjne zmiany w gdańskich domach kultury. Przyjdź na spotkanie do Stacji Orunia

Innowacyjne zmiany w gdańskich domach kultury. Przyjdź na spotkanie do Stacji Orunia

Gdański Archipelag Kultury zaprasza do rozmów mieszkańców i pyta o ich wymarzony dom kultury w dzielnicy. Ze spotkań i prowadzonych warsztatów powstanie wizja współczesnego domu kultury. Pierwsze spotkanie odbyło się w Projektorni GAK w Brzeźnie. Kolejne, 8 listopada - w Stacji Orunia.   
06.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Projektornia GAK, dom kultury w Brzeźnie
Projektornia GAK, dom kultury w Brzeźnie
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Jak stworzyć niekomercyjne, bliskie miejsce, które odpowiadałoby potrzebom mieszkańców? Jakie są ich marzenia? Co chcieliby robić w domu kultury? Na jakie zajęcia zapisać swoje dzieci?

Takie pytania zadały w piątek, 25 października, mieszkańcom Brzeźna - odpowiedzialne za projekt i zaproszone do współpracy przez GAK członkinie Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego z Wieżycy - Sulina Borowska i Judyta Kroskowska. Dyskusję moderowała z ramienia Urzędu Miasta Gdańsk - Marta Siciarek, z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek.

Do sali w Projektorni GAK przyszli licznie starsi mieszkańcy dzielnicy, osoby aktywne, działające w Radzie Dzielnicy czy Radzie Seniorów i korzystające z oferty domu kultury.

 

Projektornia GAK. Spektakl Teatru Seniora 'Nie ma wody rozmownej' z roku 2012 roku
Projektornia GAK. Spektakl Teatru Seniora 'Nie ma wody rozmownej' z roku 2012 roku
Maciej Kosycarz / KFP

 

Spotkanie rozpoczęło się od kawy, ciasta i... wspomnień.

- Mieszkam tu od urodzenia - mówiła Dorota Kuś, z Rady Dzielnicy Brzeźno. - Pamiętam ten klub od początku działalności. To był najpierw budynek dla robotników, którzy tu pracowali podczas budowy bloków. Potem został stworzony Dom Kultury, który nazywaliśmy “klubem”. Z dzieciństwa pamiętam, że oprócz wyświetlania filmów, bo była tu projektornia i stąd dzisiejsza nazwa - można było obejrzeć światowej sławy filmy, takie jak “Szczęki” czy “Gwiezdne wojny” - chodziliśmy tu na różne rozwijające zajęcia, na przykład plastyczne, ale też na dyskoteki. Dzieci bardzo się nimi cieszyły. Odbywały się też spotkania z ciekawymi ludźmi - z Maciejem Zębatym, Bronisławem Pawlikiem... Potem klub działał pod nazwą “Cebulka”. Kolejny duch tego miejsca stwarzali kolejni kierownicy, bo w zależności od wizji prowadzącego i samych zainteresowanych - czyli od nas, którzy tu przychodzą, to miejsce może się zmieniać - zauważyła Dorota Kuś.

Ogromne zaangażowanie w działanie klubu potwierdzali inni uczestnicy spotkania.    

- Czy klub może istnieć bez ludzi? Nie, to jest podstawa - tłumaczyła Alina Jażdżewska, członkini Rady Dzielnicy. - Wszystko może tu być, ale jeśli nie przyjdą zainteresowani, ci którzy kochają to miejsce... My jesteśmy tym klubem, my - żywe istoty.

Mieszkańcy zapewniali, że są bardzo zadowoleni z obecnego kierownictwa klubu w Brzeźnie, ze współpracy z Eweliną Damps, która zarządza Projektornią. Na pytania o zmiany, zapewniali że są też bardzo zadowoleni z obecnej oferty i nie czują potrzeby zmian.

 

Projektornia GAK pomimo niewielkich pomieszczeń, znajduje miejsce na zorganizowanie wystaw. W 2013 roku odbyła się tu wystawa zdjęć Michała Rumasa. Nz. Michał z dziadkiem
Projektornia GAK pomimo niewielkich pomieszczeń, znajduje miejsce na zorganizowanie wystaw. W 2013 roku odbyła się tu wystawa zdjęć Michała Rumasa. Nz. Michał z dziadkiem
Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Godzinna, pełna emocji dyskusja zaowocowała jednak ciekawymi wnioskami. Okazuje się, że mieszkańcy doskonale znają potrzeby i charakter swojej dzielnicy. Wiedzą, co potwierdzają statystyki, że dzielnica nie jest zamożna a populacja się starzeje. Uczestnicy spotkania opisując, jak możnaby udoskonalić działalność brzeźnieńskiego dom kultury, podkreślali że przede wszystkim dom potrzebuje nowej siedziby. Budynek powinien być większy, wygodny, z większą liczbą pomieszczeń, aby pomieścić wystawy, spotkania i inne aktywności. Szczególnie te dla młodzieży - jak studio muzyczne, miejsce do małych form filmowych, salę teatralną, kinową, salę do gier, na przykład rozgrywek szachowych. Potrzeba więcej spotkań międzypokoleniowych, integracyjnych. Klub powinien być przyjaznym miejscem, gdzie czekają na nas przyjaciele, można porozmawiać, spędzić miło czas, zainspirować się. Ale też odpocząć. Dobrze byłoby pożegnać się ze sztywnym schematem zajęcia - instruktor.

Ważne by był otwarty - również na imigrantów i dzieci z rodzin, których nie stać na płatne zajęcia. Klub nie powinien prowadzić działalności komercyjnej, ale może korzystać z zasobów własnych ludzi, którzy tu pracują.           

Spotkanie w Projektorni GAK było pierwszym z serii 14 spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami Gdańska. Kolejne odbędzie się w Brzeźnie 22 listopada o godz. 17.

 

Kolejne spotkanie na temat rozwoju domów kultury w Gdańsku odbędzie się w czwartek, 8 listopada 2018 r. w Stacji Orunia
Kolejne spotkanie na temat rozwoju domów kultury w Gdańsku odbędzie się w czwartek, 8 listopada 2018 r. w Stacji Orunia
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

 

Konsultacje potrwają do połowy grudnia i odbędą się w każdym z domów kultury sieci GAK.

 

Plan spotkań:

22 listopada - Projektornia GAK, ul. Dworska 29a, Brzeźno

08 listopada i 11 grudnia - Stacja Orunia GAK, ul. Dworcowa 9, Orunia

12 listopada i 03 grudnia - Plama GAK. ul. Pilotów 11, Zaspa

13 listopada i 29 listopada - Gama GAK, ul. Starowiejska 15/16, Letnica

15 listopada i 13 grudnia - Dom Sztuki GAK, ul. Stryjewskiego 25, Stogi

20 listopada i 13 grudnia - Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3, Wyspa Sobieszewska

27 listopada i 04 grudnia - Winda GAK, ul. Racławicka 17, Wrzeszcz

start: kawa+ciasto od 17.00, rozmowy od 18.00.




TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask