InfoShare - tysiące wielbicieli nowych technologii

W Amberexpo trwa 10. edycja konferencji infoShare, największego w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenia poświęconego technologiom przyszłości. W jednym miejscu spotykają się biznesmeni, inwestorzy i specjaliści sektora IT. Szczególne emocje czekają twórców młodych firm, które walczyć będą o 20 tys. euro w konkursie infoShare Startup Contest.
18.05.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

infoShare - na konferencji tłumy od rana
infoShare - na konferencji tłumy od rana
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Na dobrą sprawę konferencja rozpoczęła się już 17 maja od wieczornej imprezy integracyjnej w Sopocie, ale oficjalne otwarcie nastąpiło rano następnego dnia. Gości powitał Grzegorz Borowski, jeden z pomysłodawców i organizatorów infoShare: - Zaczynaliśmy w 2007 r. od spotkania dwustu osób: przyjaciół i “przyjaciół przyjaciół”, fascynatów nowych technologii, którzy inspirowali się nawzajem - wspominał Borowski i pokazał gościom pierwszą infoShare`ową koszulkę: - Od tego czasu nauczyliśmy się robić dobre t-shirty, ale dwa filary naszej konferencji pozostają niezmienne od początku. Pierwszy to doskonali prelegenci, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami. Drugi zaś to dobrej jakości warunki do networkingu, nawiązywania kontaków.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

W tym roku liczba uczestników infoShare sięgnęła już pięciu tysięcy.

- Dziękuje wam, czterej muszkieterowie za to, że od tylu lat organizujecie w Gdańsku tak wspaniałą imprezę, możecie być z tego dumni - powiedział prezydent Paweł Adamowicz (czterej muszkieterowie to twórcy infoShare: Grzegorz Borowski, Andrzej Kiesz, Tomek Pawul i Marcin Pokojski - red.). - Życzę wszystkim uczestnikom inspirujących wykładów, interakcji i spotkań.

W ciągu dwóch infoShare`owych dni na czterech scenach wystąpi setka prelegentów.

Wystawcy konferencyjni: Dominika Toczek i Aleksander Gajewski z firmy Mpico.
Wystawcy konferencyjni: Dominika Toczek i Aleksander Gajewski z firmy Mpico.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Jedna ze scen - Startup Stage jest częścią całej strefy poświęconej startupom (Startup Zone). Pojawią się na niej oczywiście eksperci od młodych firm, ale także twórcy startupów - uczestnicy InfoShare Startup Contest. W konkursie, który jest wspólnym projektem Fundacji infoShare i Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER do wygrania jest 20 tys. euro. Finał konkursu odbędzie się drugiego dnia konferencji o godz. 14.30.

W strefie odbywają się również targi oprogramowania i sprzętu, ofertę przedstawia 250 wystawców. Na przykład gdyńska firma Mpico, która specjalizuje się w urządzeniach i usługach elektronicznych związanych z użyciem e-papieru (znanym np. z czytników e-booków). Na bazie oprogramowania i sterowników, które stworzyli gdynianie, funkcjonują np. tablice rozkładów jazdy komunikacji miejskiej na przystankach w Kopenhadze czy monitory informacyjne w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

- Nasze urządzenia są na tyle ciekawe i jednocześnie tak mało znane na rynku polskim, że postanowiliśmy je pokazać na infoShare - mówi Dominika Toczek, specjalistka HR Mpico i dodaje: - Wystawianie się podczas konferencji jest dla nas nie tylko okazją do poszukiwania nowych kontrahentów, ale także potencjalnych pracowników, głównie programistów na każdym szczeblu kariery.

Rower - produkt startupu Vasari i jego konstruktor Daniel Rybiński.
Rower - produkt startupu Vasari i jego konstruktor Daniel Rybiński.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Oprócz firm o ugruntowanej pozycji, możliwość prezentowania swoich pomysłów mają tu także startupy. Jednym z nich jest firma Vasari, produkująca ekskluzywne rowery elektryczne.

- Nasze rowery wyróżniają się specyficzną formą i konstrukcją, a poza tym wyposażone są w siedmiocalowe ekrany dotykowe - opowiada Daniel Rybiński, konstruktor rowerów. - Daje to nie tylko możliwość nawigacji. Dzięki połączeniu z telefonem komórkowym z każdego miejsca na świecie można sprawdzić czy rower jeszcze stoi w garażu - śmieje się Rybiński.

Ekran wyposażony jest w skaner linii papilarnych, który pozwala na uruchomienie elektrycznego jednośladu tylko przez uprawnione osoby - nie potrzebuje więc tradycyjnego zapięcia. Modele produkowane przez gdański startup są personalizowane dla konkretnego odbiorcy. Koszt takiego ekskluzywnego roweru to sześć tys. euro.

- Szukamy inwestorów, partnerów do rozwoju software`u oraz nowych partnerów do dystrybucji, zwłaszcza w Skandynawii i w Stanach Zjednoczonych. Udział w infoShare to dobra okazja do nawiązania kontaktów - wylicza konstruktor rowerów.

Wśród stoisk pełnych nowinek technicznych zwiedzający napotkają także stoisko Gdańskiej Organizacji Turystycznej, która stara się wykorzystać potencjał tysięcy gości w Amberexpo. Zachęca ich do połączenia biznesu z turystyką (odwiedzający targi często sami decydują się przedłużyć pobyt w naszym mieście do końca weekendu) lub zaplanowania kolejnego przyjazdu do Gdańska. Można tu otrzymać plany miasta oraz ulotki informujące o najważniejszych wydarzeniach zaplanowanych do końca wakacji, a także kupić gdańskie gadżety i słodycze.

- Mamy w Gdańsku ofertę zwiedzania przygotowaną z myślą o wielbicielach IT. Promujemy gdański szlak lwa Heweliona, który prowadzi turystów po mieście z pomocą aplikacji wykonanej w technologii beacon - tłumaczy Marcin Brzeziński z GOT.

Stoisko GOT - zostańcie na dłużej, zachęcają pracownicy organizacji.
Stoisko GOT - zostańcie na dłużej, zachęcają pracownicy organizacji.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Garnizon Gdańsk uświetnił 3 Maja