• Start
  • Wiadomości
  • Informacja o pomocy psychologicznej w Gdańsku w jednym miejscu

Informacja o pomocy psychologicznej w Gdańsku w jednym miejscu. Odwiedź (także wirtualnie) Punkt Informacyjno Konsultacyjny  

Depresja, zaburzenia psychiczne, kryzys, nerwica, trudności wieku dojrzewania, problemy z dziećmi. A może wypalenie zawodowe czy brak sił do opieki nad osobą niepełnosprawną? Gdańszczanie z takimi problemami otrzymają pomoc w Punkcie Informacyjno Konsultacyjnym, który szósty rok działa w Gdańsku. Bez skierowania, bez płacenia, bez kolejki.
15.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jednopiętrowy budynek ze stromym dachem, na ścianie tablica NFZ
W Punkcie Informacyjno Konsultacyjnym przy ulicy Chopina 43 w Gdańsku oprócz konsultacji psychologicznych uzyskamy informację na temat wszystkich działających w Gdańsku placówek zajmujących się zdrowiem psychicznym
fot. Materiały prasowe PIK

Konkurs “Aktywni w Europejskiej Stolicy Wolontariatu” - cztery kategorie czekają na nominacje

Tę placówkę przy ulicy Chopina 43 w Gdańsku i stronę internetową wsparciewgdansku.pl powinien znać każdy mieszkaniec naszego miasta, żeby w razie kryzysu wiedzieć, gdzie szukać pomocy dla siebie, rodziny czy znajomych. W Gdańsku, podobnie jak w całej Polsce, na wizytę w poradni psychologicznej na NFZ czeka się nawet kilkanaście miesięcy - warto wiedzieć, że jest miejsce, w którym otrzymamy wsparcie i informacje o wszystkich dostępnych formach pomocy i punktach jej udzielania w Gdańsku. 

Konsultacje, wsparcie, skierowanie do innej placówki 

Punkt Informacyjno-Konsultacyjny działa od czerwca 2016 roku, tę usługę dla gdańszczan realizuje Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, a zleciło i finansuje miasto Gdańsk. To kolejna gdańska placówka na mapie świadczeń ochrony zdrowia psychicznego, stworzona w ramach „Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2016-2023”. W budynku przy ulicy Chopina 42 w Gdańsku dyżurują psychologowie i terapeuci. 

Zaszczep się przeciw grypie - zachęcają lekarze z GUMedu, którzy sami przyjęli szczepionki

- Oferujemy wsparcie krótkoterminowe od jednej do trzech konsultacji - mówi Daria Stankiewicz, koordynatorka PIK-u. - To rozpoznanie problemu, szybkie wsparcie, ale też skierowanie do placówek, które udzielą dalszej pomocy. Nie oferujemy interwencji kryzysowej, od tego jest Centrum Interwencji Kryzysowej, a właśnie konsultację. Trzeba się do nas umówić na wizytę, ale zwykle to dwa - trzy dni oczekiwania, najdłużej tydzień. Jeśli przyjdzie ktoś z ulicy bez wcześniejszego umawiania się, a akurat nie prowadzimy konsultacji, też przyjmiemy. 

Bez skierowań i opłat. Pomoc psychologiczna dla każdego 

Zgłosić się po pomoc może każdy - nie trzeba skierowań, a porady i ewentualna terapia są bezpłatne! Osoby potrzebujące mogą liczyć na wstępną konsultację psychologiczną i konkretne wskazania: czy iść do przychodni, szpitala, a może dołączyć do jednej z grup wsparcia działających na terenie miasta i gdzie takie grupy można znaleźć.

Edukacja i terapia dzieci i młodzieży z autyzmem w Gdańsku. 30 lat wyjątkowego Ośrodka

PIK działa od połowy czerwca 2016 roku, przez pierwsze pół roku porady uzyskały tu 154 osoby, część z nich została na dłużej - na terapii, warsztatach itp. Rok 2022 to już ponad dwa tysiące porad, konsultacji, rozmów telefonicznych. Z roku na rok konsultacji jest kilka razy więcej. 

GrafikaPIK

- Właściwie mamy przekrój mieszkańców - mówi Daria Stankiewicz. - Nastolatkowie, dorośli, bardzo dużo osób w przedziale 30 - 50 lat, seniorzy, rodzice, opiekunowie. I naprawdę cały przekrój problemów. Czasami wystarczą te trzy konsultacje, czasem kiedy widzimy, że wsparcie jest potrzebne na dłużej, żeby pacjent na przykład bezpiecznie "doczekał" na miejsce w docelowej placówce, zatrzymujemy taką osobę. Do każdego podchodzimy indywidualnie, organizujemy też pomoc poza PIK-iem, jeśli widzimy, że osoba nie jest w stanie sama zadzwonić, czy umówić się na wizytę.

Zapamiętaj ten adres: wsparciewgdansku.pl  

Bezdomność, niepełnosprawność, osamotnienie, kryzys psychiczny (myśli samobójcze, zachowania i objawy niepokojące), problem mieszkaniowo bytowy, problem finansowy u osób z zaburzeniami psychicznymi. Osoby rozpoznające u siebie któryś z tych problemów mogą kliknąć np. w kategorię “osamotnienie” i wyszukać wśród adresów placówek odpowiednie miejsce dla siebie. Tak działa strona prowadzona przez PIK, na której każdy znajdzie bazę danych z ofertą wsparcia w obszarze zdrowia psychicznego.

Baza jest tworzona na podstawie danych zebranych od podmiotów i innych organizacji działających na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi i regularnie aktualizowana przez pracownika PIK.

Poznaj pięcioro szczególnie zasłużonych pracowników ochrony zdrowia. Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska wręczone

- Obecnie aktualizujemy starą stronę, nowa z pełną ofertą placówek, projektów przez nie prowadzonych, aktualnymi adresami będzie gotowa do końca listopada - zapewnia Daria Stankiewicz. - Sprawdzamy placówki, uzupełniamy, bo wiele podmiotów działa w różnych obszarach, realizuje różne projekty, część już przestała istnieć. 

Dla osób, które nie mają czasu, wstydzą się lub mają opór przed bezpośrednim kontaktem z psychologiem, PIK oferuje też konsultację przez stronę internetową na czacie z konsultantem. Można zadać pytanie, uzyskać potrzebne informacje lub też umówić się na wizytę.

 

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej