• Start
  • Wiadomości
  • Inauguracje roku akademickiego - co wyróżnia gdańskie uczelnie?

Inauguracje roku akademickiego - co wyróżnia gdańskie uczelnie?

Od 3 do 14 października wszystkie gdańskie publiczne uczelnie wyższe zainaugurują uroczyście rozpoczęcie roku akademickiego 2016/17. Ogólny scenariusz inauguracji jest podobny w każdej z nich. Ale czy poszczególne uczelnie Gdańska mają specjalne zwyczaje związane z tym uroczystym dniem? Sprawdziliśmy.
03.10.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Orszak podczas inauguracji zawsze prowadzi poczet sztandarowy - tutaj na Politechnice Gdańskiej.

Podczas inauguracji na początku uroczystego orszaku idą zawsze przedstawiciele samorządu studenckiego niosący sztandar uczelni. Za nimi podąża pedel - inaczej zwany halabardnikiem (czasem jest ich dwóch), dalej idą przedstawiciele uczelnianego senatu i dziekani, za nimi rektorzy seniorzy i doktorzy honoris causa, a na końcu rektor. Tuż przed wejściem dostojnej grupy do sali, pedel stuka laską w podłogę, oznajmiając rozpoczęcie uroczystości.

Uczelniany chór zawsze śpiewa hymn państwowy, a także jedną ze średniowiecznych pieśni: albo “Gaudeamus igitur”, albo “Gaude Mater Polonia”. Następnie rektor wita zebranych i wygłasza krótkie przemówienie, później następuje immatrykulacja i ślubowanie nowo przyjętych studentów. W imieniu nowych członków braci studenckiej udział w ceremonii bierze wybrana grupa osób, które zajęły najwyższe lokaty na listach rekrutacyjnych.

Najczęściej krótką mowę wygłasza także przedstawiciel samorządu studenckiego. Przyznawane są nagrody i odznaczenia dla pracowników, czasem dla najlepszych studentów. Zawsze też odbywa się wykład inauguracyjny - albo wygłasza go profesor z danej uczelni, albo gość z zewnątrz.

Barwnie i z recitalem

Największa uczelnia Gdańska i Pomorza, czyli Uniwersytet Gdański zaplanował inaugurację na 3 października. Orszak senatorów tej uczelni jest z pewnością najbardziej barwny spośród wszystkich w naszym mieście, ponieważ każdy z jedenastu wydziałów odznacza się określonym kolorem. Senatorowie i dziekani danego wydziału mają nakrycia głowy, narzuty na ramiona i wywinięcia rękawów tóg w barwach przypisanych swoim jednostkom.

Tradycją uniwersyteckiej inauguracji jest piętnastominutowy występ Akademickiego Chóru UG, który co roku występuje z innym repertuarem. Chórzyści śpiewają pieśni klasyczne i kościelne, standardy jazzowe, pieśni ludowe oraz utwory z gatunku world music.

Wyjątkowym punktem tegorocznych uroczystości będzie przekazanie insygniów rektorskich przez dotychczasowego zwierzchnika UG - prof. Bernarda Lammka w ręce jego następcy - prof. Jerzego Gwizdały.

Rok akademicki na UG rozpoczął się 1 października - studenci zaoczni mieli już więc pierwsze zajęcia.

Uniwersytet Gdański - uwagę zwracają wielobarwne stroje senatu.

Muzyka i jeszcze raz - muzyka

Także w Akademii Muzycznej w Gdańsku oficjalnie rozpoczęcie nowego roku akademickiego odbędzie się 3 października. Jak na uczelnię muzyczną przystało - muzyka gra tu “pierwsze skrzypce”.

Już wejściu senatu na salę koncertową, w której odbywa się uroczystość, towarzyszy oprawa muzyczna zwana intradą. Wykonuje ją zespół muzyków grających na instrumentach dętych blaszanych.

Pieśni inauguracyjne śpiewają wspólnie trzy działające na Akademii Muzycznej chóry: Chór Uczelniany, Chór Żeński „Gaudium per Canto” oraz Chór Męski Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu. Chórzyści zawsze śpiewają zarówno “Gaudeamus igitur”, jak i “Gaude Mater Polonia”.

Wykład inauguracyjny często zastępowany jest inauguracyjnym koncertem (czasem też uzupełnia słowa wykładowcy). W tym roku będzie to wydarzenie wyjątkowe - zagrają laureaci IV Międzynarodowego Bałtyckiego Konkursu Pianistycznego.

Zespół muzyków grających na instrumentach dętych blaszanych wykonuje intradę podczas inauguracji na Akademii Muzycznej w Gdańsku.


Granat i własny hymn

Politechnika Gdańska zainauguruje nowy rok akademicki 4 października. Najstarsza uczelnia Pomorza może się pochwalić wyjątkowymi togami - zazwyczaj są one czarne, czasem czerwone, ale tylko na PG rektor, prorektorzy, dziekani i senatorowie noszą togi w odcieniu ciemnego granatu, który jest zresztą oficjalnym kolorem uczelni. Rektorskie togi wyróżniają czerwone hafty na rękawach i na przodzie stroju, dziekańskie i senatorskie zaś - szare.

Od zeszłego roku akademickiego gdańska uczelnia techniczna może się pochwalić własnym hymnem. “Hymn Politechniki Gdańskiej” odśpiewa oczywiście Akademicki Chór PG.

Również na PG społeczność akademicka i zebrani goście będą świadkami uroczystego przekazania insygniów władzy rektorskiej prof. Jackowi Namieśnikowi przez dotychczasowego rektora prof. Henryka Krawczyka. Nowy rektor wygłosi także ślubowanie.

Od kilku lat uczelnia transmituje uroczystości inaugacyjne na swoim kanale na YouTube.

Co ciekawe, studenci PG biorą udział w zajęciach już od 26 września - w regulaminie studiów uczelni jest zapis, że rok akademicki rozpoczyna się najpóźniej 1 października.

Promocje doktorskie i dużo sportu

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku świętować będzie początek roku akademickiego 6 października. Tylko na tej uczelni podczas inauguracji odbywają się promocje doktorów i doktorów habilitowanych - zazwyczaj są to osobne uroczystości. Jak na uczelnię o profilu sportowym przystało, po wykładzie inauguracyjnym odbywają się pokazy sportowe. Tegoroczny program jest jeszcze domykany na ostatni guzik - rok temu uroczystość zwieńczył występ Zespołu Tańca Ludowego „Neptun” działającego w AWFiS od 30 lat, a także m.in. pokaz zawodników Gdańskiego Klubu Taekwon-do.

Występ Zespołu Tańca Ludowego „Neptun” podczas inauguracji w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Wernisaż w muzeum

Nowy rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała uroczyście ogłosi rozpoczęcie nowego roku akademickiego w swojej uczelni 7 października. I nie jest to data przypadkowa - inauguracja odbywa się zawsze 8 października lub - jak w tym roku - w dniu poprzedzającym. To na pamiątkę utworzenia Akademii Lekarskiej w Gdańsku - wydarzenie to miało miejsce 8 października 1945 r. ALG została przemianowana w 1950 roku na Akademię Medyczną, a ta na Gdański Uniwersytet Medyczny w 2009 r.

Również na gdańskiej uczelni medycznej stroje przedstawicieli władz są zróżnicowane w zależności od wydziału. Czarne togi przedstawicieli senatu i dziekana Wydział Lekarskiego mają bordowe obwódki, Wydziału Farmaceutycznego - zielone, Wydziału Nauk o Zdrowiu – niebieskie, Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed - czerwone. Również nakrycia głowy wykonane są z tkanin w odpowiednim kolorze.

Tradycyjnie uroczystościom towarzyszy otwarcie nowej wystawy w Muzeum GUMed. Tegoroczna nosi tytuł „Medycyna elektryczna, czyli Dział ds. Aparatury”. Spośród eksponatów znajdujących się w kolekcji zostały wybrane te, których działanie związane jest z energią elektryczną. Jak informuje uczelnia: “celem wystawy jest wskazanie związków współczesnej medycyny z postępem technologii, zwrócenie uwagi na niepowtarzalne i czasem nieoczywiste piękno tych urządzeń oraz próba spojrzenia na medycynę i uczelnię z nieco innej perspektywy”. Wystawa będzie czynna do końca grudnia 2016 r. i dostępna dla zwiedzających codziennie w godz. 8.30-15.

Rektorzy seniorzy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podczas inauguracji noszą togi w barwie głębokiej czerwieni.

Takich wykładów nie ma nikt

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku jako ostatnia uczelnia w mieście zainauguruje nowy rok akademicki - dopiero 14 października. Również i tutaj wśród uczelnianych tóg pojawia się barwa - fiolet obowiązuje w całym stroju prorektora, dziekani mają fioletowe peleryny naramienne i nakrycia głowy.

Tradycją ASP są niespotykane na innych uczelniach wykłady inauguracyjne. W ramach tego punktu programu odbywały się już m.in. koncerty i przedstawienia teatralne. W tym roku wykład inauguracyjny wygłosi Ireneusz Wojtczak - saksofonista, improwizator, aranżer, korepetytor na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Będzie to wykład performatywny, zatytułowany "Moment Improwizacji".

I na koniec - ciekawostka dotycząca tradycyjnych rektorskich gronostajów (choć nie wszystkie uczelnie w Gdańsku praktykują jeszcze ten element stroju rektora). Współczesne wykonane są z futra ekologicznego do złudzenia przypominającego prawdziwe.

Inauguracja w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku - w prawym rogu stoi uczelniany pedel.

czytaj także:

Prof. Jerzy Gwizdała nowym rektorem Uniwersytetu Gdańskiego

Prof. Marcin Gruchała. Najmłodszy rektor w historii GUMedu

Prof. Jacek Namieśnik. Chemik rektorem Politechniki Gdańskiej


TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta