• Start
  • Wiadomości
  • Inauguracja roku szkolnego w Gdańsku. Poznaj dwie nowe placówki, trzecią z nową salą gimnastyczną

Inauguracja roku szkolnego w Gdańsku. Poznaj dwie nowe placówki, trzecią z nową salą gimnastyczną

Wspólnie z uczniami i przedszkolakami rok szkolny powita w poniedziałek 2 września prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Stanie się to w aż w trzech miejscach: w nowo wybudowanej Szkole Podstawowej nr 6 w Centrum Edukacyjnym Jabłoniowa (godz. 9.00), w nowym Przedszkolu nr 7 (godz. 10.30) oraz nowo powstałym budynku metropolitalnej Szkoły Podstawowej w Kowalach (godz. 12.00).
01.09.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tak było rok temu: rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 w Szkole Podstawowej nr 76 oraz inauguracja zajęć w klasie z językiem chińskim
Tak było rok temu: rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 w Szkole Podstawowej nr 76 oraz inauguracja zajęć w klasie z językiem chińskim
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Centrum Edukacyjne Jabłoniowa, ul. Lawendowe Wzgórze 5

Centrum Edukacyjne Jabłoniowa to szkoła podstawowa i przedszkole - łącznie trzy budynki. Od 2 września uczyć się tu będzie 100 przedszkolaków i 750 uczniów klas 1-8. W dwóch budynkach znajdują się przestronne i przyjazne dzieciom sale lekcyjne, w trzecim sala gimnastyczna z aulą widowiskową. Budowa placówki kosztowała 80 mln zł.

Centrum Edukacyjne Jabłoniowa to obiekt wykonany w całości z drewna w technologii prefabrykowanej. Gdańsk jest prekursorem zastosowania technologii prefabrykacji w obiektach użyteczności publicznej. W 2015 r. w niespełna 3 miesiące powstał tu pierwszy w kraju żłobek o powierzchni 1300 m2, który zapoczątkował kolejne inwestycje w ekologiczne i energooszczędne obiekty wykonane z drewna dla najmłodszych mieszkańców. Szkoła podstawowa przy Jabłoniowej jest największym nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy obiektem edukacyjnym wykonanym z drewna w technologii prefabrykowanej. W całości z drewna wykonane są dwa budynki (A, C), sala gimnastyczna (B) jest wykonana w tradycyjnej technologii.

Przy Centrum zbudowano także infrastrukturę drogową służącą skomunikowaniu centrum edukacyjnego w ciągu ul. Nowej Bulońskiej (odcinek na południe od skrzyżowania z ul. Jabłoniową) z osiedlem Lawendowe Wzgórze z istniejącą infrastrukturą drogową w Gdańsku wraz z połączeniem do tymczasowego układu dojazdu od ul. Warszawskiej.

Do szkoły będzie można dotrzeć nie tylko komunikacją miejską (autobusem, a już niedługo również tramwajem) ale również pieszo lub rowerem (powstaje specjalna droga dla pieszych i rowerów). Chcemy w ten sposób promować ekologiczne formy transportu nie tylko wśród rodziców, ale i dzieci.

By zapewnić połączenie szkoły z okolicznymi osiedlami, jeszcze w listopadzie tego roku gotowe będzie oświetlone przejście pieszo-rowerowe umożliwiające dojście do szkoły i przedszkola z osiedli w rejonie ul. Porębskiego.

Teren objęty inwestycją został również zagospodarowany w zakresie zieleni.

Centrum Edukacyjne Jabłoniowa w liczbach:

  • budynek dydaktyczny z 25 oddziałami szkolnymi,
  • budynek dydaktyczny z 22 oddziałami szkolnymi,
  • budynek sali gimnastycznej,
  • biblioteka środowiskowa z czytelnią dostępną dla mieszkańców dzielnicy poprzez osobne wejście;
  • dwie czytelnie: dla dzieci i dla dorosłych oraz wypożyczalnia dla dzieci i dla dorosłych,
  • powierzchnia użytkowa trzech budynków to 13 tys. m2.


Przedszkole nr 7, ul. Stężycka 64

Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 7 powstało w partnerstwie: Pozytywne Inicjatywy – Edukacja sp. z o.o., Gmina Puck i Gminy Miasta Gdańska i Polskiej Akcji Humanitarnej. Głównym celem projektu jest zwiększenie ilości miejsc wychowania przedszkolnego. W wyniku projektu powstało 375 w gminie Gdańsk oraz 50 w przedszkolu w gminie Puck.

Dzieci uczęszczające do przedszkoli w Gdańsku zostaną objęte pilotażowym programem „Zdrowy Przedszkolak – rozszerzenie programu 6-10-14”. Zostanie opracowana procedura tworzenia indywidualnego planu postępowania zdrowotnego dziecka oraz materiałów edukacyjnych dla rodziców, opiekunów i nauczycieli.

Program będzie realizować Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia. Powodzenie pilotażu umożliwi jego wdrożenie w pozostałych publicznych placówkach Gdańska.
W ramach projektu nauczyciele będą uczestniczyć w sieci współpracy w zakresie edukacji globalnej – Polskiej Akcji Humanitarnej. Celem istnienia sieci jest wymiana doświadczenia, wspólne rozwiązywane problemów, opracowywanie nowych metod pracy z dziećmi, szczególnie w wykorzystaniem edukacji globalnej.

Wcześniej został zrealizowany projekt „Pozytywne Przedszkola Pomorza” przez Fundację Pozytywne Inicjatywy w partnerstwie z Miastem Gdańsk i Uniwersytetem Gdańskim w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Działanie 3.1. edukacja przedszkolna.

W ramach projektu powstało 900 miejsc w 4 przedszkolach na terenie Gdańska:

  • Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 1 przy ul. Jana Kilińskiego 5A, 175 miejsc.
  • Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 2 przy ul. Łąkowa 60B, 200 miejsc.
  • Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 3 przy ul. Trakt Św. Wojciecha 143, 175 miejsc.
  • Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 4 przy ul. Świętokrzyska 143, 350 miejsc.

Od roku 2016 do dziś powstało łącznie 1075 miejsc w przedszkolach publicznych niesamorządowych. Utworzenie tych miejsc to uzupełnienie sieci przedszkoli publicznych działających na terenie Gdańska.

Miasto Gdańsk od roku 2016 w wyniku procesu upublicznienia utworzyło łącznie 3 168 miejsc w przedszkolach i punktach.


Szkoła Metropolitalna Gdańsk, Kowale, ul. Apollina 7

Od 2 września uczniowie Metropolitalnej Szkoły w Kowalach będą mogli korzystać z nowej sali gimnastycznej z aulą widowiskowo-konferencyjną. Koszt budowy tego budynku wyniósł ponad 18 mln złotych. Tym samym drugi etap budowy szkoły jest zakończony. Do szkoły na Kowalach łącznie uczęszcza blisko 850 dzieci, które uczą się w klasach I-VIII.

Budowa szkoły w Kowalach rozpoczęła się w kwietniu 2017 roku. To pierwsza tego typu inwestycja edukacyjna w Polsce, w której placówkę wybudowały wspólnie aż trzy gminy (zrzeszone w stowarzyszeniu Gdański Obszar Metropolitalny): Gdańsk, Kolbudy i Pruszcz Gdański. W pierwszej kolejności oddano do użytku budynek A, z którego uczniowie korzystają od września 2018 roku. W budynku A, mieszczą się sale dydaktyczne, biblioteka i świetlica. Uczniowie mogą korzystać także z boiska i bieżni, które znajdują się na zewnątrz budynku.

Oprócz sali gimnastycznej w budynku B znajduje się sala pomocnicza do zajęć wychowania fizycznego, sala do zajęć korekcyjnych, kuchnia wraz ze stołówką, magazyny na sprzęt, pokoje dla trenerów oraz szatnie i łazienki.

Jednocześnie z dużej sali gimnastycznej, która ma powierzchnię niemal 1105 m kw. może korzystać 90 osób. Na płycie boiska przewidziano pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej o wymiarach 20 m na 40 m, boisko do koszykówki i siatkówki.

Aula konferencyjna zmieści prawie trzysta osób. Znajduje się ona na parterze wraz ze stołówką. Budynek sali skomunikowany jest z budynkiem A dzięki przestronnemu holowi.


CZYTAJ TAKŻE:

Ponad miliard złotych na edukację z budżetu Gdańska w nowym roku szkolnym

Stypendium szkolne. Dla kogo? Na jakie cele? Gdzie i w jakim terminie składać wnioski?

 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask